İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin alma işlemleri görüldüğü kadar zor olan bir işlem değildir. Bitcoin almak çok kolaydır ve internet adresleri üzerinden belirli borsalara yatırım yaparak bitcoin elde edebilirsiniz. Fakat satmak aynı şekilde kolay değildir. Ancak bu konuda sizlere elimizden geldiği kadarıyla dilimizin döndüğü kadarıyla bilgi birikimimizi aktararak sizleri Bitcoin Nasıl Satılır konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim ki bitcoin satmanın tam olarak üç şekli bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla;

  • Birincisi, bir aracı olan başka biriyle doğrudan ticaret yapılmasını içerir.
  • İkincisi, ticaretinizin başka bir şahıs yerine takas ile yapıldığı bir çevrimiçi alışveriş yoluyla yapılmasıdır.
  • Bitcoin sahipleri ile Bitcon’i kredi / bankamatik kartı ile satın almak isteyenleri eşleştiren online pazarlar.

Doğrudan Satış :

Bu alışveriş şeklinde bitcoin ticaretine izin veren herhangi bir borsaya kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme belirtilen koşulları sağlayarak kayıt olduktan sonra ise bir satış talebi çıkartmalısınız. Bu satış talebinde satmak istediğiniz kadar bitcoin miktarı bilgisi, bitcoin adeti başına istediğiniz fiyat bilgisi gibi bazı belli başlı maddeler bulunur. Siz bu maddeleri doldurarak satış ilanı çıkardıktan sonra bir alıcı size mesaj gönderir. Bu mesaj geldiğinde website size bir uyarı gönderir ve hızlı şekilde alıcı ile iletişime geçersiniz. Bundan sonra bitcoinin aktarılması ve paranın alınması sizin kendi belirleyeceğiniz yöntemler ile olacaktır.

Bitcoin Borsaları :

Bu borsalara öncelikle kayıt yapmanız gerekmektedir. Kayıt olmak için ise sizden yine bazı belli şartlar istenir. Genellikle Türk borsalarında kimlik fotoğrafı, üzerinde bitcoin alışverişi yapmak istiyorum diyen bir kağıtla yüzünüzün net çıkacağı bir fotoğraf, adınıza düzenlenmiş olan bir fatura gibi belgeler istenmektedir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra sisteme gönderirsiniz ve sistem otomatik olarak sizi incelemeye alır. İnceleme işlemlerinden sonra sistem onay verirse borsa içine dahil olursunuz. Bundan sonra yapmanız gereken elinizde bulunan bitcoin miktarını belirterek veya satmak istediğiniz miktarı belirleyerek bir satış emri girmektir. Burdaki amaç aslında bir fiyat belirleyerek kendi limitinizi belirtmektir. Siz bir bitcoin için 10.000 dolar istiyorsunuz diyelim.

Bunun için bir satış emri girdiğinizde elinde 10.000 doları olan ve bitcoininizi almak isteyen kişi sizin onayınıza ihtiyaç duymadan hesabınıza 10.000 dolar yatırarak bitcoini kendi hesabına çekebilir. Böylece uğraş duymadan bitcoininizi satmış olursunuz. Bundan sonra yapacağınız şey hesabınıza geçen parayı banka hesabınıza aktarmaktır. Pek çok banka bu konularda sıkıntı yaratıyor olsa dahi eninde sonunda işleminiz onaylanır ve paranız hesabınıza geçer. Bundan sonra parayı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Elbette bu borsalar satışlardan kâr amacı gütmektedir. Bundan dolayı yaklaşık %0,02 civarlarında bir vergiyi siteye satış sonrası ödersiniz. Tavsiye edebileceğimiz bazı bitcoin piyasaları ve borsaları ise : BTCTurk, Coinim, BitKapital, Paribu, Circle, Kraken, Bitstamp’dir. Bu borsalar üzerinden güvenle alışveriş satış yapabilirsiniz.

bitcoin nasıl satılır
bitcoin nasıl satılır

Online Pazarlar :

Dünya üzerinde pek çok insan artık elde ettiği bitcoinlerle irili ufaklı alışverişler yapıyor. Pek çok büyük internet üzerinden satış şirketi uzun zamandır bitcoin ile satışlara müsade ediyor. Bazı sitelerde evler arabalar dahi bitcoin üzerinden satışa çıkarılıyor. Peki tüm bunlar bitcoin için yeterli mi? Hayır. Pek çok insan artık elde ettiği bitcoinleri kolay yolla satmak istiyor. Bunun için ise Amerika’da atılan bazı adımlar var. Örneğin dışarda bulunduğunuz bir anda sizden doğrudan iletişim ile bitcoin almak isteyen bir kişiden mesaj aldınız. ABD’nin kurmuş olduğu bitcoin atmlerine giderek hemen şahısla bir ticaret yapıp bitcoin satışı yapabilirsiniz. Bunlar oldukça mümkün olan satışlar.. Artık yavaş yavaş bitcoin ticareti reel yaşama doğru dökülmeye ve dönüşmeye başlıyor diyebiliriz.

Para Çekme İle İlgili Sorunlar

Dünya üzerinde bulunan bütün parasal sistemler artık bu döngü işlemlerini bankalar üzerinden havale ve eft yöntemleri ile hallediyor diyebiliriz. Bitcoin işlemleride mecburi şekilde satıştan gelen kârları hesaba almak için bankalara mecbur durumda. Bu durumd bazı sorun ve sıkıntılar oluşabilmekte. Bu sorunları aslında aşmanın bazı yolları var. Örneğin SEPA. Bu şirket Avrupa merkezli olup hiçbir devletin karışmasına bankanın onay müsade etmesine imkan vermeden şahısların hesaplarına diledikleri miktarda parayı gönderim sağlıyor. Pek çok insan tarafından bu şirketin kara para aklama işlemlerinde kullanıldığı düşünülsede bundan en çok yararlananlar bitcoin mining ve satıcıları. Bu sistem üzerinden elde ettiğiniz gelirleri banka hesabınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bu sistemle işbirliği yapan bazı kripto para borsaları ise: Kraken, BTC-e olarak adlandırabiliriz.

Kimlik Doğrulama İşlemi

Pek çok borsada alım yapmak isterseniz bu işlem kolaydır ve sizden detaylı bir bilgi talep edilmez. Burdaki nokta “sonuçta sadece alım yapıyorsunuz, ne kadar riskli olabilirsiniz?”dir. Ama satış söz konusu olunca burada borsalar üyelerini oldukça sıkboğaz ediyor diyebiliriz. Aslında bir yandanda dolandırıların kol gezdiği dünyada bu işlemi yapmak oldukça mantıklı. Eğer bir borsaya kayıt oluyorsanız ve ileride bitcoin satışı yapmayı amaçlıyorsanız en baştan kimlik doğrulması yapmanızı öneririz. İlk kayıttan sonra kimlik doğrulaması yapmayın satış zamanı kimlik doğrulaması yaparsanız borsalar sizden çok daha fazla miktarda belge isteyecektir. Borsalar bu hamlenin arkasında kelimenin tam manasıyla bir bit yeniği arıyor. Sizden istenecek olan belgeler; ehliyet, kimlik, fatura fotoğrafları. Satış yapmak istediğinize dair yüzünüz belli olan bir kağıtla net bir fotoğraf çektirmeniz vs vs.

Bunların hepsini arşivleyip borsaya gönderdiğinizde dahi fotoğrafların bazıları net değil diyerek sizden tekrar talepte bulanabiliyorlar. Borsaların bunu yapmaklarında oluşan bir diğer amaç ise birkaç yıla kadar bitcoin borsalarına devlet müdahalesi olabilir. Böyle bir durumda şuan esnek olan politiklar sıklaşacağı için şimdiden bu borsalar ellerinde devlete karşı sunabilecekleri kanıtları topluyorlar. Bu sayede devlet tarafından hiçbir cezaya çarptırılmamayı amaçlıyor. Devlet onlara sert bir dille ceza kesmeye çalışırsa “Tüm üyelerin bilgileri burada. Hepsi kendi isteği ve arzusu ile kayıt oldu. Bu hür irade” diyecekler. Fakat bu noktada devletlerin ne yapacağı şuan belirsizlik içinde.

bitcoin
Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoini Şahsen Satmak

Artık bazı insanlar doğrudan satış sistemleri ile üyeleri buluşturarak onlara satış yapıtırıyor. Ve aradan kendi hisselerine düşen payları alıyor. Eğer sizde doğrudan satış sistemleri ile tanıştığınız bir kişiye bitcoin satacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey alıcının sizi buluşmaya nereye çağırdığıdır. İnsanlardan oldukça uzak olan bir yere sakın giderek bitcoin satışı yapmaya çalışmayın. Genellikle kalabalık ortamlar daha güvenli olacaktır. Bu konuda çok fazla insan dolandırılmış ve ellerinde bulunan bitcoinler çalınmıştır.

Bitcoin hırsızları piyasada artık fazlasıyla mevcut. Sizde eğer doğrudan satış yapacaksanız satış yapacağınız kişinin pek çok bilgisini önceden almalı teyit etmeli ve güvenirliğini onaylamalısınız. Bu tür sorunlar yüzünden pek çok insan borsalara biraz daha fazla miktarda komisyon vererek hem elindeki bitcoinini tehlikeye atmıyor hemde canını. Sizlerde böyle yöntemlere yoğunlaşarak hem mal hemde can varlığınızı korumuş olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere bitcoinin nasıl satılacağı hakkında detaylı ama sadece ve öz bir şekilde bilgiler verdik. Umuyoruz ki faydalı olabilmişizdir. Sağlıcakla kalın..

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -