İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YapıKredi IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi bankası en önemli bankalar arasında hatırı sayılır bir yere sahiptir. Müşterilerine sunduğu hizmet ile oldukça müşteri memnuniyeti sunmakta ve gün geçtikçe üye sayısı da artmaktadır. Yapı Kredi, dijital bankacılıkta gerekli olan her şeyi fazlası ile yerine getirerek Türkiye’de bulunan en önemli ve güvenilir olmuş bankalardan birisidir. Fakat bazı müşteriler hesap açtırdıkları halde IBAN numaralarını tam olarak bilememektedir. Bu ise çeşitli para transferleri ve banka hesapları adına sorun çıkartabilir. Öyleyse bu problemlerin oluşmaması adına yapıkredi ıban sorgulama nasıl yapılır?

IBAN nedir?

Genel ismi ile “ İnternational Bank Account Number” olan IBAN’ın Türkçe anlamı “Uluslararası Banka Hesap Numarası” olmaktadır. Her bir banka müşterisi için farklı ve belirli standart çerçevesinde oluşturulan uluslararası hesap numarasıdır.

Para transferlerinin hatasız bir şekilde olması ve daha hızlı işlemlerin yapılması adına oluşturulmuş bir numaradır. Ülkemiz içerisinde 1 Eylül 2005 tarihinde sadece diğer ülkelere para gönderme amacı için kullanılmaya başlanmıştır. Fakat 1 Ocak 2010 tarihinde kesin olarak hem yurt dışına hem yurt içinde IBAN kullanımı mutlak ve zorunlu olmuştur.

IBAN Numarası Nelerden Oluşur?

Ülkemizde bulunan bütün bankalar müşterilerine IBAN numaraları vererek, bu numaralarla birlikte müşterilerin hesapları birbirleriyle bağlanmışlardır. Verilen IBAN numaralarını müşteriler EFT, havale ve farklı işlemlerde kullanmaktadırlar. Ayrıca IBAN numarası şu şekildedir:

 • 16 haneli hesap kodu
 • 5 haneli banka kodu
 • Ülke kodu
 • Kontrol basamakları
 • Rezerv kısmında bulunan hane kodu

Bu kodlar anlamı kişilerin kendi ülkesi ülke içerisinde herhangi bir hesabı var anlamına gelmektedir. Bu kodlar hem güvenilir hem de hızlı bankacılık hizmeti sunmakta yardımcıdır.

IBAN Numarası İle Yapılan İşlemler

Her bankaların müşterilerinde bulunan IBAN numaraları, hesap işlemlerini hızlı bir şekilde yapa ve hesaplarını koruma anlamında geliştirilerek sunulmuş numaralardır. Bu numaralar her ülkeye göre değişkenlik gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Forex Öğrenmek Mümkün mü?

IBAN numarası ile yapılan işlemler şunlardır:

 • Bankalar arasında hesap işlemleri.
 • Anında para transferleri.
 • En çok yapılan EFT ve havale işlemleri.

Müşteriler IBAN numaralarını bildiği vakit bu işlemler hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

IBAN Numarasının Gerekliliği

IBAN müşterilere özel olarak verilmiş kişisel bir numaradır. Bu kod olmadığı vakit sistem içerisine giriş yapan herhangi bir müşteri kesinlikle hesap işlemi yapamamaktadır. Ayrıca diğer üyelerin banka hesaplarıyla yapılan tüm işlemler arasında bağlayıcı yol görevini üstlenen IBAN numarasının yardımı ile basit ve hızlı bir şekilde hesaplarda işlemler ya da diğer para transferleri yapılmaktadır.

Özellikle yapılan para transferlerinde oldukça kolaylık sağlayan IBAN numaraları, ayrıca hesap işlemleri içinde oldukça hızlı bir şekilde işlemleri tamamlamaya yarıyor. Üyelerin hesaplarına direk erişim sağlayan IBAN numaraları kesinlikle her yerde kullanılmamalıdır. Bu sebeple üyelerin muhakkak bu konuya dikkat ederek IBAN numaralarının korunmasını sağlamalıdırlar.

Yapı Kredi IBAN Numarası Sorgulama İşlemi

IBAN numaralarını öğrenmek isteyen her Yapı Kredi müşterileri, Yapı Kredi bankasının resmi İnternet sitesinden IBAN sorgulama sayfasına hızlıca erişebilirler.

İnternet sitesinde karşınıza ilk açılacak olan sayfada sizlerden istenecek olan bilgiler şunlardır;

 • İlk olarak şube kodlarınız.
 • İkinci olarak müşteri numaralarınız.
 • Son olarak Ek No istenecektir.

İstenen bilgileri girdikten sonra IBAN sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bir diğer yol olarak IBAN numarasını öğrenebilmek için bankanın müşteri temsilcilerine ulaşabilir ya da herhangi bir Yapı Kredi şubelerine giderek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN Kodu Kaç Hanedir?

Tüm banka işlemlerini güvenli ve hızlı olarak yapmayı sağlayan ve üyelerin hesaplarını koruma altına alan IBAN kodu tam 26 haneden oluşur. Üyeler, hesaplarında var olan hiçbir veriye IBAN numaraları olmadan kesinlikle ulaşamazlar. Bu sebeple Yapı Kredi müşterisi mutlaka IBAN numaralarını bankalarında öğrenmelidirler.

İlginizi Çekebilir:  Bedelli Sermaye Artırımı Hisse Senedini Nasıl Etkiler?

Doğrulama İşlemi

IBAN numarasını doğrulama işleminde şu tarz bilgiler sunulur: Verilmiş olan IBAN kodunun geçerliliğinin olduğu veya olmadığı, IBAN kodunun kime ve hangi kişiye ait olduğunu, Yurt dışında IBAN kodunun kime ait olduğunu ve son olarak IBAN kodunun hangi ülkeden olduğunu öğrenmeniz sağlanacaktır. Bu bilgilerin her biri kolayca öğrenilebilmektedir. Böylece verilecek olan bütün bu bilgiler tüm banka müşterilerinin çeşitli problemler ve sıkıntılar yaşamamaları içinde oldukça destek sağlamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir