İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Pek çok birikim metodu bulunuyor. Bunlardan biri “vadeli mevduat hesabı” dır. Bu hesapta belirli bir vade olur. Paranızı bu vadeye kadar bankada kalmasına söz vermiş olursunuz. Bu süre zarfında banka sizin adınıza bu para ile yatırım yapar. Karşılığında ise hesap sahibine belirli oranlarda faiz getirisi sağlanır. Hesap sahibinin kazancı hesaptaki parasına ve bankanın sunduğu faiz oranlarına göre değişir.

Bu hesabın en önemli avantajı risksiz bir sistem oluşudur. Parasını vadeli mevduat hesabına kıyan biri süre sonunda eline ne kadar para geçeceğini bilir. Özellikle riski sevmeyen yatırımcılar için bu sistem en ideal yatırım aracıdır.

Mevduat Faiz Oranları

Her bankanın kendine göre vadeli mevduat faizleri bulunur. Oranlar bellidir. Bu nedenle hesaplama yaparak hangi bankadan, hangi faiz oranı ile ne kadar kazanç elde edebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

– Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faiz oranı hesaplanırken ana para* faiz oranı* vade (gün olarak) 36500 formülü kullanılır. Bu formülden elde edilen sonuç brüt tutardır. Örneğin 10000 TL 30 gün vadeli olarak yüzde 15,09 faiz oranı ile vadeli mevduat hesabına yatırılırsa 124,02 TL 30 günlük brüt faiz getirisi olacaktır.

Net mevduat getirisini hesaplarken brüt faiz getirisi üzerinden mevduat vadesine göre denk gelen stopaj düşülür. 30 günlük vadeli hesapta 124,02 olan brüt faiz getirisi stopaj düşüldüğünde 105,42 olacaktır. Stopaj yüzde 15 olarak hesaplanır.

– Mevduat Getirisi Stopaj Oranları

Stopaj gelir vergisidir. Vade türlerine ve zamanına göre farklı aralıklarda kesilir.

 • Türk Lirasında 6 aya kadar yüzde 15 olan stopaj, 6 ay ile bir yıla kadar yüzde 12’dir. Bir yıl üzerinde ise yüzde 10 olacaktır.
 • Dolar ve Euro gibi dövizlerde 6 aya kadar yüzde 20 stopaj alınır. 6 ay ile bir yıla kadar olan zaman diliminde yüzde 20 ve 1 yıl üzerinde ise yüzde 15 olacaktır.
 • Altın katılımda vade değişse de hepsinde yüzde 15 olarak hesaplanır.

Bunların yanında ticari işletmeler elde ettikleri faiz kazançlarında kurumlar vergisi ödemesi de yapmak zorundadır.

Vade Çeşitleri

Faiz oranları gibi vadelerde bankalara göre farklılık gösterir. Genel olarak 1, 3, 6, 12 aylık vadeler uygulanıyor. Her vadenin kendine göre bir faiz oranı olur. Hatta bazı bankalar gün üzerinden vade belirleyebiliyor. Bu hesap birikim hesabı olarak ta adlandırılabiliyor.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikimlerinize yön vermek ve değerlendirmek için kullanabileceğiniz bankacılık hizmetlerinden biri birikim hesabıdır. Vadeli hesap türü olan birikim hesabında tasarruflarınız güvende tutulabilir. Aynı zamanda birikimlerinize değer katabilirsiniz. Döviz ya da Türk lirası hesabınız üzerinden birikim hesabı açmak mümkündür. Belirlenen vadede belirlenen faiz oranlarına göre paranız değer kazanır. Birikim hesabında da bankadan bankaya faiz oranları değişir. Şubesi bankacılık hizmeti veren bankalar daha yüksek faiz oranları sunabiliyor.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Müşterisi olduğunuz bir bankadan birikim hesabı açmak istediğinizde bankacılık hizmetlerini kullanarak kolayca birikim hesabı oluşturabilirsiniz. Bu hesaba düzenli olarak para transferi yapabilir. Bu şekilde birikim yaparsınız. Bireysel bankacılık hizmetlerini kullanmayanlar ise hesabı bulunan bankanın herhangi bir şubesine giderek destek alabilir. Ayrıca telefonla bankacılık hizmetlerinden faydalanabilir.

Müşterisi olmadığınız bir baka üzerinde de birikim hesabı açabilirsiniz. Bunun içinde hesap açtırmak istediğiniz bankaya nüfus cüzdanınızla başvuruda bulunabilirsiniz. Şubesiz bankalarda şubeye gitmenize gereken kalmadan banka yetkilileri ile istediğiniz yerde görüşmeler yaparak bu işlemleri yapabilirsiniz.

Tüm Bankaları İncelemek Önemlidir

Birikimlerinizin ve kazancınızın artması için birikim hesabına düzenli para transferi yapabilirsiniz. Her banka farklı özelliklere sahiptir. Tüm bankaları inceleyerek karar vermek daha sağlıklı olacaktır. Vade konusunda belirgin farklılıklar olabiliyor. Bazı bankalar birikim hesabında belirli bir vadede düzenli olarak para aktarımı yapılması şartı ister.

Örnek Bir Hesaplama

A bankasının birikim hesabı vadesi 5 yıl olsun. 5 yıl boyunca düzenli olarak para aktarımı yapmanız gereklidir. Elde edilen faiz kazancı yıllık periyotlarda ana paranıza eklenecektir. Vade süresi bir yıl olursa faiz kazancı aylık olarak ana paraya eklenebilir. Uzun vadeli birikim hesaplarında hesabınızdan para çektiğinizde vade bozulur. Kazandığınız faiz oranları elinizden alınmasa da içinde bulunduğunuz döneme ait faiz getirisini alamazsınız. Bazı bankalarda günlük işleyen birikim hesapları da vardır. Günlük olarak ana paranıza faiz kazancı yansır. Günlük olarak hesaba faiz işlediğinden vade bozulması da söz konusu olmayacaktır.

Mevduat Hesabı Nasıl Açtırılır?

Yatırımlarınızın kazanca dönüşmesi için hesap açtırırken vadeli mevduat hesabı olarak hesabın açılması gereklidir. Belirlediğiniz vade oranında belirlediğiniz süre sonunda faiz kazancı elde edebiliyorsunuz. Vadeli hesabın çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar:

 • Normal vadeli hesap: Bu hesapta parayı vadesinden önce çektiğinizde getirisini alamazsınız. Üstüne para eklemek istediğinizde de vadesinin dolmasını beklemeniz gereklidir. Para ekleseniz bile vadesi bozulur.
 • Serbest vadeli hesap: Bu hesapta vade dolmadan çekilen kısmi tutarlar için faiz uygulanmaz. Faiz kazancı hesapta kalan tutar üzerinden değerlendirilir.
 • Vadeli Döviz hesapları

Vadeli mevduat hesabına para yatırdığınız zaman vade sonunda getiriniz üzerinden

 • 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15
 • 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 12
 • 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 oranında stopaj kesintisi olmaktadır.

Biriktirdiğiniz para ile banka şubelerine giderek vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Hesabı olmayanlar nüfus cüzdanları ile işlem yaptırmalıdırlar. Hesabı olmayanlardan;

 • Ev ya da iş yeri adresi
 • sabit ya da cep telefonu numarası
 • Çalışan ise meslek bilgileri istenir. Bankacılık hizmet sözleşmesi yapılır. Bu sözleşmenin bir kısmı hesap sahibinde kalır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl İşler?

Bu sistemde bir nevi banka sizden borç alır. Sonrasında faizi ile geri öder. Banka müşterilerinden aldığı bu paraları ihtiyacı olanlara kredi olarak borç verir. Vadeli mevduat hesabınız için faiz oranı şu üç kritere göre oluşturulur:

 • Elinizdeki paranın büyüklüğüne
 • Parayı bankada tutacağınız süreye
 • O günkü piyasa koşullarına

Bankalardaki mevduat faiz oranları değişir.

Vadeli hesaba Para Yatırırken Vade Nasıl Belirlenir?

Vade en az bir ay olduğu gibi en çok bir yıl olabilir. Vade uzadığında verilen faiz oranları da artacaktır. Ne kadar uzun süre vade yaparsanız kazancınızda aynı oranlarda artacaktır. Piyasada faizlerin artması gibi işaretler var ise yatırımınızın uzun vadelerde mevduat hesabına yatırılması avantajlı olabilir. Vadeyi belirlerken kendi ihtiyaçlarınızı, faiz beklentinizi, ne zaman paraya ihtiyacınız olabileceğini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Mevduat Seçimi Nasıl Yapılır?

Vadelerde olduğu gibi mevduatlarında çeşitleri vardır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda seçimler yapmanız önemlidir. Para çekildiğinde hesabın vadesini bozmayan mevduatlar bulunuyor. Bu sistemleri tercih etmeniz daha avantajlı olabilir.

Mevduat Hesabında Sabit Getiri Nasıl Olur?

Vade sonuna kadar vadeli mevduat hesabınızdaki faiz oranları piyasanın faiz hareketlerinden etkilenmez. Bu şekilde sabit getiri sağlamış olur. Bankanız piyasalarda nasıl değişimler yaşanırsa yaşansın dönem sonunda ana paranıza anlaştığınız faiz oranları tutarında kazanç ekler. Bu kazancın yüzde 15’i vergi masrafıdır. Vadeli mevduat hesapları üzerinden elde ettiğiniz kazanç vergiye tabidir. Buna da stopaj denilmektedir.

Net Getiri Nasıl Hesaplanır?

Bankanın verdiği faiz oranları genel olarak brüt şekilde açılanır. Yanı bu rakamlar stopaj düşülmeden önceki oranlardır. Örneğin brüt yıllık getiri yüzde 5 olduğunda elinize net olarak geçecek kazanç hesaplanması için; yüzde 5* 0,85=5.1 net faiz= brüt faiz oranı* 085 formülü üzerinden hesaplanır.

Örneğin 1000 TL birikiminizi yıllık 7,1 net faiz getiriri ile vadeli mevduat hesabına yatırdınız. Bir ay sonrasında elinize 71 TL yerine 61 TL geçer. Elinize kalacak net gelir stopaj vergisi düştükten sonra kalan rakam olacaktır.

Eğer paranızı vadesi dolmadan önce çekerseniz faiz kazancı elde edemezsiniz. Vadenin dolmasına bir gün bile olsa paranızı çektiğinizde hiçbir kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle paranızı yatıracağınız vadenin çok iyi bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Ya da vadeli mevduat hesabına yatıracağınız parayı iki parçaya bölüp farklı vadelerde faiz oranları talep edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesaplarında Devlet Güvencesi

Her bankada her yatırımcı için 100 bine kadar devlet güvencesi bulunuyor. Bu nedenle paranızı farklı bankalarda devlet güvencesi kadar rakamlarda vadeli mevduat hesabına yatırırsanız birikimlerinizin hepsini devlet güvencesi altına alabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Otomatik Yenileme

Banka ile yapılan anlaşmaya göre vade sonunda vadeli mevduat hesabı otomatik olarak yenileniyor. Bankaların kullandığı yenileme metotlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Anapara ve faizin uzatılması: Bu metotta vadeli hesaptaki toplam tutar vade sonu geldiğinde aynı vade ancak güncel faiz oranları ile yenilenir.
 • Anapara uzatılması: Bu metotta anapara yenilenir. Faiz tutarı seçilen başka bir hesaba aktarılacaktır.
 • Önden Belirlenen Tutarın Uzatılması: Bu metotta önden bir tutar belirlenmiştir. Yenileme sadece belirlenen tutar için yapılır. Kalan para hesaba aktarılır.
 • Uzatılmasın: Bunlar yerine vade sonu geldiğinde anapara ve faiz tutarı seçilen hesaba aktarılır. Vadeli mevduat hesabı kapatılır.

E VADELİ HESAP NEDİR?

Birikimlerinizi vadeli mevduat hesabına yatırarak vade sonunda mevduat getirisi elde edebilirsiniz. Mevduata yatırma işleminde vadeli hesap kullanabileceğiniz gibi e- mevduat hesabı ad kullanabilirsiniz. İkisi arasında mevduat faiz oranları bakımından herhangi bir farklılık bulunmuyor.

İnternet bankacılığı hesabınızı kullanarak internet üzerinden açabileceğiniz e- mevduat hesabı üzerinden birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Şube ve operasyon maliyeti olmadığı için klasik vadeli mevduat hesabına göre e- mevduatlardan gelen kazanç daha yüksek olacaktır. İnternetten açılan vadeli hesaplarda koşullar aynıdır. Masraflar daha az olduğu için kazancınız daha yüksektir. Bankanızın internet bankacılığına üye olarak e- mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

E- vadeli hesapların en önemli avantajı hesabı açtığınız andan itibaren faiz kazanmaya başlıyorsunuz. Mobil uygulamalar ve internet şubesi sayesinde hesabınıza istediğiniz zaman para yatırabilirsiniz. Yatırdığınız para gün sonunda bankanızın verdiği faiz oranları ile değer kazanmaya başlıyor.

– E Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli

Pek çok banka internet üzerinden e- vadeli hesap açabiliyor. İnternet şubesine erişebildiğiniz her banka anında e- vadeli mevduat hesabı açabilir. Bazı bankalar hesap işletim ücreti alabiliyor. Bazı bankalar ise internet üzerindeki hiçbir işlemden ücret talep etmiyor. Hesap açmadan önce bankanın hesap işletim ücreti alıp almadığını kontrol etmek bu bakımdan önemlidir.

Genel olarak sıradan vadeli hesaplara göre e- vadeli mevduat hesapları daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Ancak bazı bankalar aynı oranları uygulamayabiliyor. Bu nedenle bankalar arasında genel bir araştırma yaparak e- vadeli mevduat hesabına en yüksek faiz oranı veren bankayı tercih etmek daha avantajlı olacaktır.

– E Mevduat ile Vadeli Mevduat Arasındaki Fark

Birikimlerinizi mevduat hesaplarına yatırarak belirli bir süre sonunda kazanç elde edebilirsiniz. Herhangi bir banka üzerinden hesap açabilir. Mevduata para yatırma işlemlerinizi vadeli hesap ya da e-Mevduat hesabı ile yapabilirsiniz.

Vadeli hesap olarak bilinen klasik tür banka şubelerinde açılan hesaplarda birikimler için belirli süreler vardır. Ayrıca vadeli hesapların faiz oranları bankalara göre değişir. Bankalar vadeli hesap açan müşterilerine 32, 46, 92 be 181 gün olarak vade sunarlar. Euro, USD gibi döviz hesapları vadelerde ve faiz oranlarında farklılık gösterebilir.

E- mevduat hesabında ise internet bankacılığı üzerinden kolayca açılır. E- mevduat hesapları klasik mevduat hesaplarına göre çok daha fazla kar sağlar. Bu hesaplarda yüksek faiz oranları bulabilirsiniz. Hesap işletim ücreti gibi herhangi bir maliyeti olmayacağı içinde daha kazançlı bir sistem olacaktır.

VADELİ MEVDUAT HESABI AÇTIRMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Elinde biraz birikmişi olan her insan yatırım için çeşitli yollar arar. İş kurmak isteyenlerde olabilir. Finansal piyasalarda yatırım yapmak isteyenlerde olabilir. Risk almayı seven yatırımcılar bu alanda çeşitli yatırım araçlarına yönelirler. Risk almayı sevmeyenler borsa ya da forex piyasaları üzerinden risksiz araçlar tercih ederler. Ya da bankalar üzerinden yatırım yaparlar. Riski en az paranızı değerlendirme yöntemi vadeli mevduat hesaplarıdır. Bu hesaplara bağlanan paralar vade süreleri sonunda faiz geliri kazandıracaktır. Ancak vade süresi boyunca yatırılan paraya dokunulmamalıdır.

Vadeli mevduat şartları ile yatırım yapmayı kabul ettiğinizde hem kendiniz hem de sizin dışında dolaylı olarak yine sizi ilgilendiren kurumlara fayda sağlarsınız.

Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evde duran birikmiş atıl paralar değerlendirilir. Hemen hemen herkesin büyüklerinden gördüğü gibi para biriktirme hevesi vardır. Evde para biriktirmek oldukça tehlikeli olabiliyor. Yaptığınız küçük birikimleri bile bankalara yatırarak değerlendirebilir. Belirli bir sistem içinde biriktirmeye devam ettiğinizde yatırımlarınız daha çok değerlenebilir.
 • Birikimler Bankada daha güvenli bir şekilde saklanır. Artan hırsızlık olaylarına karşı ne kadar önlem alırsanız alın bu tür riskler hep vardır. Bu risklerden kurtulmak için birikimlerinizi daha güvenli bir şekilde bankalara emanet ederek saklayabilirsiniz.
 • Bankalara kaynak sağlanmış olur. Bankaların hizmet verebilmesi açısından çeşitli kaynaklara ihtiyaçları vardır. Para biriktirmek, değerlendirmek ve saklamak isteyen kişilerden bu şekilde kaynak sağlayarak ihtiyaç sahiplerine farklı hizmetler olarak geri döndürebilirler. Bu şekilde bankalarda para döngüsü sağlanır. Her iki taraf içinde hizmetlerin değer kazanması söz konusudur. Mevduat hesaplarındaki paranız bankaya bir nevi kaynak olacaktır.
 • Kayıt Dışı Ekonomi Azalır. Kayıt dışı ekonomi ülkeyi sıkıntılı süreçlerde bırakabilir. Yapılan araştırmalarda doğru veriler ortaya çıkmaz. Evde biriken paraların kayıt altına alınması ve bankalara yatırılması bu nedenle çok önemlidir.
 • Dolaylı yoldan ekonomiye katkı sağlanır. Müşteriler ile ekonomi arasında bankaların hizmetleri bulunur. Bankalar bir bakıma aracı kurumlardır. Bireysel yeterli finansal güce sahip olmadığında devreye bankaların sunduğu kredi imkanları girer. Bu şekilde ticaret ve alışveriş gibi ekonomik faaliyetler gerçekleşmektedir. Bu dolaylı bir katkı olsa da ekonomi de azımsanamayacak derecede kıymetli bir destek olacaktır.

Vadeli mevduat hesapları bireylerin kendileri, hem de bankaları için karlı bir alışveriştir.

BANKALARIN SUNDUĞU VADELİ MEVDUAT HESABI AVANTAJLARI

Her bankanın vadeli mevduat hesabı için sunduğu avantajlar ve oranlar farklıdır. Bireyler yatırımlarını değerlendirmek için bankaların verdiği faiz oranları ve vadeleri inceleyerek karar vermelidirler.

a.) Ziraat Bankası Mevduat Hesabı

Türk Lirası mevduat hesabı için 1, 3, 6 ay ve 1 yıl vadeli olarak açabilirsiniz. Ayrıca kırık vadeli olarak ta hesap açılabiliyor. Vade bitiminde faiz getirisi ile paranızı geri alabiliyorsunuz. İnternet şubesinde vade oranlarında herhangi bir şart bulunmuyor. 8- 20 gün arasın vade gruplarında yüzde 12 faiz oranı ile hesaplar açılabiliyor. Şubeden açtırmak istediğinizde ise 1000 TL’ye kadar olan oranlarda birikimli mevduat, çeyiz, konut hesabında yüzde 13 faiz oranları bulunurken diğer vadelere faiz verilmiyor. 1000 TL üzerindeki yatırımlar ise yüzde 3 faiz oranlarından başlıyor. Birikimli mevduat hesabı asgari 500 TL ile başlarken çeyiz hesabı asgari 155,26 TL olmaktadır.

Özellikleri

 • Vade bitiminden önce para çekilmek istendiğinde faiz uygulaması işlemeye devam edecektir. Anapara vadesiz mevduat faiz getiri ile birlikte hesap sahibine ödenir.
 • Vadeli Türk Lirası mevduat hesabı vade bitiminde aksi bir talimat yok ise otomatik olarak bir önceki vade şartlarında yenilenir.

b.) QNB Finansbank Mevduat Hesabı

Şubelerden vadeli mevduat hesabı açtırabileceğiniz gibi internet ya da telefon bankacılığı üzerinden de vadeli hesaplarınızı açtırabilirsiniz.

Özellikleri

Yüzde 15.70’e varan tanışma faizi bulunuyor. (Hesabın açıldığı gün geçerlidir. Hesap sahibinin yararlanması için bazı şartlar gereklidir.)

 • Faiz oranlarına göre sabit getiri avantajı elde edebilirsiniz.
 • Birikimlerinizi piyasa koşullarından etkilenmeden değerlendirebilirsiniz.
 • Bireysel müşteri temsilcileriniz ile hesap takibi yapabilirsiniz.
 • 1 ile 1100 gün arasında istenilen vadede hesap açılabilir.
 • Vade sonunda aynı vade süresinde ve güncel faiz oranları ile vadeli hesaplar yenilenmektedir.
 • Faiz oranları yüzde 3- 10 arasında değişiyor.

c.) Şekerbank Mevduat Hesabı

TL, döviz cinsinden birikimlerinizi ihtiyacınıza uygun olarak belirleyeceğiniz vadelerde değerlendirebilirsiniz. Vadeli mevduat hesabını müşterek olarak ta açabilirsiniz. Paranızı en güvenilir ve risksiz bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternet şubesini kullanarak yüksek faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

İnternet Şubesinin Özellikleri

 • TL, GBP, EUR, USD cinsinden vadeli mevduat hesabı açılabilir.
 • E- vadeli hesaplarda üst limit 1000000 TL olmaktadır.
 • Avantajlı faiz oranları e- vadeli hesapların hepsinde geçerlidir.
 • Şeker mobil şubeden ve ATM’den avantajlı oranlarda vadeli mevduat hesapları açılabilir.
 • Şubelerde vade oranları yüzde 3 ile 4,5 arasında değişirken e- vadeli hesaplarda yüzde 10 ile 14.50 arasında değişiyor.

d.) Garanti Bankası Mevduat Hesabı

Birikimlerinizi risksiz bir şekilde değerlendirebileceğiniz vadeli mevduat hesabında avantajlı kazançlar elde edebilirsiniz. İnternet bankacılığına özel faiz oranlarından yararlanarak daha fazla getiri sağlanabilir. Üç aylık süre içinde TL mevduatların yapılan vergi kesintilerinin de oranları düşürülmüştür. Bu şekilde Türk Lirası mevduat hesapları çok daha kazançlı olmaktadır.

Özellikleri

Vadeli hesaplardaki birikimler piyasalardaki faiz hareketlerinden etkilenmez. Bu şekilde sabit getiri sağlamaktadır.

 • 1, 3, 6, 12 ay vadeli hesaplarda vadeler tercih edebileceğiniz gibi 32 ile 400 güne kadar istediğiniz kırık vadeli mevduat hesabı tercihleri de yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden 999 güne kadar kırık vadeli mevduat hesabı açılabiliyor.
 • Faiz oranları brüt olmaktadır.
 • Hesap açma alt limit 1000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yüzde 4,5 ile 13,50 arasında faiz oranları değişmektedir.
 • Vadeden önce bozulan hesaplarda vade işletilmiyor.

e.) Vakıf Bankası Mevduat Hesabı

Uygun faiz oranları ile birikimlerinizi vadeli mevduat hesabında değerlendirebilirsiniz. Hesaplarınız aksini belirtmediğiniz sürece vade bitimlerinde aynı vade ve güncel faiz oranları üzerinden yenilecektir.

Özellikleri

 • Vade sonuna kadar piyasadaki faiz hareketlerinden etkilenmez. Vadesinden önce bozulduğunda faiz işlemi yapılmaz.
 • 1, 3, 6, 12 ay vadeli hesaplarda mevduat hesabı açabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz vadede kırık vadeli mevduat hesabı açtırılabilir.
 • Faiz oranları brüt olmaktadır.

E- Vadeli Mevduat Hesabı özellikleri

 • Teminat türü faiz vadesiz mevduat hesabına aktarılsın olduğunda hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Vade sonunda yenilenen e- vadeli hesabınız o anki avantajlı faiz oranları üzerinden olur.
 • En az bir otomatik talimatınız var ise 30 ile 750 gün arasındaki e- vadeli hesaplara ek faiz oranları ile yenileme yapılır.
 • E vadeli hesaplarda faiz oranları yüzde 5 ile 14 arasında değişiyor.

f.) Halk Bank Mevduat Hesabı

İnternet şubelerinden ya da telefon bankacılığını kullanarak e- vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Faiz oranları ve vade avantajları ile getirisi çok daha yüksek olacaktır.

Özellikleri

 • Şubeye gitmeden, zaman kaybetmeden hesap açabilirsiniz.
 • 500 TL, dolar, Euro hesap açma alt limitleri olurken 2000000 TL, 500000 USD, 500000 Euro üst limitleridir.
 • Özel faiz oranlarından yararlanabilir. 28 ile 999 gün arasında kırık vadelerde hesaplar açabilirsiniz.
 • Yatırımlarınızın uzun vadedeki faiz oranlarından etkilenmez.
 • E- vadeli hesaplar üzerinden yüzde 13 ile 14,50 aralığında faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

g.) Yapı Kredi Mevduat Hesabı

Yapı kredi mobil ya da internet şubesi üzerinden vadeli mevduat hesapları acıkabilir. Bankaya yeni gelen mevduatlara özel 14,75 varan faiz oranları bulunuyor.

Özellikleri

 • 1 ile 12 arasında vadeli mevduat hesabı açılabilir. Bunun yanı sıra vade sonu gün olarak belirlenmeyen kırık vadeli mevduat hesapları da açılabilir.
 • Vade bitiminde mevduatlarınız otomatik olarak yenilenmesi için talimat verebilirsiniz.
 • Aylık vadeli mevduat hesaplarında liste faiz oranların ile tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz.
 • Şubelerdeki faiz oranları yüzde 2’den başlayarak yüzde 14,25’ e çıkmaktadır.

ı.) TEB Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesapları içinde çekmece hesap, planlı hesap, vadeli hesap ve enflasyon endeksli vadeli mevduat hesapları yer alıyor.

Çekmece Hesap

Bu hesap türünde birikimlerinizi uzun vadelerde değerlendirebiliyorsunuz. Aynı zamanda vadeli mevduatınızdan kısmi para çekimi yapabiliyorsunuz. Minimum 1000 TL için açılan bu hesap bir yıl vadeli olarak açılmaktadır.

Planlı Hesap

Bir yıl vadeli olarak açılan bu hesapta 1, 3, 6 aylık dönemlerde faiz ödemesi imkanı bulunuyor. Bu hesap türünde birikimleriniz bir yandan değerlenirken bir yandan da nakit akışınızı düzenleyebilirsiniz.

Enflasyon Endeksli Hesap

Hesap açılışından taahhüt edilen faiz oranı vade sonunda oluşan TÜFE endeksi yıllık değişim oranı+ ilave oran olarak karşılaştırılır. Hangisi yüksek ise o faiz oranına göre işlem yapılır. Hesap açma alt limiti 10000 TL olmakta ve 3 aydan uzun vadeler için geçerli olmaktadır.

i.) İŞ Bankası Mevduat Hesabı

Bu hesap ile müşteriler piyasa koşullarına göre belirlenen faiz oranlarında kazanç elde edebilirler. 1, 3, 6, 12 ay ve 1, 2, 2 yıl vadelerde vade belirterek vadeli hesap açılabilir. 1000 TL üzerindeki yatırımlarınızda vadeli hesap açılabiliyor. Vadeli kumbara hesabı, döviz tevdilat hesabı, vadeli altın hesabı, sabit hesap, değişken hesap, birikimli hesap, şubesiz vadeli mevduat hesabı, düzenli birikim talimatı ve çeyiz hesabı gibi farklı özelliklerde ve faiz oranlarında mevduat hesapları açılabilir. Vadeli TL hesapları için sunulan faiz oranları 12 ile 14,50 arasında değişmektedir.

Her hesap türü için farklı faiz oranları geçerlidir. Vadelere göre avantajlı kampanyalarda faiz oranları sunulabilmektedir. Yatırımlarınızı en doğru ve karlı bir şekilde vadeli hesaplarda değerlendirmek için tüm bankaların sunduğu teklifleri karşılaştırmalı ve kullanımlarınız için en avantajlı seçenekleri tercih etmelisiniz. Her banka farklı dönemlerde müşterileri için çeşitli kampanyalar sunabilir. Özellikle vade sonunda yeni kampanyaları inceleyerek daha avantajlı seçimler yapabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı

Vadeli Mevduat Hesabına Farklı Bakış Açısı

Kişilerin bankaları ile kurduğu hesap ilişkilerinde, bankalar tarafından farklı hizmet önerileri de görebilmektedir. Örneğin, kişiler bir bankada hesap açtırmak istediğinde vadeli ya da vadesiz mevduat seçenekleri ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Genel olarak vadeli mevduat hesabı, yatırılan paraya faiz yani vade eklerken, vadesiz mevduat hesabında herhangi bir eklenti ya da kesinti yaşanmamaktadır.

Bu nedenle vadeli mevduat hesabı seçeneği uzun vadede daha kullanışlı bir hesap seçeneği olarak değerlendirilebilir. Tüm bankacılık ürün ve hizmetlerinde olduğu gibi, vadeli mevduat hesaplarında da genel olarak belirlenen ve uygulaması istenilen belirli şartlar bulunmaktadır. Örneğin, bankanın belirlemiş olduğu süre boyunca müşterilerin hesaplarındaki parayı çekmemesi veya her ay düzenli olarak ödemenin zamanında yapılması istenir. Bu sayede ayda 500 TL bakiye yüklenen bir hesapta yasal süre sonucunda 750 TL gibi bir rakam görülmesi muhtemeldir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mevduat hesabı ile ilgili rakamlar tamamen örnek amaçlı olmakla birlikte çoğu bankanın bu hesap türü için yüksek faiz oranları sunduğu da söylenebilmektedir. Bu nedenle vadeli mevduat hesapları her zaman banka ve müşteri arasında önemli bir sıraya yükselir. Çünkü bankalar için önemli olan kasalarda paraların var olması ve paraların birbirini döndürmesidir. Bu şu şekilde açıklanabilir; banka ekstra olarak zarara uğramadan kasasına giren paraları müşterilerinden uzun süre ile saklamak amacıyla alır ve bu paralar, paralarını çekmek isteyen müşteriler arasında paylaştırılır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir konusunda önemli olan, yüksek bütçeli olan müşterilerin değil genel olarak tüm müşterilerin paralarını uzun süre korumaları için bankasına emanet etmesidir. Bu sayede de ortaya vadeli mevduat hesapları gibi farklı bankacılık ürün ve hizmetleri çıkmıştır. Bankalar müşterilerinden vade karşılığında para yatırmalarını ve belli bir süre içerisinde bu parayı çekmemelerini ister. Eğer ki para, sahibi tarafından çekilmek istenirse kesintiye uğrayabildiği gibi vadesinin de bozulmuş olması gerekçesiyle ekstra bir katkı payı hesaba yüklenmez. Bu nedenle de, bankalar, sahipleri paralarını çekmesinler diye bazı hizmetler sunarak hem bankanın hem de müşterinin ortak paydada buluşabileceği ürün ve hizmetler sunar.

Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Vadeli Mevduat Hesaplarında, genel olarak vade, müşteri tarafından belirlenir. Kişi dilerse 4 gün dilerse, 400 gün şeklinde vade koyabilir.
 • Çoğunlukla vadeli mevduat hesaplarında alt limitler bulunmaktadır ve bu alt limit çoğu banka için 1000 TL’dir.
 • Tüm hesap hareketleri, kullanılan bankaların online servisleri olan uygulamalardan ya da internet üzerinden takip edilebilir. Eklenen faizin, biriktirilen paranın ne kadar olduğu bu sayede görülebilir.
 • Vadeli mevduat hesapları bankalarca belirlenen süre zarflarından 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay başta olmak üzere 400 güne kadar istenilen gün şeklinde belirlenebilir.
 • Müşterilerin bankalarına herhangi bir durumu bildirmedikleri takdirde, ay sonlarında vade işlemeye ve aynı oranda eklenmeye devam eder.
 • Pek çok banka hesaba işlenen faizin, vadesiz hesaplara aktarılarak kullanma imkanı da sunmaktadır. Bu özelliği nedeni ile de vadeli mevduat hesapları, bankacılık ürün ve hizmetleri içerisinde en çok kullanılan hizmet olarak değerlendirilebilir. – Stopaj oranları da vadeli mevduat hesapları için tercih edilen vadelere göre değişiklik göstermektedir.
 • Pek çok banka, müşterisinin şubeye gitmeden online hizmet almasını sağlamaktadır. Bu konuda da yine pek çok banka, Online işlemlerde vadeli mevduat hesabı açmak için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır.
 • Vadeli mevduat hesaplarında Türk Lirası ve altın gibi dövizler ile hesap başlangıcı kabul etmektedir.
 • Birikim ve para değerlendirme anlamında en doğru bankacılık hizmeti kesinlikle vadeli mevduat hesabı oluşturmak ve kullanmaktadır.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -