İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girişim Fikriniz Varsa Bunu Hayata Nasıl Geçirebilirsiniz?

Etrafımızda birçok farklı alanda çalışan ve yenilikler üretmek için çaba sarf eden ve girişim fikriniz varsa bunu hayata nasıl geçirebilirsiniz, gibi sorulara yanıt bulan insanları rahatlıkla görebiliriz. Bu insanlar bu çalışmaları yapmadan önce ilk olarak fikir aşamasını tamamlıyor, daha sonrasında ise uygulamaya geçiyor. Sizin de kafanızda herhangi bir konu ile ilgili olarak fikir oluştuğunda bunu hayata geçirmek için birkaç farklı metot denemeniz gerekebilir.

Önce Fikir

Birçok buluşun veya girişim faaliyetinin oluşumuna dikkat ettiğinizde ilk olarak bir fikir etrafında birleşen insanlar ve bunu gerçekleştirmeye yönelik çabaları rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için fikir aşaması girişimciler için oldukça önemlidir.

Kafada netleşmeyen ve çerçevesi çizilmeyen bir fikrin hayata geçirilmesi elbette zor olacaktır. Sizin de kafanızda herhangi bir konu ile ilgili olarak bir fikir bulunabilir ve bunu hayata geçirmek isteyebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken şey söz konusu olan bu düşünceyi reel hayata nasıl yansıtacağınız olmalıdır. Çünkü ancak bu sayede tam bir girişimci olabilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler

Girişimcilerin temel özelliği ve hatta en önemli özelliği yaratıcı olmalarıdır. Söz konusu olan bu özelliklerini kullanarak düşünceyi bulurlar ve bunun üzerine de hayata geçirmeye çalışırlar. Ancak bunu yapmak her zaman için mümkün olmayabilir. Çünkü reel hayatta göstermek istediğiniz şey ekonomik açıdan veya sosyal açıdan büyük sorumluluklar anlamına gelebilir.

İşte tam da bu noktada yine girişimci ruhuna uygun olan özelliklerden birisi olan yaratıcılık ve çaba ön plana çıkıyor. Anlatmanız gerekebilir. Çünkü ancak bu sayede inandırıcı olabilir ve destek görebilirsiniz. Tek başınıza başarabileceğiniz birçok iş var olsa da hayatta bazen de destek almak gerekebilir.

Girişimcinin Özellikleri

Bir girişimcinin sahip olması gereken belli başlı özellikler vardır. Söz konusu olan bu özelliklere sahip olan bir girişimci aklındaki fikri uygun koşullar ortaya çıktığında mutlaka gerçekleştirecektir. Söz konusu olan bu özellikler,

 • Sabır
 • İnanç
 • İnatçılık
 • Tutku gibi ve daha birçok farklı özelliğin bir girişimci de bulunması karşısına çıkacak olan engelleri aşması için oldukça yararlı olacaktır. Aksi halde inatçı ve inançlı olmayan bir insanın karşısına çıkan ilk engelde pes edip vazgeçmesi sizi şaşırtmasın.

Destek Veren Kurumlar

Hayatımızı kolaylaştıran birçok icat veya daha iyi bir yaşam sürmemizi sağlayan birçok buluş aslında bir girişimcilik ruhudur. Çünkü akıllarında yanan o ışığı hayata geçirme cesareti olan bu insanlar olmasaydı ne rahatlıkla uzaktaki arkadaşlarımız ile telefon ile iletişim kurabilir ne de farklı ticari alanlarda büyük yatırımlar yaparak kazanç elde edebilirdik. Söz konusu olan bu durumların hepsinin kaynağı aslında bir girişimciliktir.

Peki, ülkemizde yukarıda da bahsi geçen ekonomik destek konusunda veya diğer destek alanlarında bu girişimcilere destek veren kurumlar var mıdır? Elbette ki vardır. Birçok farklı iş insanı ve bunun yanında kurum girişimcilerin bu yollarında onlara destek olarak hem kendilerinin hem de girişimcinin kazanmasını sağlamaya çalışıyor. Çünkü bir girişimciye öne ayak olan firmanın amacı kazan kazan ilişkisidir.

Parlak Fikirler ve Uygulamalar

İnsanların akıllarına bazen hayatta olağan akışı değiştirecek olan çeşitli fikirler gelebilir. Ancak bu fikirlerini gerçeğe yani uygulamaya dökmek isteyen insan sayısı pek de olmaz. Çünkü bu işlem cesaret isteyen bir iştir. Söz konusu olan bu fikri reel hayatta tecelli etmek için yapmanız gerekenler,

 • Aklınızdaki fikrin genel çerçevesini çizmeniz gerekir.
 • Tek başınıza yapıp yapamayacağınızı belirlemeniz gerekir.
 • Destek almanız gerektiğiniz fark ettiğinizde anlatmanız ve fikri sunmanız gerekir.
 • Uygulamada fikrin tecelli bulması için sabırlı olmalısınız. Tüm bunları yaptığınızda gerçek bir girişimci olabilir ve bunun sonucunda da hayalleriniz gerçek olabilir.

Fikre İnandırmak

İlk olarak aklınızdaki fikri açıkladığınızda pek inandırıcı olmayabilir. Ancak sizin bu durumda yapmanız gereken şey inandırıcılığı sağlamak olmalıdır. Yani karşınızdaki insanın desteğini almak için söz konusu olan bu fikre onu veya bir başka kurumu inandırmak oldukça önemlidir.

Ekonomik ve Sosyal Destekler

Girişimcinin sahip olduğu hayali geçekleştirmek için tek başına hareket etmesi yetmeyebilir. Bunu uygulamada göstermesi için çeşitli ekonomik yardımlara ihtiyaç duyabilir. İşte bu durumda kendisine sponsor olabilecek olan kurumları veya insanları bularak bu desteği alabilir ve sağlayabilir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -