İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telefona Nakit

Günümüz teknolojisinde artık kredi çek telefon al, nakit paranı biriktir telefon al, kredi kartına taksitle telefon al dönemi kapanmış durumda. İnsanlar artık telefona nakit işlemi ile telefon alıyor. Peki bu telefona nakit ne demektir? Faturalı hattınız üzerine tanımlanan telefonun toplam tutarını ay ay bölüp faturanıza yansıtılmasıdır. Yani sadece paket tutarınızı değil de aylara bölünmüş telefon ve fatura tutarınızı ödemiş olursunuz.

Bu işlem yurt dışında oldukça yaygın olarak kullanılan bir işlemdi artık ülkemizde de birkaç yıldır bu sistem uygulanmaktadır. Çoğu kullanıcının hoşuna gitse de sabit geliri olmayan insanların biraz ödeme zorluğu çekmesine ve bocalamasına sebep olan bir sistem hailini almış durumda. Operatörler bakımından oldukça karlı bir iş olan bu sistemi ülkemizde mevcut operatör şirketlerinin hepsi yapmakta çünkü artık zorunlu bir işlem halini almış durumda.

telefona nakit

Nasıl Başlarım?

İşleme ilk olarak hangi telefonu almak istediğinize karar vererek başlamalısınız. Alacağınız cihaz hakkında küçük bir araştırma yaptıktan sonra bu cihazı hangi operatörün satışını sağladığını öğrenmelisiniz. Eğer şu an ki mevcut hattınız bu operatöre ait değil de farklı bir operatörün hattını kullanıyor iseniz isterseniz hattınızı bu operatöre taşıyabilir isterseniz de çocuğunuzun, eşinizin, kardeşinizin hattına tanımlama yaptırabilirsiniz.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi bu kişilerin güvenilir olmasıdır. Aksi takdirde herhangi bir sorun veya sıkıntı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hattınıza cihaz tanımlaması yapabilmek için öncelikle hattınızın faturalı olması gerekmektedir. Hattınız faturalı değilse ilk olarak hattınızı faturalı hatta taşımanız gerekmektedir.

Bunu da Okumalısın
Faturalı Hatta Kredi
“Max:12 AY VADE İLE Max:7.000 TL”

Hangi Faturaya Ne Tür Cihazlar Alabilirim?

Telefona nakit işleminde istediğiniz her faturaya dilediğiniz cihazı almanız mümkün değildir. Örneğin bir milyarlık bir cihaz almak istiyorsanız 40 TL civarında bir fatura seviyenizin olması gerekmektedir. Cihaz fiyatı yükseldikçe paket fiyatınızın da yükseleceğini bilmelisiniz. Örneğin 3 bin liralık bir cihaz almak istiyorsanız paket fiyatınızın 80 TL civarında bir fatura seviyeniz olması gerekiyor. Bu fiyatlar size vermiş olduğumuz sadece örnek fiyatlar olup gerçekle birebir örtüşmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hatta Nakit

Ayrıca belirtmemiz gereken bir diğer husus ise her operatör aynı fiyatı vermez. Her operatörün telefona nakit işlemi için ayrı bir fiyatlandırması ve ayrı bir paket tutar sınırlandırması vardır. Bir operatör bir cihaz için fazla tutarlar söylerken farklı bir operatör daha cazip fiyatlar söyleyebilir. Bu konuda size tavsiyemiz tek bir operatöre bağlı kalmadan telefona nakit için birkaç operatör araştırmanız sizin faydanıza olacaktır.

Telefona Nakit İşleminin Yararları

Bu sistemin sağladığı en güzel faydalardan bir tanesi ayrı ayrı iki fatura ödemiyor oluşunuz. Yani hem telefon faturası hem cihaz faturası tek bir faturaya yansıtıldığı için sizde ödemenizi tek bir merkezden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Sabit gelirli insanların oldukça işine yarayan bu sistem operatörlerin sağladığı birçok avantaj ile de birleşince oldukça güzel ve faydalı bir sistem halini alıyor.

Telefona Nakit İşleminin Zararları

Sistemin en kötü zararlarından biri taksitlendirme seçeneğini sizin değil de operatörün sözleşmeye göre yapıyor olması. Örneğin bir yıl hem paket fiyatınız hem de telefon taksitinizin tutarı sabit bir şekilde ilerlerken ikinci ödeme yılına dönüldüğünde tutarınızın biraz artarak bir yılınızı da bu şekilde dolduracağınız söylenir. Bu sistemin genel kuralıdır. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi her operatör bu şekilde çalışmayabilir.

Bir yıl içerisinde biten ödemeler de mevcuttur. Kısacası bu işlem aldığınız cihazın tutarına bağlı bir işlemdir ve aldığınız cihaza göre ödemeniz şekillenir. İşleminizin bir diğer zararı ise sözleşmeyi ilk 3 ay bozamazsınız bozduğunuz takdirde cihaz bedelinizin tamamı sizden istenilir. Bu da operatörlere göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Ödeme Toplu Bir Şekilde Yapılabilir Mi?

Yine her operatörün telefona nakit konusunda ayrı ayrı kuralları olsa da genel itibari ile şu şekilde diyebiliriz. Genel itibari ile ilk bir yıl boyunca veya ilk 6 ay boyunca aylık ödemenizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında operatörünüzün size vermiş olduğu zorunlu dönem süresini bitirince toplu bir ödeme yapabilirsiniz. Fakat bu ödeme sadece cihaz ödemesidir. Örneğin toplu bir şekilde birkaç aylık paketinizin ödemesini yapamazsınız. Toplu ödeme denilen olay sadece cihazınızın toplam tutarının ödenmesi demektir.

İlginizi Çekebilir:  Acil Nakit İhtiyacı Çözüm Önerileri

Telefona Nakit İşleminde Puan Durumu

Telefona nakit işleminde sistem puan durumunuzu öğrenmek için çalışmış olduğunuz bankanıza başvurur. Cihazınızı almak istediğiniz hat faturalı ise sistemde bir puanınız oluşur. Örneğin maaşınızı aldığınız banka varsa veya kredi kullanmış olduğunuz banka varsa TC kimlik numaranız ve telefon numaranız ile sorgulama yaptığında otomatik olarak nasıl bir müşteri olduğunuz öğrenilir.

Faturalarınız düzenli olarak ödeniyor ise, gecikme yaşanmıyor ve erteleme yapmıyor iseniz bunlar sizin iyi bir müşteri olduğunuzun göstergesidir. Bankaların gözünden olumlu bir müşteri iseniz yüksek fiyatlı telefon alma imkanı size tanınır. Eğer bankaların gözünde iyi bir müşteri değilseniz telefona nakit alabilmek için birkaç aylık faturalı hat sahibi olmanız gerekmekte ve yüksek tutarlı telefon almakta zorluk çekebilirsiniz.

Bu Yazımızı da Mutlaka Okumanızı Tavsiye Ediyoruz
Sıfır Aldığım Cihazımı Satarken Neden Çok Azına Satabiliyorum?

Telefona Nakit İşleminde İstediğim Cihazı Almak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Öncelikle faturalı bir hattınızın olması gerekmektedir. Faturalarınızı da puanınızın yüksek olması için düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. İyi bir cihaza sahip olmak için puan kavramı oldukça önemlidir.

Çalışmış olduğunuz bankanız tarafından da bankanın gözünde iyi bir müşteri statüsünde olmak telefona nakit işlemi için size fayda sağlayacaktır. Bu ve buna benzer bilgileri cihazınızı almak istediğiniz operatörlerin internet sitelerinden veya müşteri hizmetlerinden veya bayilerinden de edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefona nakit için çeşitli bankaların sağlamış olduğu faydalardan da yararlanabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Anonim Anonim 7 Temmuz 2019

  Fatura üzerine nakit nasıl alabilirim

  • Her Keseye Kredi Her Keseye Kredi 8 Temmuz 2019

   Merhaba, fatura üzerine nakit alabilmek için 6 aylık turkcell ya da Vodafone veya 1 yıl Türk Telekom Mobil abonesi olmanız gerekmektedir.
   Detaylı bilgi için bize aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz.
   Danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır.
   Telefon: 0850 840 35 70
   Hafta İçi 09:00 – 19:00
   Cumartesi Günleri Açığız 09:30 – 18:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir