İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tekirdağ’daki Çalışmalar Sonuç Verdi

Bir süredir Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından Tekirdağ’da doğal gaz arama çalışmaları yapılmaktaydı. Bulunan doğal gaz Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde yer almaktadır. Kapaklı da 3 noktada doğal gaz arama çalışmaları sürmekteydi. Bu bölgelerden biri olan Kazak gölü mesire alanında doğal gaz açısından zengin yer altı yatakları bulundu. Daha önce bu bölgede yani Tekirdağ’da bir rezerv daha bulunmuştu.

Bu keşifle birlikte bölgedeki doğal gaz rezerv sayısı 2’ye çıktı. Ayrıca doğal gaz arama çalışmalarına Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün de katkıları olmuştur. Doğal gaz üretim çalışmaları da başlamış bulunuluyor.

Kapaklı belediye başkanı Mustafa Çetin de açıklamalarda bulundu. Kazak gölünün Saray istikametinde 3-4 aydır süren bir çalışma sonucunda bir yer tespit ettiklerini söyledi. Çalışmaları Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile birlikte yaptıklarını ifade etti. Ayrıca belediye olarak ruhsat aldıklarını da söyledi.

Çalışmalar Kazak Gölü Mesire Alanında Yapılıyordu

Tekirdağ Kazak gölü mesire alanında yapılan çalışmalar yaklaşık olarak 2 ay önce başlamıştı. Çalışmaları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yürütmektedir. Yapılan 2 aylık çalışma sonucunda açıklanana göre bölgede zengin bir doğal gaz rezerv alanı bulundu. Bulunan rezervin gelecek günlerde kullanılmaya başlanması öngörülüyor. Bulunan rezerv Kazak gölü mesire alanından yaklaşık olarak 300 metre uzağında yer almaktadır.

Bu Rezerv Bölgede Bulunan İkinci Rezerv Alanı Oldu

İlk rezerv alanı 2019 yılının ilk çeyreğinde bulunmuştu. Bu rezerv de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının çalışmaları sonucu bulunmuştu. Bulunan ilk rezerv Karaağaç mahallesinde bulunmuştu. Bu keşiften sonra Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ilçenin belli yerlerinde çalışmalara yoğunlaşmıştı. Bu çalışmalar sonucunda Kazak Gölü Mesire Alanında rezerv bulundu.

İlk bulunan rezervin bulunduğunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamıştı. Daha sonra rezervin görüntüleri paylaşılmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Sanal Ofis İstanbul

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir