İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notu Maksimum Kaçtır?

Bankalar için kredi notu büyük bir öneme sahiptir. Bankaların, müşterilerini değerlendirmesinde kredi notu etkili bir faktördür. Kredi notu düşük olan bireyler bankalara güven vermezken kredi notu yüksek bireyler bankalar için en ideal müşterilerdir. Bu nedenle; herkesin kredi notu nedir, kredi notu maksimum kaçtır?

Kredi notumu nasıl yükseltirim gibi soruların cevabını bilmesi gerekir. Kredi notu olmayan ya da kredi notu düşük olan bireylerin kredi başvuruları reddedilir. Her banka vereceği kredinin geri ödemesini düşünür. Kredi geri ödemesiyle ilgili riskler olduğunda banka o müşteriye kredi vermek istemez. Bu nedenle; kredi notu her birey için önem taşımaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Basit bir tanımla; kredi ödeme ve kredi kullanım alışkanlıklarını gösteren bir puandır. Başka bir ifadeyle; kişinin tüm finansal geçmişinin puanlamasıdır. Tüm finans kuruluşları Kredi Kayıt Bürosu’na düzenli bilgi gönderirler. Kredi Katır Bürosu bu bilgiler ışığında bireylerin kredi notunu hesaplar.

Herkesin Kredi Notu Olur Mu?

Herkesin kredi notu olabilir. Ancak; kredi notunun olabilmesi için kişinin kredi kartı kullanan, kredili mevduat hesabı olan ya da kredi çeken biri olması gerekir. Eğer, kişi bunlardan hiç birine sahip değilse bu kişinin bankalarla bir ilişiksinin olmadığını gösterir: Bir başka deyişle; o kişinin bir finansal geçmişi yoktur. Dolayısıyla da bir kredi notuna sahip değildir. Bu bireylerin kredi notuna sahip olabilmeleri için finansal işlem yapmaları gerekir. Bunun en kolay yolu; kredi kartı çıkarmaktır. Bütçeye uygun bir kredi kartı çıkarılır. Bu kartın ödemeleri düzenli olarak yapılır. Zaman içinde kişinin kredi notu oluşur ve yükselir.

Sonuç olarak; hiçbir finansal işlem yapmadan kredi notu sahibi olunmasına imkan yoktur. Bu kişilerin kredi notları sıfırdır. Kredi notu sıfır olan bireylerin kredi başvuruları genelde bankalar tarafından reddedilir. Zira banka bu müşterisi hakkında finansal bilgi edinemeyeceği için bu müşteri o banka için risk taşır.

İlginizi Çekebilir:  Ölen Birinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Kredi notu, bankalarla ilişkilerin analizi sonucu belirlenen özel bir puandır. Krediler ve kredi kartlarının geri ödemeleri, gelir ve gider durumları, o güne değin yapılan kredi başvuruları, kredi kullanma yoğunluğu gibi etkenler kişinin kredi karnesini oluşturmaktadır. Bunun sonucunda, kişinin düşük ya da yüksek kredi notu ortaya çıkar. Söz gelimi; kredi ya da kredi kartlarının geri ödemesini düzenli yapan kişilerin kredi notu geri ödemelerinde sorun olan kişilere göre daha yüksektir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, Findeks üzerinden öğrenilebilir. Findeks.com adresine üye olunması gerekir. Üyelik işleminden sonra kredi notu buradan öğrenilebilir. Elbette, kredi notu öğrenmek ücrete tabidir. Hiçbir birey, bir başkasının kredi notunu öğrenemez. Bu nedenle; her birey kendi için işlem yapabilir.

Kredi Notu Puanlama

Kredi Notu Maksimum Kaçtır?
Kredi Notu Maksimum Kaçtır?

Kredi notu puanlaması bir tablo ile ifade edilmektedir. Bu tabloda puan aralıkları ve bu puanlara göre risk durumları paylaşılmaktadır. Tabloda görüldüğü gibi en yüksek yani maksimum kredi notu 1900’dür.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali

  • 700-1099 Orta Riskli Düşük
  • 1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
  • 1500-1699 İyi Yüksek
  • 1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu hemen yükselmez. Bu puanın yükselmesi için belli bir zaman gerekmektedir. Dolayısıyla, kişinin sabırlı olması önemli. İlk olarak varsa kredi kartının aylık asgari tutarları düzenli bir şekilde ödenmelidir. Kredi borcu mevcutsa aksatılmadan kredi borcu geri ödemesi yapılmalıdır.

Çok yüksek limitli kredi kartları borçlanmaları da kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bunun nedeni; sistem için yüksek limitli kredi kartları risk anlamına gelir. Ancak; düzenli ödemeler gerçekleştikçe kredi notu yükselir.

Fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkilemektedir. Fatura ödemeleri aksatıldıkça kredi notu düşer. Bunun için fatura borçları ertelenmemeli ve zamanında ödenmelidir. Bu kredi notunu yükseltecektir.

İlginizi Çekebilir:  Borç Kapatmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Kanuni ve idari takiplerde kredi notunu etkilemektedir. Söz gelimi; takibe düşen kredi mevcutsa bu durum kredi notunu olumsuz etkiler. Takip süresi bitip borç kapatıldığında ve ödemeler düzene girdiğinde kredi notu tekrar yükselmeye başlar.

Bunun yanı sıra; düşük limitli bir kredi kartı çıkarılabilir. Bu kredi kartından kontrollü alış veriş yapılıp düzenli ödemeleri gerçekleştirilebilir. Bu da kredi notunu yükseltir.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.