İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Yayınları Kültür ve Sanatta Öncü Hizmet

Yapı Kredi Bankası’nın girişimiyle 1944 yılında çıkan Doğan Kardeş Dergisi sayesinde yayın hayatına başlayan Yapı Kredi Yayınları ülkemizin en çok sevilen ve tercih edilen yayıncılık gruplarının başında gelmektedir. Tam adı Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. olan bu grup bünyesinde önemli yazarları ve çizerleri barındırmaktadır. Zengin yönetim, yazar ve çevirmen kadrosu sayesinde oldukça başarılı ve kaliteli işler ortaya döken şirket, var olmaya başladığı andan beri edebiyat ve sanat dünyasının en sevilen yayın şirketlerinden biri haline gelmiştir. Kaliteli içerik ve çevirmen desteği ile Türk ve dünya edebiyatının en sevilen ve başarılı örneklerini bünyesinde barındıran yayın şirketi pek çok faydalı kitap serileri ile de büyük beğeni toplamıştır. 1988 senesinde tam adı olan Yapı Kredi Yayıncılık (YKY) ile yayın hayatına devam eden yayın evi yıllardır bastığı kaliteli içeriklerle kütüphanelerimizde yer almaktadır.

Yapı Kredi Yayınları Bünyesinde Bulunan Dergiler

Yayın şirketi bünyesinde ülkemizin sevilen ve önde gelen üç dergisini barındırmaktadır. Bunlardan ilki olan Cogito Dergisi felsefe, sosyoloji ve psikoloji alanında içeriklere sahip olmakla birlikte oldukça deneyimli ve alanında isim yapmış felsefeciler ve bilim alanları tarafından o sayıya ait belirlenmiş özel dosyalar içeriğinde çıkartılır. 1994 yılından itibaren yayın hayatına devam eden bu dergi akademik bir değer de taşımaktadır.

Bir diğer Yapı Kredi Yayınları dergisi olan Kitap-lık da edebi içerikli köklü bir dergi olma özelliğini taşır. Dergi her ay belli bir konsept adı altında yayın hayatına devam etmektedir. Konsepte uygun şiir, makale, deneme, öykü ve inceleme yazılarının yer aldığı dergide pek çok bilinen ve sevilen şair, yazar ve akademisyenlerin yazıları bulunur. Okuması oldukça keyifli olan bu dergi yayın evinin en köklü işlerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Yapı Kredi Yayınları bünyesinde bulunan diğer bir dergi de Sanat Dünyamız adı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genellikle resim, heykel ve fotoğraf gibi bir takım görsel sanat dallarından örnekler barındıran bu derginin de yayın kadrosu oldukça kaliteli isimlerden oluşmaktadır. Yine akademik bir değere sahip olan bu dergi pek çok sanat okulunun kütüphanesinde yer almaktadır.

Yazar Kadrosu

Yapı Kredi Yayınları yazar kadrosu Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yazarlarından oluşan geniş bir kadrodur. Bu yazarlar arasında Abidin Dino, Celal Şengör, Sabahattin Ali, Yusuf Atılgan, Füruzan; Mina Urgan, J. D. Salinger, J. K. Rowling, Ahmet Hamdi Tanpınar, Christopher Isherwood, Georger Perec ve Orhan Pamuk gibi yüzlerce Türk ve dünya yazarları bulunmaktadır.

Yapı Kredi Yayınları bünyesinde bulundurduğu yazarların hemen hemen tüm külliyatlarını basarak okuyucularına benzersiz bir hizmet sunmuştur. Hala hayatta olan ve bazılarını maalesef kaybettiğimiz yazarların en çok ses getirmiş eserlerine de ulaşabilmemiz bu sayede mümkün kılınmış olmaktadır. Herkesin mutlaka okuması gereken ve edebi alanda oldukça önemli başarılar elde etmiş bu yazarları Yapı Kredi Kültür Sanat A. Ş. sayesinde deneyimleyip kütüphanemize ekleyebiliyoruz.

Yalnızca edebi alanda da değil, pek çeşitli alanlarda eserler vermiş yazarların da nitelikli yapıtlarına ev sahipliği yapmakta olan yayın evi, bünyesinde yüzlerce yazar ve binlerce eser barındırmaktadır.

Yapı Kredi kitap

Alanında Başarılı Çevirmen Kadrosu

Yapı Kredi Yayınları grubunu diğer yayın şirketlerinden ayıran bir diğer önemli özellik de bünyesinde bulundurduğu uzman ve kaliteli çevirmen kadrosudur. Çeviri bir kitabı okunabilir ve kaliteli hale getiren en önemli faktör çevirmen faktörüdür. Hemen hemen her dilden çevirmen kadrosuna sahip Yapı Kredi Yayınları Türkiye’nin önde gelen çevirmenleriyle çalışmakta bu da ortaya başarılı sonuçların çıkmasına sebep olmaktadır. Çevirmen kadrosunu mutlaka alanında isim yapmış kişilerden seçen yayın evi aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen çevirmenlerinin de adının duyulmasına ön ayak olmuştur.

100 Temel Eser

Yapı Kredi Yayınları her yaştan ve kesimden insanın okuması gereken bazı 100 Temel Eser kitaplarını da bünyesinde barındırmaktadır. Orhan Veli’nin garip akımı ile yazdığı tüm şiirleri, Yusuf Atılgan tarafından yazılan ve ülkemizde çok ses getiren Anayurt Oteli, Keloğlan Masalları, Sabahattin Kudret Aksal’ın Gazoz Ağacı hikayeleri, Nazım Hikmet Ran’ın benzersiz eseri Memleketimden İnsan Manzaraları ve Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları şiiri bu 100 Temel Eser’den birkaçıdır. Özellikle çocuklarınız tarafından okunması gereken bu eserler Türk ve dünya edebiyatının kilometre taşlarını oluşturan önemli edebi ürünler olma özelliğini taşımaktadır. Yapı Kredi Yayınları da bu bilinci taşıyarak yayınladıkları kitaplar bünyesinde bu ayrıcalıklı eserlere de yer vermiştir.

Çok Satan Kitaplar

Ülkemizin en çok satan kitaplarından pek çoğu da Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış olan nadide eserlerdir. Çok satan kavramı her türden ve içerikten kitabı kapsamakta olan bir kavramdır. Bu yüzden kaliteli edebiyat okuyucusu tarafından her daim tercih edilmez. Fakat Yapı Kredi Yayınlarının bünyesinde baskısı yapılmış çok satanlar genellikle başarısı ve kaliteli içeriği kanıtlanmış olan kitaplardır. Özellikle Sabahattin Ali ve Cemal Süreya kitapları ülkemizin en çok satan kitaplarının başında gelir. Tüm bu yazarların eserleri Yapı Kredi Yayınları tarafından özenle basılmıştır.

Okul Öncesi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları okul öncesi yayınlara da oldukça önem veren bir yayın grubudur. Örneğin yıllardır ülkemizin en sevilen çocuk kitapları serisinden olan Ayşegül Serisi bu yayın evi tarafından basılmaktadır. Bunun yanı sıra hepsi çocuk gelişimine ve psikolojisine yardımcı pek çok eser Yapı Kredi Yayınlarının vitrininin altında yerini almaktadır. Bu kitaplar okul öncesi yaştaki çocuğunuzun kitap sevgisini arttırırken eğitici ve öğretici özellikleri sayesinde çocuğunuzun gelişimine yardımcı olur. Doğan Kardeş adı altında da farklı içerikleri bulunan okul öncesi ve ilk okul serisi çizimleri ve görselleriyle de çocuğunuzun ilgisini çekebilen bir kitap serisidir.

Koleksiyon Kitapları

Yapı Kredi Yayınları “Koleksiyon Kitapları” adı altında benzersiz bir seriyi de bünyesinde barındırmaktadır. Bu seri çeşitli koleksiyon ürünlerine ve bazı sanat alanlarına vurgu yapan, resimli içeriklerdir. Örneğin Türk İşlemeleri, Grek ve Romen Sikkeleri, Konuşan Maden ve Altının İktidarı, İktidarın Altını kitaplar bu seride yer alan koleksiyon kitaplarıdır.

Lezzet Kitapları

Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan bir başka farklı seri de Lezzet Kitapları serisidir. Adından da anlaşılacağı üzere seri, mutfak sanatlarına dair içeriklerden oluşan kitapların yer aldığı bir seridir. Yöresel ve dünya mutfağından tarifler bulabileceğiniz bu hepsi birbirinden farklı olan kitaplar sayesinde farklı lezzetler ve deneyimler elde edebilirsiniz. Geniş bir yelpazeye sahip olan bu kitaplarda mutfak sanatları hakkında daha öncesinde hiç deneyimlemediğiniz ve duymadığınız ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

Genel Kültür İçerikli Yayınlar

Yapı Kredi Yayınları genel kültür içerikli yayınları ile de okuyucularını beğenisini kazanmış bir yayın evidir. Düşünebileceğiniz hemen hemen her alanda genel kültür içerikli eğlenceli kitapları bünyesinde barındırır. Dinler tarihinden, eski Mezopotamya uygarlıklarına, Yunan mabetlerinden, mitolojik içerikli eserlere ve hatta evrenin varoluşu üzerine kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bu içerik yıllardır Yapı Kredi Yayınlarının kitap serileri bünyesinde yer almaktadır. Genç, yaşlı her yaştan ve eğitim seviyesinden insanın ilgisini çekebilecek içeriklere sahip olan bu kitaplar pek çok okulun kütüphanesinin de olmazsa olmazıdır.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir