İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yabancılar Nasıl Mortgage Alabilir

Öncelikle “Yabancılar Mortgage alabilir mi?” sorusuna cevap vermek gerekirse, istenen şartlar sağlandıktan sonra yabancı uyruklu kişiler bu hizmetten faydalanabilir. İş kurmak, ev almak ya da benzeri sebeplerle Türkiye’de yaşama hayali olan ya da yatırım yapma amacı olan yabancı uyruklular için bankalar konut kredisi hizmeti sağlıyor.

Birçok banka Mortgage konusunda yabancı uyruklu kişilere TL, USD ve EURO para birimlerinden birini tercih edebilme imkanı sunuyor. Aynı zamanda oldukça uygun faiz oranlarıyla kolayca mülk sahibi olmayı sağlayan hizmetler de sunuluyor.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Yabancı uyruklu kişiler için Türkiye’ de iki farklı başvuru süreci işletiliyor. Birinci seçenekte bizzat bankaya başvuru yapılır. İkinci seçenekte ise, Türkiye’ de ikamet eden bir avukat ya da kişiye gerekli işlemleri yürütmesine imkan sağlayacak konularda vekalet verilmesiyle başvuru yapılır.

Mortgage kullanacak yabancı uyruklu kişilerin hazırlayacakları evraklar vatandaşı olduğu ülkenin resmi diliyle hazırlanmış olmalıdır. Aynı zamanda, evraklar hazırlandığı ülkenin resmi makamlarınca onaylanmalı ve başka bir ülkede kullanılmasını sağlayan apostil şerhini taşımalıdır. Sonrasında, evrakların Türkiye’de bulunan yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmesi ve tercüme edilen evrakların noter tarafından onaylanması gerekir.

Apostil şerhi uygulaması olmayan ülkelerde ise, yabancı uyruklu kişiler başvuruda kullanacakları evraklarını yine vatandaşı oldukları ülkelerinin resmi diliyle hazırlamalıdır. Ardından da hazırlamış olduğu evrakları ilk önce T.C. Dışişleri Bakanlığı’na, devamında ise Türk Konsolosluğu’na onaylatmalıdır.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz mal edinmesiyle ilgili kanun ve mevzuatta yer alan esaslar çerçevesinde ilgili makamlardan izin alınarak tapu müdürlüğünde satış işlemleri tamamlanmalıdır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvuru için gerekli olan şartlar sağlandıktan sonra aşağıda belirtilen belgelerle beraber banka şubesine başvuru yapılabilir.

Bunlar;

  • Ülkesinde kullanıyor olduğu vergi kimlik numarasını gösterir belge,
  • Şahsına ait pasaportun fotokopisi,
  • Mortgage başvuru formu,
  • Türkiye’de oturma ya da çalışma izin belgesi,
  • Türkiye’de çalışanların maaş bordrosu ve geriye dönük 3 aylık gelirlerini gösterir belge,
  • Türkiye’de işsiz olanların kendi ülkelerinde ki banka hesap hareketlerini gösteren belge,
  • Ülkesindeki adresine ait ikametgah belgesi,
  • Satın alınması düşünülen taşınmazın tapusu,
  • Satın alınması düşünülen taşınmazın elektrik ya da su faturası,
  • Taşınmazın değerinin belirlendiği ve bankanın onaylayacağı ekspertiz raporudur.
İlginizi Çekebilir:  İskansız Eve Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Tüm bunların neticesinde Mortgage kredi başvurusu için gerekli olan belgeleri hazırlayıp bankaya başvuran yabancı uyruklu kişiler, kredi talebi onaylandıktan sonra tercihlerine ve bütçelerine uygun olan bir taşınmaz mülk edinme hakkına sahip olurlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir