İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Borcu Ödenmedi. Hapis Yatar mıyım?

Kredi Borcu herkesin hayatında olmasa olmaz olan bir kelimedir. Hayatımız daima bir şeylere para harcamakla geçiyor ve para harcarken de Türkiye ekonomisi olarak kazanmanın çok zor olduğu karşımıza çıkıyor. Evet, para bulmanın da harcamanın da zor olduğu günümüzde tüm harcamalarımızı da bilinçli bir şekilde yapmak önemli bir konudur.

Genel olarak harcamalara baktığımıza ise nakit paranın dönüşünün neredeyse çok az miktarda olduğu ve insanların kredi kartından alışveriş yaptıkları biliniyor. Bunu yalnızca kredi kartları için değil kredi kartlarıyla da ilgili değerlendirebilirsiniz. Kredi çekerek ya akıllı cep telefonları alınıyor, ya da cep telefonuna kredi ile yeni bir telefon alınıp nakde çevriliyor.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Nedir?
“12 AY VADE İLE 7.000 TL Anında Nasıl Alınır?”

Nakit para bulabilme konusunda herkesin bir çaba içerisinde olduğu biliniyor ve bunda da bir şekilde haklılar. Buraya kadar bahsettiğimiz şey toplumun genelini yakından ilgilendiren bir konu ve para alınırken de harcanırken de insanlar bir şekilde kendilerini haklı görüyorlar. Ancak işin diğer bir noktası ise alınan bu kredilerin ve harcanan paraların tekrar yerine koyulması konusunda oluyor. Peki, siz bankadan belli bir miktar içi kredi çektiniz ve kredinizi de ödeyemediniz. Bu durumda başınıza neler gelebileceğini biliyor musunuz? bilmiyorsanız süreç hakkında sizi detaylıca bilgilendirelim.

Kredi Borcu nu ödemediğiniz takdirde size ilk olarak yasal takibe düşeceğinizde dair bilgilendirme mesajı gönderecektir. Bu durum size yapılan bir uyarıyı içeriyor buna da 2 aylık ödemelerinizi üst üste yapamadığınız da gerçekleşecektir. Yani 90 gün sonunda sizi banka yasal takibe alır ve artık avukatlık bir duruma düşmekle karşı karşıya kalırsınız.

Twitter hesabımızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ölen Birinin Kredi Borcu Ne Olur?

Alexa Sıralamamıza buradan bakabilirsiniz.

Kredi Borcu Sebebi İle Hapis Cezası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yasal sürenin sonunda sizinle ilgili olan tüm bilgiler avukata gönderilir ve avukatlar aracılığı ile yapılan uyarı neticesinde de borcunuzun ödenmemesi halinde dosyanız artık icra için gönderilecektir. İcra müdürlükleri borcunuza dair size 7 günlük bir süre verir ve Kredi borcu nun ödenmesini talep eder. aksinin yapılması halinde ise 7 gün sonunda borç ödenmemesi durumunda ise borçlu kişinin borcunun miktarın göre mal talebinde bulunulur.

Bu sürece gelindikten sonra ise size ait taşınmazlara el konulması ile ilgili karar çıkar ve eğer ki sizin üzerinize herhangi bir mal yok ise bu durumda da maaşınıza haciz işlemi uygulanmaya başlayacaktır. Ancak sizin maaşınızda olmaması halinde bu sefer karşımıza şöyle bir durum çıkar o da hapis cezası alınabilecek mi alınmayacak mı?

Sorunun yanıtı ise oldukça nettir. Anayasamızın 38. maddesinin 8.fırkası gereğine göre hiç kimse yalnız sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde özgürlüğünden alı koyulamaz. Ancak siz yine de bunun dışında banka memuru veya icra memuru tarafından önünüze bırakılan dosyalarda. “bu kısma imza at, çözüm yolu mutlaka vardır, olmaz yeni bir kredi veririz, yapılandırmaya gideriz, yapmazsan hapse girersin” gibi söz deyimlerine kanarsanız eğer, hapis cezasını da çekmek zorunda kalacaksınız.

Sonuç olarak bankalardan kredi çekerken mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Kredi Borcu nuzu daha düzenli ve de rahat bir şekilde ödeyebilmeniz için ödeme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmenizde ve bütçenizde denge kurmanızda yarar vardır. mesela gereksiz olan masrafları bütçenizden çıkarmanız gerekecektir. bu sayede bankaların yasal takiplerinden de kurtulmuş olursunuz.

Bir yorum

  1. Kadir Kadir 13 Nisan 2019

    3 bankaya kredi ve kredi kartı borcum var. İflas ettiğimden dolayı hiçbirisini ödeyemiyorum. Banka avukatları da resmen mafya babası gibi, telefonda bir tehdit bir aşağılama anlatamam sizlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir