İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsada Ayı ve Boğa Piyasaları Hakkında

Finansal piyasalarda iki sistem vardır. Bunlardan biri Boğa Piyasaları diğeri ise Ayı Piyasalarıdır. Yatırımcılar için bu iki sistemde büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla bu iki sistemin bilinmesi gerekir. Bu sistemlerin tanımları, özellikleri aşamaları gibi her detay hakkında bilgi edinilmelidir. Borsada ayı ve boğa piyasaları hakkında tüm detaylar aşağıda paylaşılmıştır.

Boğa Piyasası Nedir?

Basit bir ifadeyle; fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçebileceği dönemdir. Diğer bir deyişle; güçlü bir yükselişe geçiş anlamına da gelir. Bu sisteme boğa denmesinin bir nedeni vardır. Boğanın rakibini boynuzlarıyla yukarı doğru kaldırması gibi piyasa hareketinin yukarı doğru hızlanmasına benzetilmiştir. Bu nedenle, bu ismi almıştır. Boğa piyasası, iyimserlik ve olumlu etkileri temsil etmektedir.

Boğa Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Bir yatırımcının boğa piyasasını anlaması gerekir. Bu sistemin anlaşılması biraz zordur. Ancak; birkaç önemli hususa dikkat edilerek bu havayı anlamak mümkün olabilir. Öncelikle bazı kritik değerlere bakılmalıdır. Yükseliş trendi üç aşamalıdır. Bu aşamaları bilen ve takip eden yatırımcıların boğa piyasasını anlamaları çok daha kolay olur.

Boğa Piyasasının Aşamaları

Boğa piyasası tek bir durum ya da aşamada gerçekleşmez. Belli aşamaları vardır.

İlk aşama; toplama aşaması olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak piyasada iyi bir hal yani; satın alma duygusu bulunmaz. Piyasanın kötü gidişi nedeniyle kişiler ellerindeki hisseleri satmak isterler. Zira, bunların değeri düşer ve kişi daha fazla zarara uğramak istemez. Ancak; bu durumu gören ve piyasanın yükseleceğine güvenen büyük alıcılar harekete geçerler. Piyasadan ucuza hisse toplamaya başlarlar.

İkinci aşama; alım aşamasıdır. Bu aşamada büyük alıcılar piyasadan çok fazla hisse toplamışlardır. Buna bağlı olarak hisseler yükselmeye başlar. Dolayısıyla piyasada genel bir iyimserlik havası oluşmaya başlar. Netice olarak en küçük yatırımcı dahi o hisseden pay almaya çalışır. Böylece, piyasa hacmi giderek artar.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Faaliyet Gösteren Şirketler Nelerdir?

Üçüncü aşama; doygunluk aşamasıdır. Bu aşamada fiyatlar çok fazla yükselir. Eğer gerektiğinden fazla şişmeye devam ederse piyasada balon adıyla bilinen bir patlama meydana gelir. Bu patlamayla birlikte fiyatlar aşırı düşer bunun sonuncunda da Ayı Piyasası trendine girilir.

Her yatırımcının boğa piyasasının aşamalarından haberdar olması gerekir. Görüldüğü üzere bu aşamalar birbirine bağlı olarak gelişmektedir.

Boğa Piyasasının Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasasının süresi için net bir şey söylemek doğru değildir. Bu trendin ne kadar süreceği piyasanın yapısına göre değişmektedir. Söz gelimi; bazı zamanlar sürü psikolojisi oluşur. Bununla beraber, bu trend uzun süre devam edebilir. Bu hususta teknik ve aynı zamanda temel analiz kullanılması doğru olacaktır.

Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa piyasası sona erdiğinde yani tersine döndüğü zaman kısa vadeli olmak üzere ciddi yükselişe olabilir. Bu süreçte pek çok yatırımcı, piyasanın yükseliş trendine girdiğini düşünürler.

Bu düşünceyle alıma geçerler. Bu durum sonrasında satıcılar piyasada ağırlığını koyarlar ve bunun sonucunda düşüş trendine geri dönülür. Yatırımcılar bu düşüş karşısında şaşırırlar ve satışa geçemezler. Bu duruma boğa tuzağı ya da diğer bir adıyla boğa piyasası tuzağı adı verilir.

Ayı Piyasası Nedir?

Piyasaların düşüş yönünde hareket ettiği ve gelecekteki fiyatlar için düşüş yönlü bir algının olduğu piyasa durumudur. Ayı piyasasında arz, yani satıcıların çok olduğu ancak; alıcıların az olduğu bir piyasa ortamı söz konusudur. Genel olarak kısa süreli düşüşler için kullanılan bir terimdir. Ayı piyasası önemli bir trend değişikliğini ifade etmektedir.

Ayı Piyasası Hakkında

Ayı piyasası, piyasaların karamsar ve olumsuz olduğu durumlarda fiyatların uzun bir süre düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Ayı piyasasının süresi için genel ya da net bir kanı yoktur. Yalnızca fiyatların uzun bir süre boyunca düşmeye devam etmesi beklenir.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Yatırım

Ayı piyasasının etkisinde olan bir piyasada bulunan ürünlere olan talep azalır. Talep azaldığı için hiç kimse söz konusu ürünleri almak istemez. Buna bağlı olarak fiyatlar düşmeye devam eder.

Düşen varlık fiyatları ve yüksek işsizlik oranı ayı piyasasını karakterize eden iki temel özelliktir. Bunun yanı sıra; ayı piyasası, negatif büyüme sürecinin ve durgunluk döneminin öncü habercisi olarak da görülmektedir. Bu ekonomik durgunluk beklentisi daha az sayıda yatırımcının piyasaya girmesine sebebiyet verir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.