İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Düzensiz yapılan harcamalar, nakit ihtiyacında çekilen avanslar vs. tüm bunlar bir araya geldiği zaman ay sonunda içinden çıkılmayacak ekstrelerle karşılaşılıyor ve genelde çoğu kişi kredi kartı borcunun asgarisini ödemekle yetinmek durumunda kalıyordu.

Bu ciddi anlamda insanın faiz yükü altına girmesi demek ve neticede de bankalara borçlu oldukları için hacizlerle, icralarla karşı karşıya kalan binlerce milyonlarca insan topluluğu anlamını taşıyordu. Şu an halen o insanların bankalar tarafından yaşatılmış olan mağduriyetin esiri oldukları biliniyor. Bugün ise aynı durumlar nadir olmakla birlikte halen yaşanılabiliyor. Peki, bankalara kredi kartı borcu olduğunu bildiğimiz bu insanlar maddi sıkıntılarını giderebilmek için ne yapıyorlar?

Etrafınıza baktığınız zaman kredi kartı kullanmayan kişi sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedenine baktığımız zaman ise bundan 15 yıl öncesine gitmek gerekiyor. O dönemlerde insanlar ne zaman hangi bankadan kredi kartı talep ederlerse çok rahat bir şekilde alabiliyordu. Hatta bankalar temsilcileri aracılığı ile sokakta çevirdiklerine kredi kartı sunabiliyorlardı. O dönem bankaların sizden istediği neredeyse hiçbir kriter yoktu sadece 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli oluyordu. Tabi ki durum bu şekilde olduğu zaman herkesin elinde bir kredi kartı   gönüllerince harcama yapıyorlar, taksitlere giriyorlardı.

Hemen açıklayalım; En çok başvurulan yöntemlerin başında kredi kartı borcunu yapılandırmak geliyor. Kişi eğer ki borcunu ödeyemiyorsa o zaman ilk olarak borcunu ödeyemediği banka ile iletişime geçerek durumun açıklığa kavuşturulması için ilk adımı atmak zorunda. Yani önlem almazsa o zaman bankaların kara listesine girmek gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir ve bu da tahmin ediyorum ki hiç kimse için iyi olacak bir konu değildir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Süreci

Kredi kartınıza ait olan borcu ödemediğiniz de yukarıda da belirttiğimiz gibi banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bazıları bankaların telefonlarını açmayarak kafalarının rahat olduğunu düşünebilirler ancak bu daha açık bir ifadeyle anlatmak gerekirse kendinizi uçuruma atmak demektir. Çünkü bankalar müşterilerini seçerken kendilerine geçte olsa geri ödeme yapanları tercih etmek isterler bunun için zora düştüğünüz aman yapacağınız ilk işlem borcun yeniden yapılandırılmasını talep etmek.  Bankaların büyük bir bölümü yapılandırma ile ilgili olarak 60 aya kadar vade imkanı sağlıyor  tabi burada vade uzadıkça da ortaya bir fark çıkıyor ama vadenin uzaması sizin ödeyeceğiniz miktarın az olması demek.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi
Kredi kartı borcu
Kredi kartı borcu

Gelelim sürece; Borcunuzun olduğu bankaya gidiyorsunuz ve borcunuzu yapılandırarak ödemek istediğinizi belirtiyorsunuz. Banka çalışanları bu konuda size ellerinden geldiğince yardımcı olacaktır. Gerekli olan bilgiler sizden alındıktan sonra ise borcun hesaplaması yapılır ve yapılandırmaya gidilir. Kredi borcunuzun yapılandırmasında da aynı şekilde kalan vade ile ödenmiş borcun hesaplanması yapılır ve gerekli olan borç miktarı vadelere tekrar bölünür.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmalı?

Borç yapılandırma işleminde eğer ki sizin birden fazla kart borcunuz var ise o zaman pratik bir ödeme planı oluşturmanız gerekiyor. Çünkü kart sayınız ne kadar çok olursa o zaman ödeme şekli, son ödeme tarihleri, hesap kesim tarihinin karışması gibi durumlar ortaya çıkabilecektir. Kredi kartı borcunuzu tek çatı altında toplamak, yapılandırma sürecinde size fayda sağlayacaktır.  Her bankanın bu süreç içerisinde kendine göre belirlemiş olduğu faiz oranı bardır bu nedenle iyi bir araştırma yapmak önemlidir.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.