İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PTT Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

PTT kart nedir nasıl kullanılır? Sorusuna yanıt olarak; PTT kart yani eski adıyla posta çeki hesap müşterileri için sunulan harika bir bankacılık hizmetidir. Standart bir banka kartı ile yapabileceğiniz tüm işlemleri PTT kart üzerinden de rahatlıkla yaparsınız.

PTT kart ile yapabileceğiniz işlemler şunlardır;

 • ATM‘den para çekebilirsiniz,
 • Alışveriş anında ödemelerinizi yapabilir,
 • PTT matik‘ler sayesinde nakit para çekebilir,
 • PTT matik‘ler de, fatura ve ya anlaşmalı kuruluş ödemelerini yapabilirsiniz.

Bunun gibi birçok işlemi aynı diğer banka kartlarını kullandığınız gibi kullanabilir. Gerekli ödemelerinizi yapabilir. Alışveriş sırasında ödemelerinizi taksitlendirebilirsiniz.

PTT Kart Nasıl Alınır?

PTT kart alabilmek için ilk olarak, PTT bayisinden Posta Çeki Hesabı açtırmanız gerekir. Posta çeki hesabı açtırdıktan hemen sonra PTT kart ‘ınıza anında sahip olabilirsiniz. Kartınızı aldıktan hemen sonra en yakın PTT bayisine giderek aktivasyon işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Daha sonra, emekli maaşını PTT ile alan ve Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Genel Müdürlüğünce askere alınan gençlere de PTT kart verilmektedir. Sahip olduğunuz PTT kart için sizden kesinlikle herhangi bir aidat veya işlem ücreti talep edilmemektedir. Aynı zamanda kartınızı, internet ile yaptığınız alışverişlerde de kullanabilirsiniz.

Ön Yüklemeli PTT Kart

Ön yüklemeli PTT kart, sosyal yardım alıyor olan ihtiyaç sahiplerine verilmiş PTT kart ‘tır. Bu PTT karta yüklenen yardım paraları, PTT matik ve diğer tüm ATM ‘ler ile kolaylıkla para çekilebilmektedir.

Aynı anda alış veriş ödemeleri gibi harcamalarınız içinde ön yüklemeli kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ön yüklemeli PTT kartlar erkekler için mavi renkli, kadınlar için pembe renkte çıkarılmaktadır. İlk olarak sosyal yardım alacak olan vatandaşlar, PTT ‘den sosyal yardım ödemelerini alırken kartlarını da mutlaka almalılar.

Ön Yüklemeli PTT Karta Sosyal Yardım Parası Yattı Mı?

Ön yüklemeli PTT kartınıza sosyal yardım için para yattığı zaman sisteme kayıtlı olan telefon numaranıza kısa mesaj ile bildirim gelmektedir. Gönderilen bu kısa mesaj ile yardım tutarı da rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ön yüklemeli PTT kart için para kesilir mi? Sorusu içinde kesinlikle herhangi bir hesap işletim ücreti ya da kart ücreti alınmaz.

PTT Kredi Kartı Nasıl Alınır?

PTT bonus kredi kartı, PTT ‘nin sizlere sunduğu bu harika kredi kartı ile her mağazadan alışveriş yapabilir, limitiniz kadar nakit çekebilir ve kazandığınız bonus fırsatlarından kolayca yararlanabilirsiniz. PTT karta sahip olmak için PTT şubelerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kart elinize geçtikten sonra şifre almanız gerekmektedir. Şifre alınmayan kartlar kesinlikle kullanıma açılamaz. Şifre alabilmeniz için PTT sizlere birçok yöntem sunmaktadır. İlk olarak; 444 1 788 çağrı merkezini arayarak şifrenizi isteyebilir ve gerekli işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bir başka yöntem ise 3290 ‘a ŞİFRE bir adet boşluk bırakarak kendi belirlediğiniz 4 haneli şifreyi bir adet boşluk bırakarak kart numaranızın en son dört hanesi ve kartın arkasındaki üç haneli olan güvenlik numarasını boşluk bırakmayarak yazıp şifrenizi alabilirsiniz. Kısa mesaj örneği vermek gerekirse ŞİFRE 1234 6789322 yazarak 3290 a gönderip şifrenizi alabilirsiniz.

PTT Kredi Kartından Hesap İşletim Ücret Alınır mı?

PTT Kredi Kartı için ilk yıl hiç bir ücret ödemezsiniz. Sonra ki her yıl için kart çeşidine göre yıllık ücret kesilir. PTT sizler için ayrıcalıklarla dolu kart çeşitleri sunmaktadır. Bunları birikim, harcama ve ya yatırımlarınıza göre seçebilirsiniz.

Üç tip kart vardır. Bunlardır;

 • Classic,
 • Gold,
 • Platinum

Bu kart tiplerinden her birinin yıllık hesap işletim ücretleri farklılık göstermektedir. Ve her kart sizlere farklı bir ayrıcalık sunmaktadır. Classic kart için 64 Lira, Gold kart için 71 Lira ve Platinum kart için 79 Lira kart işletim ücreti almaktadır.

PTT Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihini Belirlemek

İki çeşit hesap kesim tarihi belirleyebilirsiniz. Her ayın 8 ‘inde ya da 24 ‘ünde hesap kesimi tarihi olarak belirlenir. Bu hesap kesim tarihlerinden sonra ekstreye eklenen tutarlar, PTT şubeleri ile PTT matiklerle ve interaktif posta çeki ile birlikte yapılabilir.

PTT Matik Nedir?

Haftanın kesintisiz her günü ve günün her dakikası PTT Kart üyelerinin, banka hizmetlerinden yararlanacağı ATM özelliği olan makinalardır. PTT matik ‘lerden yalnızca PTT kart sahipleri faydalanmaz. Visa ve Master Card logosu olan tüm kartları bu makinalarda kullanabilirsiniz. Aynı anda tabi ki de PTT kart sahipleri de diğer tüm ATM cihazlarında işlem yapabilir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -