İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir?

Bankadan kredi talebinde bulunabilmek için kredi notunun mutlaka belirtilen seviyede olması gerekiyor. Aksi durumda kredi talebinizin olumlu sonuçlanması mümkün olmayacaktır. Ancak bazı kişilerin çeşitli nedenlerden dolayı kredi sicilleri de bozuk olabilecektir. Kredi sicilim ne zaman temizlenir sorusunun bize gelen en fazla soruların başında geldiği için bu makalemizde bu konu üzerine değinmeyi düşündük. Kredi sicili nin bozulmasının en büyük nedenlerinin başında kredi borçlarının zamanında ödenmemesi geliyor. Bankaya yapmış olduğunuz ödemelerinizde gecikmeler söz konusu olursa bu durumda sicilinizde bozulacaktır.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Nedir?
“12 AY VADE İLE 7.000 TL Anında Nasıl Alınır?”

Bir bankaya kredi talebinde bulunmadan önce mutlaka kredi sicilinizi öğrenmelisiniz. Çünkü alacağınız yanıt burada gizli olacaktır. Ve her defasında olumsuz bir yanıt almak demek sicilinizin etkilenmesi anlamına gelir.

Kredi sicilinizin temizlenmesi için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde bozuk olan kredi sicilinizin de temizlenmesini sağlarsınız.

10.000 TL 60 Ay Vade için En Çok Tercih Edilen Bankalar

BankaDetay
AKBANKKredi Detayı
DENİZBANKKredi Detayı

Kredinizin Ödeme Planı Yapın

Kredi sicili nizi temizlemek istiyorsanız mutlaka bankaya olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye bakın. Kredinizi ve kredi kartınızı öderken son ödeme tarihlerini geçirmeyin.

İhtiyaçlarınızı belirlerken gelirinize göre dengeleyin. Karşılığı olmayan bir harcama sizi zora sokacaktır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili sizin bankacılıkla ilgili yapmış olduğunuz her türlü etkileşimi kapsar. Kredi sicili banka ile müşterinin arasında olan bir durumdur.

Bankacılıkta en önemli konuların başında güven gelir. Siz bankanıza kendinizi güvendirdiğiniz takdirde sizin için veremeyeceği bir kredi yoktur. Burada önemli olan sizin gelir belgenizdir. Gelirinizle giderinizi birbiri ile aynı orantıda tuttuğunuz zaman kredi sicilinizin de temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

"<yoastmark

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Güncel kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız Akbank ücretsiz kredi notu öğrenme için müşterilerine yeni yıl kampanyası düzenliyor. Bilindiği üzere kredi notunun sorgu işlemi Findeks ile yapılıyor ve bunun içinde sizden ekstra bir ücret talep ediliyor. Bu anlamda Akbank bu sistemi müşterilerine ücretsiz olarak sunabiliyor. Eğer sizde kredi notu nuzu öğrenmek istiyorsanız bankadan hesap açtırmanız gerekiyor. Ancak bunun bir kampanya olduğunu da unutmamalısınız çünkü belli bir zaman içerisinde yapılabilecek.

Birçoğumuz bankalarla muhatap olmamızın nedeni kredi ya da kredi kartları. Dolayısıyla kimin ne zaman nakit ihtiyacının olacağı belli olmuyor. Ancak kredi alınabilmesi için de kredi notunuzun mutlaka olumlu olmaı gerekiyor. Aksi takdirde bankalar size kredi sağlamıyor. Kredi notu düşük olan birisinin kredi talebinde bulunması ise sicilinin biraz daha bozulmasına neden oluyor. Çünkü banka sizin bu anlamda kredi için uğraştığınızı biliyor ve riskli grupta olduğunuzdan dolayı hiçbir banka kredi talebinizi olumlu karşılamıyor.

Kredi talebinde bulunmadan önce yapılması gereken şey kredi notunun öğrenilmesidir. Bu sayede bozuk ise kendiniz ona göre önlem alabilir ya da zaten alamayacağınız bir kredi talebinde bulunmamış veya ona göre bir planlama yapmış olursunuz.  Kredi sicilinin bozulmasında birkaç önemli neden vardır. Örneğin kredilerin aksatılarak ödenmesi ya da hiç ödenmemesi kredi notunuzun düşmesine neden olabilecektir. Hatta kredi kartı ödemelerinin de gerektiği gibi yapılmaması sizin kredi talebinizi olumsuz yönde etkileyecek hareketlerdendir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -