İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gönderilen Mail Geri Nasıl Alınır?

Günlük çalışma hayatımızın vazgeçilmezi olan mail alıp göndermede eksik ya da hatalı bir mail göndermek hepimizin başına gelebilen bir sorun. İş hayatı içindeki koşturma ve stresten kaynaklı olarak hepimiz hatalı mailler gönderiliyor ya da mail içerisine eklememiz gereken evrak ve dosyaları unutup maili gönderebiliyoruz ve iş hayatımız da bu şekilde gönderdiğimiz mailler sorun çıkartabiliyor.

Outlook veya Gmail hepimizin kullandığı en çok kullandığı mail alıp gönderme şekillerinden. Şimdi bunlardan gönderdiğimiz maili karşı tarafa ulaşmadan nasıl geri alırız bunu açıklayacağız.

Outlook maili geri çekme için yapılması gerekenler;

 • Öncelikle belirtmek gerekir ki Outlook’un ( 2010- 2013- 2018 ) sürümlerinin tamamında mail geri çekmek aynı şekilde yapılıyor.
 • Öncelikle göndermiş olduğunuz mailin gönderilmiş ögeler sekmesinden seçip açmanız gerekmektedir.
 • Seçmiş olduğunuz mailin İleti çubuğundan Eylemler ardında da Bu İletiyi Geri Çek bölümü seçiyorsunuz. İşlemden sonra size belirli seçenekler çıkacak ve sizde ne yapmak istediğinizi seçeceksiniz.
 • Bu iletinin okunmuş okunmamış tüm kopyalarını sil dediğiniz takdirde alt kısımda bir uyarı kutucuğu göreceksiniz. Uyarıda Her Alıcı için Geri Çekmenin Başarılı veya Başarısız olduğunu bildir kutucuğunu doldurduğunuzda maili göndermiş olduğunuz kişilerden maili henüz okumamış olan kişilerden mailiniz silinecektir.

Gmail maili geri çekme için yapılması gerekenler;

Gmail üzerinden bakıldığında aslında maili geri almak gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü Gmail göndermiş olduğunuz iletiyi belirli süreler içerisinde saklar ve sonrasında gönderim işlemini gerçekleştirir. Bu sebep ile de Gmail üzerinden de mailiniz silmek/geri çekmek son derece basittir.

 1. Gmailinizin sağ üst köşesindeki bir çark şeklinde görülen Ayarlar Bölümünü tıklayarak açın daha sonrasında Göndermeyi Geri Al bölümünden ilgili saniyeyi (5-10-20-30) seçin ardından Ayarların en alt bölümünden Değişiklikleri Kaydet bölümüne tıklayın.
 2. Bu işlemden sonra göndermiş olduğunuz maili geri al sekmesi çıkacak ve göndermiş olduğunuz maili buradan iptal edebileceksiniz.

 

Tabi ki mailinizi gere çekebilmek için unutmamanız gereken en önemli şey göndermiş olduğunuz mailin alıcısının mailinizi okumamış olmasıdır. İş hayatınızda kullanmakta olduğunuz mailleri kolayca geri almak işte bu kadar basittir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -