İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her Banka Kredi Notu na Bakıyor mu?

Paraya kimin ne zaman ihtiyacı olacağı bilinmez bunun içinde bankalar her zaman kurtarıcı olarak görülmüştür. İnsanlar kredi alabileceklerini düşündüklerinde toplu para ihtiyaçları söz konusu olduğunda bankanın kapısını çalar. Ancak bankalar eskiden olduğu gibi her isteyene kredi kartı ya da kredi vermez. Bunun için müşterilerinde dikkat ettikleri bir takım önemli unsurlar vardır. Bankadan kredi talebinde bulunabilmeniz ve alabilmeniz için bankaların şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Başlığımızda belirttiğimiz gibi her banka kredi notu na bakıyor mu? Derseniz alacağınız yanıt evet olacaktır.

Peki, bankalar kredi taleplerinde neyi dikkate alırlar?

Her banka için müşterisinin geçmiş hesap hareketleri önemlidir. Bu anlamda sizin daha önceden çekmiş olduğunuz ve şu an kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın hareketleri önemlidir. Eğer ki siz önceki kredinizi zamanında ödemiş iseniz ya da kredi kartı ödemelerini düzenli yapmışsanız o zaman bankanın size gelir belgenizi göstermeniz halinde kredi vermeme gibi bir durumu söz konusu değildir. Ancak sicilinizde bozukluk varsa yani ödemeleriniz aksamalı olmuşsa o zaman banka size kredi vermeyecektir.

Kredi Çekme Nasıl Olur?

Kredi ihtiyacınız için bankanıza gittiğiniz de personel sizden kimlik bilgilerinizi isteyecektir. Dolayısıyla sizin kimlik bilgilerinizin altında bugüne kadar yapmış olduğunuz her hesap hareketi saklıdır. Sizin bir aksaklık göstermeniz halinde siciliniz bozulmuş ve kredi notunuz düşmüş demektir ve banka size kredi vermeyecektir.

Yapılan düzenleme sonrasında ise bankalar müşterilerine gelirine göre kredi imkanı tanımaktadır. Dolayısıyla burada sizin istediğiniz miktar değil alabileceğiniz miktar önemli kabul edilir.

Kredi Kullanmak İçin Gelirin Ne Kadar Olması Lazım?

Her Banka Kredi Notu na Bakıyor mu

Kredi çekebilmek için bankaların sizden beklentisi düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Ancak düzenli bir gelirinizin olması demek sadece maaş aldığınız bir hesabınızın olması demek değildir. Bunun için öncelikli olarak kazancınızı bankaya kanıtlamanız gerekiyor. Bunun yolu ise belgelemektir. Mesela kirada bir eviniz ya da işyeriniz varsa o zaman bunu mutlaka belgelemeniz gerekiyor. Mesela bunu bir örnekle açıklayacak olursak 1000 liralık bir kredi çekmek istediğiniz zaman 2 bin liralık bir gelirinizin olması gerekiyor. Çünkü aylık kredi taksitlerinin en azından iki katı fazlası olması aranız.

Kredi kullanabilmeniz için çalışıyorsanız bu durumda sigortalılık süresinin belli bir aşamada olması gerekiyor. Bankaların sigortalılık süresi birbirine göre farklılık göstermektedir.

SGK Çalışanı: Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 aydır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu sürelere kısalabilir.

Kendi İşinin Çalışanı: Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister.

Memur olarak çalışan: Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur.

Emekli olarak çalışan: Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Ancak emekli olarak çalışması durumunda süre kısıtlaması olmasa bile resmi olarak beyan edilmesi veya iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir. Ayrıca emekli maaşınıza göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi kullanabileceğinizi Emekli Kredisi sayfamızdaki aracımızdan anında hesaplayın.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir