İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doktora Bursu Belli Oldu

Geçen yıl uygulamaya başlanan Sanayi Doktora Programı kapsamında programa kabulü yapılan doktora öğrencileri için burs miktarı aylık 4.500 TL olarak belirlendi. Burs alan öğrencilerin doktora bitimi maaşları için ise belirlenen miktar ise asgari ücretin 2 katından az olamayacağı şeklinde tespit edildi. Bu ise maaşın, bu yıl için 5.116 TL’den az olamayacağı anlamına geliyor. Üniversiteler ile sanayi iş birliği bu şekilde daha da güçlenecek.

Konuyla ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan Mustafa Varank, Ülkeler için rekabet adına üniversiteler ile sanayi arasındaki iş birliğinin önemine işaret ederek, Bu programda Milli Teknoloji Hamlemizin önemli bir unsuru, 2023 için belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi için yetişmiş ve akademik kariyere sahip kadroları sanayide birleştiriyor, entegre ediyoruz dedi.

Burs Bitiminde İstihdam Olanağı

Bakan Mustafa Varank, Nitelikli ve yetişmiş bir insan kaynağı oluşturmadan, hedeflerimize ulaşmamız zor. Dinamik ve genç nüfusumuz, en büyük artımız. Sanayi Doktora Programımızda, vizyonumuza yönelik ana bileşenlerden biri. Bu programla, sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesinde insan kaynağı yetişmesini sağlarken, Doktora öğrencileri de teoride olan bilgiyi, pratikte uygulama imkânına erişecekler.

Mezuniyet ile birlikte sunulan istihdam garantisi neticesinde doktora yaptıkları alanda ara vermeden çalışma olanağına sahip olacaklar şeklinde açıklamalar yaptı. Sanayi Doktora Programının kapsamı da genişletildi. Daha önce Teknoparklardaki şirketler ile Ar – Ge ve tasarım merkezine sahip şirketlerin yararlanabildiği programa en az bir tane olmak kaydıyla TÜBİTAK projesi sonuçlandıran özel sektör şirketleri de alındı.

Başvuruda Son Gün 13 Aralık

İlki geçen yıl uygulanan programa sanayi kuruluşları ile üniversitelerden yoğun ilgi gösterilmiş ve 517 Doktora öğrenci için program uygulanmıştı. Bu yıl ki Sanayi Doktora Programına yapılacak 2019 başvuruları için ise son gün 13 Aralık 2019 olarak ilan edildi.

Bu programda 4 yıl boyunca burs verilirken, bursun yüzde 75 lik kısmı TÜBİTAK, yüzde 25 lik kısmı ise özel sektör kuruluşlarınca karşılanacak, Doktora yapan öğrenciler TÜBİTAK tarafından konan akademik başarı kriterleri konusunda yeterli düzeyi yakalarlarsa doktora çalışmalarının 6 aylık kısmını yurt dışında yapabilme hakkına da sahip olacaklar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -