İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireyler olarak hayatımızın büyük bir bölümünde geçimimizi sağlayabilmek için kamu, özel ya da serbest olarak çalışırız. Ardından belli bir yaşa geldiğimizde emekli oluruz. Ancak çoğu zaman emekli maaşımız bizi geçindirmek içi yeterli olmaz. bu yüzden emeklilik yaşlarında bile çalışmak zorunda kalmaktadır. Bunu engelleyebilmek için erken yaşlarda önlem almak ve birikim yapmak, ilerleyen dönemlerde bireyler içim çok önemli hale gelmektedir. Erken yaşlarda birikim yapabilmenin çok önemli bir yolu da bireysel emeklilik sistemidir. Siz de BES e dâhil olabilirsiniz. Böylece hem birikim yapmış olabilir bununla birlikte devlet katkısı almaya hak kazanabilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi nasıl alınır

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bizi gelecekte maddi kaygılar yaşamaktan uzaklaştıran bir sistemdir. Aktif çalışma hayatınızda yüksek olan ancak emeklilik ile birlikte düşecek olan yaşam standartlarınızı BES ile aynı şekilde sürdürme imkânına kavuşursunuz. Bireysel emeklilik sistemine, 18 yaşını doldurmuş, ayırt etme güçlüğü olmayan her vatandaş dahil olabilme hakkına sahiptir. Dahil olacağınız BES her ay belli tutarda katkı payı ödemesi yaparsınız. Ardından devlet, yatırdığınız tutara %25 devlet katkısı ekler ve bireysel emeklilik hesabınıza ekler.

Eğer herhangi bir ay ödeme yapamayacak olursanız o ay devlet katkısı gelmez. Her ay katkı payı yatırmayı sürdürdüğünüz sürece devlet katkısı da gelmeye devam eder. Ayrıca dilerseniz birden fazla bireysel emeklilik hesabı oluşturabilirsiniz. Paraya ihtiyacınız olduğu bir zamanda sistemden ayrılmayı talep edebilir, yatırmış olduğunuz katkı payının tamamını, sistemde kaldığınız süre göz önüne alınarak da devlet katkısının bir bölümünü almaya hak kazanırsınız.

10.000 TL 60 Ay Vade için En Çok Tercih Edilen Bankalar

BankaDetay
AKBANKKredi Detayı
DENİZBANKKredi Detayı

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emekliliğe Güvenlir mi?

BES de son derece şeffaf denetim kanalları oluşturulmuştur. BES uygulayan şirketlerin faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Eğer bireysel emeklilik hesabınızın olduğu şirket batarsa birikimlerinizin tamamı başka bir emeklilik şirketine aktarılır. Böylece birikimleriniz hiçbir şekilde zarar görmemiş olur. Kişisel bilgilerinize ve birikimleriniz üçüncü bir kişi tarafından bilinememektedir. Bunun denetimi her yıl belli dönemlerde Sermaye piyasası kurulu tarafından denetim yapılır. Bu sebeple BES son derece güvenli bir sistemdir.

Bir yorum

  1. İngilizce Eğitim seti İngilizce Eğitim seti 17 Haziran 2020

    teşekkür ederim. çok makbule geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jojobet - Vbet giriş -