İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKB-Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Bankaların ve farklı finans kuruluşlarının hizmetlerinden yararlanabilmeniz için belli bir düzenleme getirilmiş ve alınacak kredilerde bu düzen çerçevesinde KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından şahsınıza verilmiş olan notunuza istinaden değerlendirilmektedir. Finans kuruluşlarınızdan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunulurken başvurunuzun onaylanabilmesi için öncelikli olarak kişinin belirlenmiş olan nitelikleri karşılamış olması gerekiyor. Bunun içinde başvuru esnasında sizin finans geçmişiniz incelenmeye başlayacaktır.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Nedir?
“12 AY VADE İLE 7.000 TL Anında Nasıl Alınır?”

Başvurunuz sırasındaki incelemede sizin daha önceki tüm finans hareketleriniz işleme alınır ve denetimden geçer tamamlanan bu inceleme süreci sonrasında da başvuru talebiniz hakkında size olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş sağlanır.  Yani kısacası sizin hakkınızda yapılmış olan tüm finans incelemelerinizin sonucu sizin KKB yani kredi kayıt bürosu notunuza bağlıdır.

Tüm bu bilgiler sürekli olarak güncellenmiş olduğu için KKB’nin arşivinde tutulur. Başvuru talebinizle birlikte finans kuruluşları da sizin hakkınızdaki bu kaynak arşivden yararlanarak hemen bilgileri alır. Kredi ve kredi kartı işlemlerinde bankaların hızlı bir şekilde hareket etmesinin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır. Çünkü tüm bilgiler düzenli olarak hazır olarak bekletilir. KKB’nin incelemesine göre kredi notunuz yüksek olursa o zaman alacağınız bankacılık hizmetinin de olumlu olma ihtimali bir o kadar yüksek olacaktır.

Peki, Kredi Kayıt Bürosu puanlandırma da neleri göz önünde bulundurur?

KKB Puanında Neler Göz Önünde Bulundurulur?

 • Bankalara olan kredi ya da kredi kartı başvurunuzda mevcut borcunuzun olup olmadığı varsa ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı.
 • Başvurunuzun gerçekleştiği bankanın dışında da başka bankalara borcunuz var mı varsa ne durumdasınız?
 • Talep ettiğiniz kredi miktarıyla gelirinizin uyuşup uyuşmadığı
 • Genel borç tutarınızın ne kadar olduğu
 • Gelir belgeniz
 • Bugüne kadar alınmış olan son kredi ya da kredi başvurusunun tarihi

Yukarıdaki bilgiler KKB tarafından incelendikten sonra bazı kişiler hakkında yanıt olumsuz olarak dönecektir. Bu durumda ise aşağıdaki başlığımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

KKB

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

KKB sizin güncel durumunuzu inceledi ve sonucunda banka sizin kredi için uygun olmadığınıza kanaat verdi ve riskli müşteri grubunda olarak tanımladı. Peki, banka sizin kredi başvurunuzu neden onaylamamıştır.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusunun olumsuz olarak değerlendirilmesinin nedenleri arasında ilk sırada şu durumlar gösterilebilir.

 • İlk kez bir kredi talebinde bulunacaksanız ve daha öncesinde bankalarla parasal konularda çok alışverişiniz olmamışsa
 • Herhangi bir işte sigortalı, Bağ-kurlu çalışmıyorsanız.
 • Düzenli olan bir geliriniz yoksa

Bankalar büyük bir ihtimalle yukarıdaki durumlardan herhangi birisiyle eşleşen müşterilerine kredi imkanı sağlamayacaklardır.

Eğer ki böyle bir durumda olduğunuzu biliyorsanız o zaman size küçük bir tavsiyemiz olacak. Bir banka ile çalışın ve birkaç tane faturanızı o bankaya otomatik ödeme olarak tanımlatın. Düzenli olarak faturalarınız yatırıldıkça bankanın size kredi verme ihtimali yüksek olacaktır. Veya siz ipotekli kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Örneğin evinizi, arabanızı, gayrimenkulünüzü ipotek ederek kredi sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki durumların dışında da KKB değerlendirmesinde kredi notunuz düşük çıkmışsa ve riski yüksek olarak tanımlanıyorsanız bu durumda banka size kredi imkanı sağlamayacaktır.  Bizim bu konuda size bir uyarımız olacak. İnternet üzerinde ya da sosyal medyada gezinirken kredi çıkarılır şeklinde bir reklam bulursunuz bilmeniz gerekir ki yukarıdaki durumlar söz konusu olmuşsa onlar size kredi çıkaramazlar bunun içinde vaktinizi ve paranızı boş yere harcamayın.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -