İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Milenyum çağına girdiğimiz andan itibaren hayatımızın olağan bir parçası haline gelen harcama aracı olan kredi kartı nedir, kredi kartı cvv kodu nedir? ne işe yarar?

Evet, kredi kartından bahsediyoruz. Bir dönem çalışan her bireyin kredi kartı sahibi olduğu, son zamanlarda ise çalışmayan kişilere kadar pazarlanabilen bir ödeme aracı.

Kredi Kartı Nedir?

Cebinizde nakit olmamasına rağmen, bankanız tarafından içerisinde yer alan limit dâhilinde harcama yapabilmenize olanak sağlayan, bir nevi banka tarafından harcamanıza tahsis edilmiş özel krediyi kullanmanıza olanak tanıyan kartlara kredi kartı denir.

Kredi kartınız ile cebinizde veya banka hesabınızda bir kuruş bulundurmasanız dahi, bankanızın kartınıza tanımladığı limitler dâhilinde işlem yapabilir ve taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi Kartı ekstresi her ay belirli dönemler içerisinde yaptığınız harcamayı size raporlayan, içerisinde ekstre hesap kesim tarihi, hesap ekstresi son ödeme tarihi, harcama detayları, varsa puanlarınız, kalan taksitler, kredi kartı limitiniz, kredi kartı kullanılabilir limit gibi bir takım bilgileri bulabileceğiniz dökümdür. Bu döküm doğrultusunda her ayın belirli bir günü içerisinde hesabınız kesilir e-mail veya posta yolu ile tarafınıza gönderilir.

Eğer bankanızın mobil uygulamasını kullanıyorsanız bu bilgilere ekstre kesim tarihlerinde uygulama üzerinden de erişebilir, ödemenizi hesabınızdan bankaya hiç gitmeden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresinde Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınızda sizden hesap kesim tarihi belirlemenizi isterler. Her ayın belirli bir dönemi için belirlediğiniz bu tarih, örneğin her ayın 10’unu belirlediyseniz her ayın 10’unda hesap kesimi gerçekleştirilir.

Kimi zaman resmi tatiller sebebi ile hesap ekstresi kesim tarihlerinde bir veya birkaç günlük sapma gerçekleşebilir. Ancak genel olarak hesap kesim tarihi aynı kalmaktadır. Tarafınıza kesilen ekstre bilgisinde hesap kesim tarihi ibaresi bulunur. Bu tarih hesabınızın kesildiğini gösteren ve bu tarih öncesinde yaptığınız alışverişleri anlamanızı sağlayan tarihtir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi Kartı son ödeme tarihi ise hesap kesim tarihi itibari ile bankaların 7 ila 10 günlük süreç içerisinde ödemenizi gerçekleştirmeniz gereken tarihi gösterir. Bankalar genel olarak hesap kesim tarihinden sonraki 10. gün ödeme istemektedir. Yani hesap kesim tarihi 10.01.2020 olan bir kredi kartının son ödemesi 20.01.2020 tarihi olacaktır, hafta sonu bu geçerli olmamakla birlikte devreye hafta sonu girmesi durumunda haftanın ilk günü geçerli olur.

Kredi Kartı Kullanım Alanları

Kredi kartları alışveriş gerçekleştirilebilecek her alanda kullanıma uygundur. Alışveriş yaptığınız işletmenin bir pos cihazı olması durumunda kredi kartınız ile işlem yaptırabilirsiniz. Ancak taksitli bir işlem yaptırmak isterseniz kredi kartınız ile işletmenin aynı bankanın posunu kullanabilmesi gerekiyor.

Kredi Kartı İle Gerçekleştirilebilen İşlemler

Kredi kartınızla gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında;

 • Tek çekim işlemler
 • Taksitli işlemler
 • Taksitli Nakit Avans
 • Kredi Kartı Borcu Ödeme
 • Kredi Kartı ile provizyon (bloke) işlemi gerçekleştirme

Gibi işlemler bulunur. Örnek olarak provizyon işlemini baz alırsak, bir otel konaklaması veya araç kiralaması gerçekleştirmek istiyorsanız, işletme kredi kartınızdan belirli bir tutar üzerinden provizyon yani bloke etme işlemi gerçekleştirir.

Otel konaklaması gerçekleştiği esnada çıkış sırasında veya araç kiralamanız bittiğinde iade esnasında fatura edilen meblağ bu tutar üzerinden çekilir ve kalan kısmı serbest kalır.

Kredi Kartı Üzerinde Yer Alan Bilgiler

Bir kredi kartı üzerinde bulunan bilgiler;

 • Şahıs ise şahıs isim soy ismi
 • 16 haneli kredi kartı numarası
 • Son kullanım tarihi
 • Ticari ise ticari firma bilgileri, değilse şahıs bilgileri,
 • Arka yüzde CVV kodu

Bilgileridir. Bu bilgiler kredi kartı üzerinde olmazsa olmaz bilgiler olup arka yüzde ekstradan imza atabileceğiniz bir güvenlik şeridi bulunmaktadır.

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

Card Validation Value anlamına gelen CVV, kredi kartı için oluşturulan özel bir güvenlik kodudur. Bilindiği gibi kredi kartları 16 haneli rakamlar, ay ve yıl olmak üzere ikişer haneli ay, yıl bilgisi ve her üretilen kredi kartı için birbirinden farklı CVV kodlar taşımaktadır.

Tüm bu rakamların bir başka kart ile aynı özellikte olmaması ve tahmin edilmemesi üzerine her biri birbirinden farklı olan bu bilgiler güvenlik sağlıyorlar.

CVV kod mastercard ve visa kredi kartı özelliğini taşıyan kredi kartlarında bulunurlar. CVV kod internet alışverişleri için özel olarak bulundurulan ve 2001 yılından beri tüm visalarda bulunması şart koşulan güvenlik kodudur.

CVV Kod Neye Yarar?

CVV kod olmaksızın bir mail order işlemi gerçekleştirmeniz imkânsızdır. Uzaktan ve yalnızca kart bilgileri ile gerçekleştirilme özelliği taşıyan mail order işlemlerinde cvv kod olmazsa olmazdır.

Bu özelliği ile ele geçirilen kart bilgileriniz bulunsa dahi cvv kod olmadan bilgi hırsızları işlem yaptıramazlar. Aynı şekilde internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde girilen kart numarası, son kullanım tarihi, kart sahibi isimlerine ilave olarak CVV kod bulunmaz ise işlem gerçekleştirilme imkânı yoktur.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -