İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhtiyaç Kredisi mi, Taksitli Avans mı Karlı?

Eğer ki ihtiyacınız olan acil nakit miktarı küçükse böyle durumda ilk akla gelen seçenek kredi kartından nakit avans çekmek olur. Ancak bu işlemi yaptığınız zaman ödeyeceğiniz faizi ve geri ödemeyi iyi hesaplamanız gerekiyor. Bu o anlık size belki mantıklı gelebilir ancak sizin sonraki sürecide düşünmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir.Kredi kartına taksitli avans çektiğiniz zaman ödemelerinizde kredi kartının kesim dönemleriyle bir olacaktır. Dolayısıyla burada bir ödememe söz konusu oluğu zaman gecikme faizi devreye girer.

Acil nakit ihtiyacında ilk yapılan bankanın yolunu tutmak. Bankaya gittiğinizde kredi için karşınıza iki seçenek çıkacak. Bunlardan birincisi yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartından para çekmek ikincisi ise ihtiyaç kredisi kullanmak. İnsanlar acil paraya sıkıştıklarında doğrudan hızlı paraya ulaşmaya odaklanmış olduklarından dolayı maliyet hesaplaması yapmadan ceplerine girecek paraya odaklanırlar. Ancak şimdiki zaman kuruşu kuruşuna hesap yapma zamanı.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Nedir?
“12 AY VADE İLE 7.000 TL Anında Nasıl Alınır?”

MALİYETLERİNİZİ DÜŞÜNÜN

Kredi kartıyla taksitli nakit kullandığınız zaman faizlere dikkat etmek gerekiyor. Çünkü faizlerle birlikte sizden ekstra ücretlerde alınıyor. Yani kredi kartından nakit çektiğiniz zaman işin içine pek çok kalem hesaplaması giriyor. İhtiyaç kredilerine baktığımız zaman ise geçtiğimiz iki üç aya göre daha fazla gerileme söz konusu.

KREDİ KARTI BLOKESİ

Kredi kartlarında en büyük tehlike bloke işlemleridir. Çünkü katın limiti azalacağından dolayı taksitlerin ödemesin geciktirdiğinizde kartın bloke olma ihtimali söz konusu. Yani 3 kez üst üste ödeme yapmazsanız o zaman dönem borcu ödenene kadar kart kapatılır. Hatta böyle durumlarda kredi kartının limiti de artırılmaz.

Taksitli Avans
Taksitli Avans

TAKSİTLİ AVANS FAİZLERİ

Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda, mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Kredi ve kredi kartlarında geç ödeme söz konusu olursa bu durumda faiz yalnızca anapara üzerine işletilir. Yani bankalar faiz üzerine faiz işletemezler.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

TAKSİT SAYISI

Nakit avans çekiminde faiz geri ödemenin yapılmadığı her gün devam eder. Yani ertesi gün siz borcu ödemiş olsanız da faiz işletilmiş olur.  Nakit avans çekiminde en çok 12 aya kadar taksitlendirme yapılır ancak kredilerde ise taksit sayısı 60 aya kadar uzar. Nakit avans kredi kartının limitiyle sınırlıdır. Ancak ihtiyaç kredisinde sınır yüksektir.

NE ZAMAN FAYDALI

Nakit avans kullanımında zaman önemlidir. Eğer ki sizin paraya olan ihtiyacınızın süresi kısaysa yani 15–20 gün içinse bu durumda nakit avans daha karlı olabilir.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir