İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kartına Taksit Olur Mu?

Banka Kartına Taksit insanların bir ürün ya da hizmete erişimini daha da kolaylaştırıyor ve bu sayede hem ülke ekonomisi canlanmış hem de tüketici daha konforlu bir ödeme sistemini kullanmış oluyor. Taksitli alışverişler denildiğinde ise aklımıza ilk olarak kredi kartı seçeneği gelse de taksitle alışveriş yapabileceğiniz alternatif seçenekler mevcut. Özellikle de yüksek meblağlı alışverişlerde taksitli ödemeler bizim yavaş yavaş ödediğimiz için daha kolayımıza geliyor.  Peki, bu alternatiflere baktığımız zaman acaba içerisinde banka kartına taksit olur mu? Sorusu aklınıza hiç geldi mi? tahmin ediyorum ki bu makalemizi okuyorsanız sizde bunu düşündünüz ancak herhangi bir fikrinizde yok. o halde gelin isterseniz bu sorunun yanıtını birlikte bulalım.

Bu sorunun yanıtı iki şekilde verilebilir hem evet,hem de hayır Şu anda ülkemizdeki bankalar arasında yalnızca Finansbank’a ait kart taksit imkanı sağlıyor. Bunun için banka kartınıza taksit yapmak istiyorsanız Finansbank’ı tercih edebilirsiniz ancak o bankanın dışında hiçbir banka da banka kartına taksit imkanı sağlamıyor.

Finansbank bu hizmetini 2009 yılında başlattı amaç ise kredi kartı borcu olanların işlem yapamadıkları için taksitli alışveriş yapamıyor olmalarıydı. Dolayısıyla bu insanların acı tecrübelerinden yola çıkarılarak uygulanan bu sistem halen kullanılıyor.

Banka Kartına Taksit

Banka Kartına Taksit Sistemi Nasıl İşler?

Bu sistemden yararlanabilmeniz için öncelikli olarak kartınızda yaptırdığınız taksit kadar miktarın olması gerekiyor. Siz alışveriş yaptıktan sonra taksitin ilk miktarı da sizin hesabınızda olan paradan direk olarak düşülüyor. Dolayısıyla siz alışverişinizi yaptıktan sonra banka kartınızı kullandığınız da, banka kartınıza taksit ile kolay ödeme seçeneğine de ulaşmış oluyorsunuz.

Bu yöntem bankalar aracılığı ile gelişmiş olduğundan dolayı risksiz olarak kabul edilir. Ancak sistemin eksik olan bir yanının a olduğunu söylemeden geçmeyelim. Taksit işlemi yaptırırken yalnızca hesabınızda olan miktar kadar taksit imkanından faydalanabiliyorsunuz. Bunun üzerinde bir limitten bahsetmek söz konusu değil. Burada da tüketicinin kafasına takılan soru benim onu toplu ödeyebilecek kadar bankada param olursa zaten kendim öderim taksite ne gerek var ki? Bu elbette ki güzel olan bir düşünce ancak siz taksitlerinizi ödedikçe bakiyeniz de o kadar borcunuzdan düşmüş olduğundan dolayı artışa geçiyor. Dolayısıyla siz bir anlamda bankada para biriktirmiş oluyorsunuz. Kredi kartının kullanım amacı ise üreticinin hesabında para olmaması için tercih edildiği biliniyor. Bunun içinde para kartınıza taksit yaptırmak öyle sanıldığı gibi bir avantajda sağlamamış oluyor.

İlginizi Çekebilir:  İşsizler Kredi Çekebilirler mi?

İşte bu önemli detaylarda günümüzde kredi kartı kullanımının oranını artırmış ve hızlıca da artırmaya devam ediyor. Bankalar sürekli yeni müşterilerine kredi kartı imkanı sağlayarak onların para hareketlerini kontrol etmelerini amaçlıyor. Kredi kartının henüz yeni çıktığı zamanlara baktığımızda ise bilinçsiz yapılan alışverişlerin çok yuvaları yıktığını söyleyebiliriz. Ancak günümüzde artık bu şekilde bir uygulamanın da önüne geçilmiş durumda. Kredi kartı sunulurken sınırsız ödeme değil daha çok gelirinize göre bir ödeme tercih ediliyor.

Kısacası banka kartına taksit olur mu sorusunun yanıtını da az çok vermiş olduğumuzu düşünüyorum. Evet, banka kartına taksit yapılabilir ancak ülkemizde bu imkanı sağlayabilen tek bir banka var. bu bankanın dışındaki bankalar ise bu yönteme çok sıcak bakmıyorlar.

Banka Kartına Taksit Olur Mu

Alexa Sıralamamıza buradan bakabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Musa Musa 22 Nisan 2019

    Evet diğer bankalar da başlatmalı ben kredi kartı kullanmıyorum mecbur da değilim ama taksit avantajından da faydalanmak istiyorum

  2. Baba Yaga Baba Yaga 22 Mart 2020

    Konuyu detaylandırmışsınız. 1000 tl lik alışveriş için kartta 1000 tl olması gerekiyor ve paranın tümü kilitleniyor o kilitli paradan her ay taksit niyetine ödeniyor nakitle alın daha iyi yani taksit imkanı yine yok bu detay konunun başında söylemenmesi gereken konunun en önemli unsuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir