İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finladiya ve Norveç Türkiye’ye Silah Satışını Askıya Aldı

Türkiye’nin terör örgütü YPG’ye karşı başlattığı operasyon bazı Avrupa ülkelerinde rahatsızlık yarattı. Finlandiya’nın ardından Norveç’te Türkiye’ye silah satışını askıya aldığını duyurdu. Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide konuyu AFP’ye bir mail göndererek açıkladı.

Norveç Dışişleri Bakanı, durumun karışık ve sürekli olarak değiştiğini göz önüne aldıklarında, bir önlem olarak Türkiye’ye silah satmama kararı aldıklarını duyurdu. Barış Pınarları Operasyonu ile güney sınırındaki terör varlığını sonlandırmayı amaçlayan Türkiye’ye yönelik tepkiler bununla da sınırlı değil.

ABD’de Senatörler Yaptırım İstiyor

Avrupa’da Finlandiya ve NATO üyesi Norveç’in Türkiye’ye silah satışını askıya almasının ardından gözler, PYD için sürekli müttefikimiz ifadesini kullanan ABD’ye çevrildi. ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen Türkiye’ye yaptırım konusunda uzlaşmaya vardı. Barış Pınarı Harekatı’na karşı tepki geliştiren senatörlere, Temsilciler Meclisi’nde 29 Cumhuriyetçi kongre üyesi de benzer önerilerle destek veriyor.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki lideri olan Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve başka isimler Türkiye’ye güçlü bir yanıt verilmesi konusunda birleşiyorlar.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi olan Liz Cheney, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejiminin, DEAŞ’a karşı, binlerce kayıp veren Kürt müttefiklerimize karşı acımasızca saldırmasının ciddi sonuçları olmalı, şeklinde ifadeler kullandı. Cheney’in, yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimiz, sözü dikkat çekti.

PYD, Cheney’in sözlerinde olduğu gibi, DAEŞ ile yaptığı mücadele ile meşru hale geliyor. Oysa Türk Ordusu’nun DEAŞ’e karşı verdiği mücadeleden hiç bahsedilmiyor.

Barış Pınarı Akacak

Barış Pınarı operasyonunun yapılacağının açıklandığı andan itibaren, pek çok ülke Türkiye’nin karşısında yer aldı. Fransa ve başka AB üyesi ülkeler Türkiye’nin haklı gerekçelerini görmek istemediler. Bu doğrultuda, Finlandiya, Türkiye’ye silah satışını askıya aldığını açıklamıştı. Bunun ardından bir başka AB ve NATO üyesi olan Norveç’te Türkiye’ye silah satışını askıya aldığını açıkladı.

Barış Pınarı Harekâtı, sadece Avrupa’da değil, ABD’de de rahatsızlık yarattı. PYD için müttefik tabirini kullanan ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Türkiye’ye yaptırımlar konusunda uzlaştılar. Bunlara karşın Barış Pınarlarının akması için, operasyon kararlılıkla devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -