İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüketici Kredisi Ürünleri Arasında Kaybolmayın

Bankalar ve bankaların sunduğu tüketici kredisi hizmetleri ve Tüketici Kredisi Ürünleri artık insanların vazgeçilmezi haline geldi. Babanın oğluna, arkadaşın arkadaşına maddi destek sağlayamadığı günümüz koşullarında krediler; insanlar için kimi zaman bir kurtarıcı, kimi zaman da bir yatırım aracı olarak destek sağlamakta.

Bankaların hemen hemen hepsinde farklı türlerde kredi ürünü bulunmakta. Kişiler bu kadar banka seçeneği ve kredi türü arasında haliyle kendi bütçelerine, ödeme güçlerine uygun kredi seçeneklerini araştırmaktadırlar. Uygun kredinin araştırılması ayrı bir kalemi oluştururken insanların çalışma ve gelir ölçütlerine göre kredibilitelerinin var olup olmadığı da kredi hesaplamalarında çok önemlidir.

Tüketici Kredisi Ürünleri

Mesela ssk’lı çalışan bir birey hiçbir bankayla haşır neşir olmadan kredi isterse çalıştığı son yer ve toplam ssk süresi devreye girer ve aynı iş yerinde en az 4 aydır çalışmaktaysa ufak bir miktar da olsa kredi kullanabilir. Ya da ssk’sı olmayan bir birey en az 6 ay ve üzeri düzenli kredi ürünü kullanmaktaysa 5-10 bin tl’ye kadar kredi kullanabilir.

Özel sektörde çalışan bir birey banka takibi yaşayıp kapatmış ve üzerinden 3 sene  ve üzeri zaman geçtiyse ya da bir memur veyahut emekli aynı şekilde takip yaşayıp 6 ay ve üzeri zaman geçer. Geçen bu zamandan sonra kredi başvurusu olumlu olarak değerlendirilebilir. Kredi ödemesi gelir denklemine göre yeterlilik oranı da bankadan bankaya değişmekle birlikte ortalama %40 – %75 arası oynamaktadır. Eskiden 60 ay olan tüketici kredisi vadeleri, güncel durumda 36 aydır. Bunun sebebi; hükümetin cari açığa karşı açmış olduğu savaştır.

Kredilere BDDK ayarı: Tüketime 36 ay, taşıta 48 ay sınırı 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka kredilerine düzenlemeye gitti. Artık konut kredileri ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç, tüketici kredilerinin vadesi 36 ay ile sınırlandırıldı. (2019 da 60 Ay Vade ye tekrar çıkarılmıştır) Taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi de 48 ayı geçmeyecek. BDDK’nın banka kredileri ile ilgili düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kredi düzenlemesi ve değişikliğe göre konut kredilerinde teminat, konut değerinin yüzde 75’ni aşmayacak. Taşıt kredilerinde çekilecek tutar, taşıtın fatura bedeli 50 binin altındaysa yüzde 75’ten çok olmayacak. Taşıtın fatura bedeli 50 bin ise çekilebilecek kredi fatura bedelinin yüzde 70’i, aracın fatura bedeli 50 binden çoksa, çekilebilir kredi, fatura bedelinin yüzde 50’si kadar olacak. İkinci el binek araçlarda taşıtın değeri tespit edilirken kasko değeri baz alınacak.

Konut Edindirme Kredi Düzenlemesi

Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde, taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşmayacak. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması da zorunlu olacak.

Konuyla ilgili olarak Resmi Gazete’de yer alan ifadeler şöyle. ”Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde 75’i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 50 bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde 70, 50 bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”

Zaman Zaman resmi gazetede vadeler ile ilgili olarak yeni kararnameler çıkmaktadır. Bu gün max 36 ay vade olan tüketici kredileri, bazen 48 aya bazen 60 aya çıkarılabilmektedir. Güncel vadelerin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Not: 2019 Yılında Tuketici Kredileri 60 Ay olarak Güncellenmiştir.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -