İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TC Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama (Ücretsiz)

Yeni getirilen sistem ile birlikte T.C. kimlik ile kredi notu sorgulama artık ücretsiz bir şekilde hızlı olarak yapılabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Genel tanımı ile kişinin, tüm finansal geçmişin bir kuruluşta toplanması sonucu analiz edilerek ortaya çıkan puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemine kredi notu adı verilir. Bu puanlama, kuruluşa üye olan birey ve firmalara belli bir ücret karşılığında verilir. Ülkemizde bu hizmeti veren kuruluş KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi notunu bilmek ve takibini yapabilmek için KKB’ye üye olunması gerekir.

Kredi notunun banka ve kuruluşlar ile finansal işlemlerde önemli bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Bankalar, kredi ya da kredi kartı verdikleri kişi ve kuruluşların geri ödemelerini önemser. Doğal olarak erilen kredilerin geri ödemesini garantilemek büyük önem taşır. Bu noktada; kredi notu, bankaların çalışacakları kişi hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayan bir araçtır. Banka kredi notu düşük olan birey ve firmalara kredi vermek istemez. Yapılan başvuruların onaylanmamasının en önemli sebeplerinden biri budur. Ancak; kredi notu yüksek olanlar bankalara güven verirler. Bu da başvuru sürecini olumlu etkiler.

TC Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama
TC Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunun yüksek olmasının yararları;

 • Ticari ilişkilerde güven duygusunu arttırır,
 • Tercih edilen ve başvuruları kolay onaylanan müşteri konumuna gelinmesine olanak sağlar,
 • Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri alınmasının yolunu açar,
 • İş birliği şartlarının esnetilebilme avantajı sağlar,
 • Alınacak hizmetin kalitesini arttırır,
 • Uzun vade ve düşük faiz oranları ile borçlanma ayrıcalığı kazanılmış olur.

Kredi notu düşük olduğunda ise bütün bu avantajlardan faydalanmak imkansız hale gelir. Bunun yanı sıra; düşük kredi notlarının verdiği zararlar ve yaşatabileceği aksaklıklar da epey fazladır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu, önemli bir husustur. Kredi notu düşük birey ve firmalar finansal işlemlerinde birçok sorunla karşı karşıya kalırlar. Dolayısıyla, kredi notu, finansal işlemlerde belirleyici bir faktördür. Kredi notunun yükseltilmesi önemli ve gereklidir. Bu noktada; kredi notunun nasıl yükseltilmesi gerektiği hakkında bilgi edinilmesi gerekir.

İlk adım; var olan tüm borçların kapatılmasıdır. Borçların kapatılmasından sonra bir yol haritası çizilebilir. Söz gelimi; küçük miktarda bir kredi çekilebilir. Bu kredinin ödemeleri düzenli olarak gerçekleştiğinde kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Düzenli ödemeden kasıt; her ödeme zamanında dönem borcunun tamamının ödenmesidir. Borçların bir düzen içinde ödenmesinin en doğru yolu borçları yapılandırmaktır. Borçların yapılandırılması için mevcut olan bütün borçları tek bir kredi de birleştirmek doğru yollardan biridir.

Bunun dışında; kredi kartından nakit avans alınabilir. Nakit avans alındıktan sonra hemen geri ödemesini yapmak da kredi notunu olumlu etkiler. Kredi kartı olmayanlar yeni bir kredi kartı alabilir. Bu kartın ödemelerini düzenli olarak yapabilir. Kredi kartı alamayanlar için ise mevduat hesabı doğru bir adım olacaktır. Mevduat hesabına düzenli para giriş yapılabilir. Yine bu hesaptan para çıkışı yapılabilir.

Burada sayılan öneriler, kişinin finansal işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirdiğine, ödemelerini zamanında yaptığına dair kuruluşlara sinyal vermektir. Böylece, kişi, güçlü ve sağlam bir finansal geçmiş oluşturmaya başlar. Elbette bu durum kişinin kredi notunu sürekli yükseltmesi anlamına gelir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama da en sık merak edilen hususlardan bir tanesidir. Kredi notu hesaplama işlemleri, KKB tarafından yapılmaktadır. KKB kredi notlarını tüm bankalar ile paylaşmaktadır. Bankalara yapılan ödemelere ait performanslar, krediler ve kredilerin, kredi kartlarının limitleri, yapılan başvurular değerlendirmeye tabi tutulur. Bu değerlendirmeler, kredi notunu meydana getirir. Kredi notu sürekli ve hızlı bir şekilde değişmez. Bu bir dönemi kapsar. Düzenli ödemeler kredi notunu olumlu etkilerken düzensiz ödeme ve borçlar kredi notunun düşmesine neden olur.

T.C. Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama, belli aralıklar yapılmalıdır. Kişiler ya da firmalar, sorgulamayı ihmal etmemeli ve kredi notunun kontrolünü yapmalıdır. Kredi notu, Findeks web sitesinden öğrenilmektedir. Findeks web sitesine girildikten sonra T.C. Kimlik numarası girilir. Kredi notu öğrenilir. Elbette, bu durum sadece üyeler için geçerlidir. Üye olmayanlar öncelikle üyeliğini yaptırmak zorundadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu hızlı değişmemekle birlikte birçok faktörden etkilenmektedir. Bu faktörler, kredi notunun ciddi bir şekilde düşmesine neden olabilirler. Bu faktörleri bilmek kredi notunun düşmesini engelleyebilir. Kredi notunun düşmesinde etkili olacak faktörleri kategoriler halinde ele almak gerekir.

Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borcu

Kredi borcu, kredi notu üzerinde %35 civarında etkiye sahiptir. Kişinin aylık geliri doğrultusunda kredi borç durumu hesaplanır. 3 bin lira aylık alan bir kişi için krediler ve kredi kartları borçları toplamının 50 Bin TL bir üst limiti bulunur.

Kişi, mevcut borcunu düzenli ödüyor olsa bile belirlenen bu kredi limitine yaklaşan kişilerin kredi notu düşmeye başlar. Bunun nedeni; risktir. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; düzenli ödeme yapan bir kişi dahi olsa üst limite bu kadar yaklaşan krediler, bankalar açısından risk anlamına gelir.

Düzensiz Ödemeler

Kredilere belirlenen ödeme periyotları kredi notu açısından bakıldığında büyük bir öneme sahiptir. Düzenli ve periyodlara uygun ödemeler yapılmadığında kredi notu düşer. Bu ödemeler kapsamında; kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri ve artı para (KMH) ödemeleri vardır.

Bu ödemelerde gecikme yaşanması geç ödeme olarak algılanır. Üstelik bir günlük bir gecikme dahi bu şekilde değerlendirilmektedir. Geç ödeme olarak algı oluşmaması için son ödeme tarihine kadar ödemelerin gerçekleşmesi gerekir. Son ödeme tarihi o gün için saat 24:00 da sona erer. Bu zaman dilimine kadar yapılmayan ödemeler kredi notunu düşürür.

Kredi Kullanımı

Sürekli olarak kredi kullanımı yapmak kredi notunu etkiler. Eğer; kullanılan krediler düzenli bir şekilde ödeniyor ise bu kredi notuna olumlu yansır. Ancak; kullanılan kredilerin ödemesindeki sorunlar kredi notunu düşürür.

Diğer Faktörler

Diğer faktörler grubunda pek çok madde sayılabilir. Kredi kartı kullanma süreleri, mevcut banka hesaplarına para giriş çıkış hareketleri gibi genel finansal işlemler kapsamında birçok işlem kredi notunu etkiler. Bu gibi tahmin edilemeyen faktörler kredi notunu olumsuz etkileyebileceği için kişi ve firmaların tüm finansal işlemlerinde çok titiz olması gerekir.

Kredi Notu Aralıkları Nerelerdir?

Kredi notu aralıkları sıfır ile 1900 puan aralığındadır. KKB tarafından oluşturulan bu puanlama sisteminde aralıklara göre risk grupları, kredi kullanma ihtimali ve kefil ya da ipotek durumları tablo halinde sunulmaktadır. Sıfır notu, 5 yıl içinde herhangi bir banka ürünü kullanmayan ve bankalar ile bir çalışma yapmayan kişilere verilmiş bir nottur. Dolayısıyla böyle durumda olan bir kişi için kredi notu başlangıç aşamasındadır. Doğru finansal adımlarla sürekli yükselişe geçecek bir kredi notu elde edilebilir.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali

Kefil ya da İpotekle

 • Sıfır Az Riskli Düşük: Kredi kullanma ihtimali var
 • 1-699 En Riskli Çok Düşük: Çok Düşük
 • 700-1099 Orta Riskli: Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
 • 1100-1499 Az Riskli: Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
 • 1500-1699 İyi Yüksek: Genel olarak talep edilmez
 • 1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek: Genel olarak talep edilmez

Elbette, bu tabloda kredi kullanma ihtimali bölümü bankaların değerlendirmelerine göre bir genelleme oluşturularak yapılmıştır. Dolayısıyla, gelire bağlı özel durumlar da istisnalar yaşanabilir.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

Bir yorum

 1. Ali cırık Ali cırık 26 Kasım 2019

  Çok acil ihtiyacım var lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jojobet - Vbet giriş -