İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Zaman zaman tüketicilerin farklı nedenlerden kaynaklı borç yükünün arttığı ve bu nedenle tüketicinin borç kapatma kredisi veren bankalar hakkında arayış içerisine girdiği görülmektedir.

Borç Kapatma Kredisi

Borç kapatma kredisi bankaların tüketicinin mevcut borçlarını ödemesinde sıkıntı yaşamasını gidermek, borçlarını daha düşük tutarlarda ve daha uzun bir zamana yayarak ödenmesi sağlanmaktadır.

Bu nedenle borç kapatma kredisi borç yükü fazla olan, ödemekte sıkıntı çeken her tüketici için büyük önem taşımaktadır. Her tüketici borcunu zorlanmayacağı bir ödeme planı dahilinde ve zamana yayarak düşük masrafla ödemek ister.

Borç kapatma kredisi tüketicinin borçlarını ödemesine ilişkin kolaylıklar sağlayarak finansal referans olarak değerlendirilen kredi notunu düşürmeden imkân tanımaktadır. Borç kapatma kredisinden yararlanmak için tüketiciler, zaman zaman bankaların mevcut veya kampanyalı ürünlerini takip ederek doğru zamanda başvurmalarının önemli olduğunu bilmeleri gerekir.

Borç Kapatma Kredisinin Avantajları

Tüketicinin mevcut borç yükü ile ilgili ilerleyen süreçte sorun yaşamaması adına borç kapatma kredisinin tüketici açısından birçok avantaları bulunmaktadır.

Tüketici borç kapatma kredisi alarak:

 • Farklı borç kalemlerini tek bir kredi ile birleştirme
 • Kredi taksitlerini ödemeleri ve bunların takibini yapma
 • Finansal referans olarak değerlendiren kredi notunun düşmesine engelleme
 • Düşük faiz ödeme avantajı elde etme

Gibi birçok avantajı yakalamış olacaktır. Birden fazla olan borç kalemlerinin tek kredi ile birleştirerek ödenmesi tüketicinin gelir gider hesabı yapmasına ve ödeyeceği net miktarı bilme fırsatı sunacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Tüketici ödemekte olduğu mevcut borçları için borç kapatma kredisi kullanmak için bankalara başvuru yapmadan önce bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Borç kapatma kredisi alınırken:

 • Mevcut borç toplamı
 • Mevcut borçtan kaynaklı faiz tutarları
 • Borç kapatma kredisi faiz oranı
 • Borç kapatma kredisi masrafları
 • Borç kapatma kredisinin vadesi
 • Borç kapatma kredisinin mevcut borçlanmaya kıyasla avantajları

Hususlarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazı durumlarda borç kapatma kredisinin daha yüksek borçlanma durumu ortaya çıkarabileceğinin unutulmaması gerekir.

Borç Kapatma Kredisi Hangi Borçlar İçin Alınabilir?

Borç kapatma kredisi hakkında tüketiciler tarafından merak edilen sorulardan biri de bu kredi ürününün hangi borçlar için kullanılabileceğidir. Genel olarak bankaların sunmuş olduğu borç kapatma kredileri her türlü ihtiyaç kredi borçları, kredi kartı borçları veya banka dışındaki nakit borçlar için sunulabilmektedir.

Borç kapatma kredisinden faydalanmak istenirken her bankanın kendine ait bazı prosedürleri olabilmektedir. Bunlar borç kapatma tutarına denk gelen taşınır taşınmaz mal beyanı veya kefil olabilmektedir.

Bazı bankaların da herhangi bir prosedüre bağlı olmadan borçlu olan tüketiciye borç kapatma kredisi sunduğu görülmektedir. Hangi bankanın hangi şartlar altında borç kapatma kredisi verdiğini ve hangisinin tüketicinin şartlarına daha uygun olduğunu yapılacak başvuru ve değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Düşük Kredi Notuna Sahip Tüketiciler İçin Borç Kapatma Kredisi

Tüketiciler başta bankalar olmak üzere farklı finansal şirketler üzerinden borçlandığı durumlarda bu borçların ödemesine bağlı olarak banka kredi notu belirlenir. Borçlanan tüketici borç ödemelerine ait taksitleri zamanında ödüyorsa ve kullanmış olduğu kredi kartı ürünlerinin ödemelerini düzenli yapıyorsa kredi notu bankanın güvenebileceği düzeyde olur.

Ancak birçok tüketici elinde olmayan sebepler ve yüksek miktarda borçlanma sebebiyle ödemeleri aksatma veya ödemeyi yapmama durumunda kalabilmektedir. Bu durumda banka kredi notu olumsuz etkilenecek ve bankaların tüketiciye olan güvenini azaltacaktır.

Kredi notu düşük olan tüketicilerin bu durumda borç kapatma kredisi kullanmaları yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Böylelikle düşük kredi notunun belirli periyotlarda yükselmesi dahi mümkün hale gelecektir.

Borç Kapatma Kredisi İle Borçlardan Erken Kurtulmak Mümkün

Borç kapatma kredisi her ne kadar yüksek borcu olan tüketiciler için zaman kazandıran bir avantaja sahip olsa da uzun süreli borçlarını daha erken kapatmak isteyenlere avantajlar sunmaktadır.

Uzun zamana yayılarak ödenen borçlarda taksit sayısının fazla ve bu oranda ödeme miktarının da artması bu durumda olan tüketicilerin tüm borçlarını daha kısa sürede ödemesine imkan tanır. Ayrıca kısa süreli borçlanmalarda tüketicinin cebinden çıkacak anapara ve faiz oranı ciddi oranda düşüş gösterecektir.

3 Yorum

 1. Borç Kapatma Borç Kapatma 25 Şubat 2020

  Hocam kolay gelsin . 60-65 Bin civarında borcum var . 6000 TL aylık belgelenebilir gelirim var . Çok fazla dağınık şekilde kredi ve kredi kartı ödemelerim var . Hem takibi çok oluyor hem de ödemeler birleşince çok zorlamaya başladı. Maaş bankam ile görüştüğümde kredi puanımın düşük olduğunu şu an için kullanamayacağımı söylediler . Ne tavsiye edersiniz ?

  • Her Keseye Kredi Her Keseye Kredi 25 Şubat 2020

   Merhaba,

   En az 3 ay ödemelerinizi bir şekilde gününde yapın. Hiç bir şart altında bir tanesini bile geciktirmeyin. Bu 3 aylık süreçte hiç bir bankaya SMS ve İnternet kanalları da dahil olmak üzere her hangi bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmayın. Kredi kartı limitlerinizin %75 dolululuğu geçmesine müsaade etmeyin. Ör: Limitiniz 10.000 TL ise max 7.500 TL sini kullanın. Doluysa ödeme yapın %25 ini. Sonra maaş aldığınız banka gelirinize paralel olarak hepsini tek bir kredide toparlayıp size yeni bir kredi verecektir büyük olasılıkla. Tavsiyemiz budur.

 2. Ibrahim büyükkahraman Ibrahim büyükkahraman 15 Eylül 2020

  selam ben kredi almak istiyorum yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jojobet - Vbet giriş -