İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

4 Bankanın Alacaklarını Satmasıyla Borçlulara İndirim Kapıda

Bankaların uzun süreli olarak tahsil edemedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketleri satın aldı. 2019 senesinin ilk 9 ayı itibariyle varlık yönetim şirketlerine satış yapan Garanti Bankası, Finans, İş Bankası ve Yapı Kredi bankalarından kredi borcu indirimi haberleri bekleniyor.

Satışlar 5 Milyarı Buldu

2-3 yıl gecikmeli ve düşük maliyetli borçları kapsayan bu satışlar, 2019 yılının ilk 9 ayında 5 milyara kadar ulaştı. Alacaklarını uzun süreli olarak tahsil edemeyen birçok bankanın başvurduğu bu yöntem sayesinde, kredi borcu bulunan vatandaşların da yüzü gülüyor. Çünkü bu satışların ardından, alacaklı muhatabı varlık yatırım şirketleri olmaktadır. Bu şirketler de borçlulara son derece uygun borç yapılandırma modelleri sunabiliyorlar.

Bankaların alacaklarını satışa çıkardığı bu işlemde, alacaklar ile satıştan elde edilen rakam arasındaki fark hesaplanıyor. Ortaya çıkan fark, bankaların zarar kayıtları arasında yerini alıyor. Bankalar ayrıca bu satış yöntemiyle birlikte yasal takip, icra ve mahkeme süreci gibi pek çok zahmetli işlemden de kurtulmuş oluyor. 2019 yılının ilk 9 ayında Garanti Bankası, Finans, İş Bankası ve Yapı Kredi’nin borç satışı yaptıkları görülüyor.

Büyük İndirim Yolda Olabilir

Bankaların borç satışlarından sonra, borçlu vatandaşların muhatabı varlık yönetim şirketleri olmaktadır. Bu şirketler, borçlu vatandaşlara son derece uygun ödeme modelleri sunabilmektedirler. Bu nedenle büyük bir kredi ve kredi kartı borcu indiriminin yaşanacağı ön görülüyor.

Alacak satışı yapan bankalar, 2-3 yıl boyunca süren hukuki takibin ardından tahsil edilemeyen alacaklarını satabiliyorlar. Bu satış, yalnızca düşük maliyetli olan borçları kapsıyor. Borç ödemesini varlık yönetim şirketlerine yapan vatandaşlar, kara listeden çıkma imkanını buluyorlar. Varlık yönetim şirketi tarafından KKB’ye yapılan borç ödendi bildiriminin ardından, vatandaşlar finansal özgürlüklerine kavuşabiliyorlar.

Garanti Bankası, Yapı Kredi, Finans ve İş Bankası tarafından yapılan satışlar 2019 senesinin ilk 9 ayı içerisinde gerçekleştirildi. Bankaların alacaklar için açtıkları ihalelere ise Doğru, Arsan, Efes, Hayat, Gelecek, Sümer, Emir ve Birikim adlı varlık yönetim şirketleri katıldı. Toplamda ayrı ayrı olarak 9 ayrı ihale düzenlendiği ve 5 milyara varan borcun satışının gerçekleştirildiği belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -