Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Hesap açtırmak isteyenler ve merak edenler için Vadeli Mevduat Hesabı Nedir konusunu detaylarıyla yazımızda açıklıyoruz. Kişilerin bankaları ile kurduğu hesap ilişkilerinde, bankalar tarafından farklı hizmet önerileri de görebilmektedir. Örneğin, kişiler bir bankada hesap açtırmak istediğinde vadeli ya da vadesiz mevduat seçenekleri ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Genel olarak vadeli mevduat hesabı, yatırılan paraya faiz yani vade eklerken, vadesiz mevduat hesabında herhangi bir eklenti ya da kesinti yaşanmamaktadır.

Bu nedenle vadeli mevduat hesabı seçeneği uzun vadede daha kullanışlı bir hesap seçeneği olarak değerlendirilebilir. Tüm bankacılık ürün ve hizmetlerinde olduğu gibi, vadeli mevduat hesaplarında da genel olarak belirlenen ve uygulaması istenilen belirli şartlar bulunmaktadır. Örneğin, bankanın belirlemiş olduğu süre boyunca müşterilerin hesaplarındaki parayı çekmemesi veya her ay düzenli olarak ödemenin zamanında yapılması istenir. Bu sayede ayda 500 TL bakiye yüklenen bir hesapta yasal süre sonucunda 750 TL gibi bir rakam görülmesi muhtemeldir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mevduat hesabı ile ilgili rakamlar tamamen örnek amaçlı olmakla birlikte çoğu bankanın bu hesap türü için yüksek faiz oranları sunduğu da söylenebilmektedir. Bu nedenle vadeli mevduat hesapları her zaman banka ve müşteri arasında önemli bir sıraya yükselir. Çünkü bankalar için önemli olan kasalarda paraların var olması ve paraların birbirini döndürmesidir. Bu şu şekilde açıklanabilir; banka ekstra olarak zarara uğramadan kasasına giren paraları müşterilerinden uzun süre ile saklamak amacıyla alır ve bu paralar, paralarını çekmek isteyen müşteriler arasında paylaştırılır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir konusunda önemli olan, yüksek bütçeli olan müşterilerin değil genel olarak tüm müşterilerin paralarını uzun süre korumaları için bankasına emanet etmesidir. Bu sayede de ortaya vadeli mevduat hesapları gibi farklı bankacılık ürün ve hizmetleri çıkmıştır. Bankalar müşterilerinden vade karşılığında para yatırmalarını ve belli bir süre içerisinde bu parayı çekmemelerini ister. Eğer ki para, sahibi tarafından çekilmek istenirse kesintiye uğrayabildiği gibi vadesinin de bozulmuş olması gerekçesiyle ekstra bir katkı payı hesaba yüklenmez. Bu nedenle de, bankalar, sahipleri paralarını çekmesinler diye bazı hizmetler sunarak hem bankanın hem de müşterinin ortak paydada buluşabileceği ürün ve hizmetler sunar.

İlginizi Çekebilir:  "Kredi Çekemiyorum" Diyorsanız Aman Dikkat

Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Vadeli Mevduat Hesaplarında, genel olarak vade, müşteri tarafından belirlenir. Kişi dilerse 4 gün dilerse, 400 gün şeklinde vade koyabilir.
  • Çoğunlukla vadeli mevduat hesaplarında alt limitler bulunmaktadır ve bu alt limit çoğu banka için 1000 TL’dir.
  • Tüm hesap hareketleri, kullanılan bankaların online servisleri olan uygulamalardan ya da internet üzerinden takip edilebilir. Eklenen faizin, biriktirilen paranın ne kadar olduğu bu sayede görülebilir.
  • Vadeli mevduat hesapları bankalarca belirlenen süre zarflarından 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay başta olmak üzere 400 güne kadar istenilen gün şeklinde belirlenebilir.
  • Müşterilerin bankalarına herhangi bir durumu bildirmedikleri takdirde, ay sonlarında vade işlemeye ve aynı oranda eklenmeye devam eder.
  • Pek çok banka hesaba işlenen faizin, vadesiz hesaplara aktarılarak kullanma imkanı da sunmaktadır. Bu özelliği nedeni ile de vadeli mevduat hesapları, bankacılık ürün ve hizmetleri içerisinde en çok kullanılan hizmet olarak değerlendirilebilir. – Stopaj oranları da vadeli mevduat hesapları için tercih edilen vadelere göre değişiklik göstermektedir.
  • Pek çok banka, müşterisinin şubeye gitmeden online hizmet almasını sağlamaktadır. Bu konuda da yine pek çok banka, Online işlemlerde vadeli mevduat hesabı açmak için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır.
  • Vadeli mevduat hesaplarında Türk Lirası ve altın gibi dövizler ile hesap başlangıcı kabul etmektedir.
  • Birikim ve para değerlendirme anlamında en doğru bankacılık hizmeti kesinlikle vadeli mevduat hesabı oluşturmak ve kullanmaktadır.

 

İnstagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here