İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Danışmanlık Şirketleri Güvenilir Mi ?

Kredi danışmanlık firmaları pek çok kullanıcıya hizmet vermektedir. Özellikle kredi kullanmak isteyen ve kredisi hakkında bilgi almak isteyen kişilere aktaralım. Kredi kullanmak isteyen kişiler kredi danışmanlık firmalarına başvurarak, banka kredileri hakkında bilgi almaktadır. Fakat kredi kullanmak isteyenler kredi danışmanlık şirketleri güvenilir mi şeklinde sorular sormaktadır.

Özellikle yüklü miktarda kredi çekecek kişiler için bu soru daha çok önem kazanır. Bazı müşteriler güvensizlik sorunu nedeniyle de kredi danışmanlık hizmeti yerine bankalara başvurmaktadır. Çünkü kredi danışmanlık hizmeti hakkında net bilgiye sahip değillerdir.

Kredi danışmanlık hizmeti hakkında eksik bilgilerin olması da müşterilere güvensizlik vermektedir. Kredi kullanımı hakkında müşterilere doğru araştırıp net bilgiler vermek en doğrusudur.

KREDİ DANIŞMANLIK HİZMETİ NEDİR?

Kredi danışmanlık hizmeti bankaların kredi türlerine göre müşterilere hizmet sunmaktadır. Genel olarak bakıldığında müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda en doğru kredileri kullanmalarını sağlamaktadır. Yani müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı bankalar aracılığıyla kredileri bulmasını sağlayan yasal desteklerdir. Kredi danışmanlık hizmetleri işlemlerin tamamını legal olarak yapmaktadır. Bu hizmetleri yaparken de bankaların kredi oranlarıyla paralel giderler. Yani bankalar ile iş birliği içerisindedirler. Kısacası hem müşterilere hem de bankalara bir destek vermektedirler.

Müşterilere en doğru ve en karlı kredileri sunan danışmanlık merkezleri bankalar gibi çalışırlar. Hatta farklı bir mesai harcarlar. Çünkü amaçları yalnızca kredi kullandırmak değildir. Bu kapsamda doğru ve karlı kredileri de bulmaya çalışırlar.

KREDİ DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİNİN BİRİNCİL GÖREVİ

Banka kredi danışmanlık merkezleri hizmetlerini sağlarken bazı görevleri de yerine getirirler. Merkezler müşterilere bu görevleri sağlamakla yükümlüdür. Özellikle kredi danışmanlık şirketleri güvenilir mi şeklinde soru soranlar bu görevleri bilmelidir. Bu görevler ve sorumluluk alanları danışmanlık hizmetlerinin güvenilirliğini de göstermektedir.

Banka kredi danışmanlık hizmetlerindeki ilk görev müşterilere en uygun krediyi belirlemektir. Müşteriler için en karlı kredinin belirlenmesinden sonraysa kredi sürecinin başlatılmasıdır. Genel işleyişe ve sorumluluklara bakıldığında amacın yalnızca kredi kullandırmak olmaması önemlidir. Özellikle güvenilirlik açısından önemlidir.

Danışmanlık hizmeti sunan firmaların birincil amacı tüketicilerin en çok kar sağlayacağı krediyi belirlemektir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNİN DİĞER GÖREVLERİ

Banka kredi danışmanlık merkezleri tüketiciler için pek çok hizmet sağlamaktadır. Bu hizmetler aslında danışmanlık merkezlerinin görevleridir. Banka kredi danışmanlık hizmetlerinin görevleri şu şekildedir;

 1. Müşterilere gelir ve mali durumuna göre en uygun krediyi bulmak,
 2. Doğru kredinin başlatılmasını sağlamak. Özellikle kredi sürecinin tüketici için düzenlenmesi,
 3. Kredi ile ilgili belgelerin müşteriden doğru şekilde temin edilmesi,
 4. Bankaların müşteriden istedikleri tüm fiziki ve mali prosedürü yerine getirmek,
 5. Kredi için gerekli görülen başvuru dosyalarının hazırlanması.
 6. Kredinin takip edilmesi ve sürecin doğru şekilde yönlendirilmesi,
 7. Müşteriler için ihtiyaç doğrultusunda düşük faizli ve uzun vadeli kredi olanaklarını bulmak.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNİN MÜŞTERİYE SAĞLADIĞI YARARLAR

Tüketiciler bazı zamanlarda maddi açıdan sıkıntıya düşebilirler. Bu nedenlerden dolayı tüketiciler acil şekilde nakit ihtiyacına gerek duyarlar. Özellikle kredilerin yanlış kullanımı, ekonomik zorluklar ve borçlar nedeniyle tüketiciler için kredi danışmanlık hizmetleri görev alır. Kredi danışmanlık hizmetleri görevleri gereği tüketicilerin borçlardan kurtulması için bankalar aracılığıyla legal krediler sağlarlar.

Banka kredi danışmanlık merkezlerinin en önemli ve büyük yararı ise müşteri ihtiyacına göre doğru krediyi bulmaktır. Yani kredilerde en önemlisi düşük faiz oranlarıdır. Danışmanlık merkezleri ise tüketicilere farklı banka kredilerini bir arada sunmaktadır. Bu esnada ayrıca en düşük faizli krediyi tüketici için sağlamaktadır.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE ÇOKLU KREDİ

Banka kredi danışmanlık merkezlerinin tüketiciler için farklı avantajları vardır. Özellikle tüketiciler banka kredi danışmanlık hizmeti sayesinde banka banka gezmezler. Tek bir merkez üzerinden tüm bankaların faiz oranlarını görebilirler.

Banka kredi danışmanlık merkezleri ayrıca birden fazla kredi için de yardımcı olurlar. Müşterilerin devam eden kredileri varsa bazı bankalar ikinci bir krediye izin vermez. Verse de oldukça yüksek faizle kredi kullandırırlar. Banka kredi danışmanlık merkezlerinden devam eden kredi olsa dahi uygun kredi varsa kullanılabilir. Ayrıca kredi kullanımında bankalardan en düşük faizi veren banka kredisi tercih edilir. Tüm bankalar için birden fazla kredi oranı danışmanlık hizmetleri tarafından gösterilir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNE GÜVEN

Banka kredi danışmanlık hizmetinden kredi kullanmak isteyen kişilerin güvenilirliği de esas alması önemlidir. Çünkü kredi danışmanlık hizmetleri eğer legal yollarla müşterilerin nakit ihtiyaçlarını sağlarsa güvenilirdir. Aksi bir durumda dolandırıcılık durumuna söz konusu olur. Bu nedenle eğer banka kredi danışmanlık merkezleri ile kredi kullanacaksanız güvenilirliğe dikkat etmek gerekir. Özellikle son zamanlarda bu tür olumsuz haberlerin çıkması kredi danışmanlık şirketleri güvenilir mi sorularını da beraberinde getirir.

Kredi danışmanlık merkezleri aracılığıyla kredi çekilecekse mutlaka merkezlerin yasal boyutu araştırılmalıdır. Özellikle gerekli legal kurumlardan izin belgelerine bakılması gerekir. Ayrıca sizden ön bir ödeme almak isteyen ya da senet imzalatan firmalara da inanmamak gerekir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE KOLAY KREDİ İMKANI

Acil nakit ihtiyacı tüm müşteriler için olabilecek bir durumdur. Böyle acil nakit ihtiyacında ise müşteriler en hızlı kredi olanaklarından faydalanmak ister. Çünkü bankalar aracılığıyla yapılan kredi başvurularında süreçler oldukça zor geçebilmektedir. Başvuru esnasında zaman kaybetmeden kredi kullanımı yalnızca kredi danışmanlığı hizmeti sayesinde mümkündür.

Banka kredi danışmanlık merkezlerinden müşteriler bütçesine uygun kredi kullanabilirler. Ayırca bir uzman ekip sayesinde tüm kredi süreçlerini de kolaylıkla takip edebilirler. Tüm bu değerlendirmeler düşünüldüğünde kredi merkezlerinden kredi başvurusu daha kolaydır. Özellikle tüm banka kredilerini ve süreçlerini tek merkezde görebilirler. Yani kredi kullanımı ve kredi onayı daha kolay gerçekleşmektedir.

KREDİ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • Banka kredi danışmanlık merkezlerinden kredi kullanımlarında çok iyi araştırma yapılmalıdır. Gerekirse merkezlerde bulunan uzmanlar ile birebir görüşme sağlanmalıdır.
 • Kesinlikle güvenilir merkezlere başvuru yapılmalıdır. Eğer güven sıkıntısı yaşanıyorsa herhangi bir sözleşme ya da senet imzalanmamalıdır.
 • Kredi kullanımı için pek çok kredi danışmanlık firması çıkabilir. Kesinlikle kredi için karar vermeden önce bu merkezler çok iyi araştırılmalıdır. Özellikle yasal izin belgeleri talep edilmelidir.
 • Danışmanlık merkezlerinden kullanılan kredinin de bir geri ödemesi vardır. Bu nedenle ödemeleri zamanında yapmaya özen göstermelisiniz. Bu özen için bütçenizi de iyi hesaplamanız gerekir.
 • Bireysel bütçenize en uygun krediyi seçmelisiniz. İhtiyacınız dışında bir kredi kullanımı bütçenizi de yıpratabilir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDEN SİGORTASIZ KREDİ ÇIKAR MI?

Bankalar kişilere kredi olanaklarını sunarken bazı hususlara dikkat eder. Bu hususlar arasında en önemlisi de kişinin SGK dökümüdür. Bunun nedeni kredinin kişi tarafından düzenli ödenebilme imkanıdır. Yani SSK dökümüne sahip kişinin maaşı banka için bir teminattır.

Bu yüzden pek çok banka kredi başvurusunda 3 aylık sigorta dökümünü ister.

Sigortasız kişiler de kredi kullanabilir mi? Bu soru özellikle kredi çekmeyi düşünen kişiler bu soruyu sıklıkla sorar. Fakat bu soru için net bir cevap vermek olanaksızdır. Çünkü bazı bankalar sigortasız kişilere de kredi olanağı sunmaktadır. Bu nedenle kredi danışmanlık firmalarına gelerek hangi bankaların sigortasız kişilere kredi sağladığını öğrenmek gerekir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE ANA KURUM

Banka kredi danışmanlık merkezlerinin ana kurumu bankadır. Yani yapılan her türlü işlem banka ile paralel şekilde işlemektedir. Bankanın izni olmadan herhangi bir kredi kullanımı mümkün değildir. Çünkü kredi kullanımında krediyi tahsis eden kurum bankadır.

Bazı müşteriler kredi danışmanlığı merkezlerini farklı bir kurum olarak görür. Bankalar ile görüştükten sonra kredi merkezlerine giderek faizleri öğrenmeye çalışırlar.

Kredi danışmanlık merkezlerinde bankaların faiz oranları yer almaktadır. Yani kredi danışmanlık merkezleri ile bankalar bir iş birliği içerisindedir. Bankada farklı danışmanlık merkezinde farklı faiz uygulaması yoktur. Yalnızca kredi danışmanlık merkezlerinden tüm bankaların faiz oranı görüldüğü için tek merkezde bu işlemlerin hepsi yapılabilir.

KREDİ DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE KREDİ KULLANIM TUTARLARI

Kredi kullanmak isteyen kişilere banka kredileri kişinin gelir durumuna göre verilmektedir. Yani kişinin ne kadar miktarda kredi kullanabileceği yalnızca bankalar tarafından hesaplanır. Bu hesaplamada tüketicinin kredi notu ve gelir durumu büyük bir etkendir. Bu kriterlere göre kredi miktarı hesaplanır. Ayrıca kredi faiz oranı ve toplam geri ödeme tutarı da hesaplanabilir.

Düşük gelire sahip kişilerin gelirlerinden daha yüksek tutarda banka kredisi kullanımı uygun görülmez. Banka kredi danışmanlık hizmeti sunan firmalarda ise kullanılabilen kredi miktarı net bir şekilde hesaplanır. Özellikle tüm bankalar için bu hesaplama yapılır. Böylece kişiler bankaya gitmeden kolaylıkla kullanacakları kredi tutarlarını da öğrenmiş olur.

Bir yorum

 1. okan okan 28 Mayıs 2020

  açıklayıcı bi makale olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jojobet - Vbet giriş -