İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır mı? – Teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı zamanımızda Bankacılık sektörü de teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktadır. Kolay para çekme, havale işlemleri ve diğer bankacılık ödemeleri gibi pek çok konu haftanın her günü 7/24 yapılmaktadır.

Havale Nedir?

Bankacılık sektörü ile ilgili belki de en çok kullanılan bu kelime bankacılık aracılığı ile bir isme veya hesaba paran transfer işlemleri olarak tanımlanır. Havale yapmak için her hangi bir bankanın merkez, şube ya da internet bankacılığını kullanmak gerekir. Genelde havale işlemlerinde bireyin ya da ticari işletmelerin ilgili bankada hesabı bulunur. Havale işlemleri 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır.

Havale Nasıl Yapılır?

Ülkemizde farklı isimler adı altında kamu ve özel bankalar hizmet verir. Her bankanın kendine ait farklı uygulamaları olsa bile bütün bankacılık hizmetleri Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kanununun belirlediği şartlarda kurulur ve hizmet verir.

Çok kısa bir süre zarfında yapılacak bir işlem olan havale hangi banka ile yapılacak ise o bankanın merkez, şube ya da internet bankacılığı üzerinden yapılır.

Merkez ve şubelere şahsen başvuru yapmak gerekir. Bankanın vezne işlemlerine bakan bölümdeki ilgili personel havale edilecek miktar, havalenin kime yapılacağı ve hangi bankaya yapılacağı gibi bilgiler ışığında havale işlemlerini gerçekleştirir. Bankanın kendi personeli olmanız durumunda her hangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak diğer durumlarda cüzi bir komisyon alınır.

İnternet bankacılığı olarak yapılacak havalelerde ise ATM, cep mobil ve PC’den gizlilik ve güvenlik konularına dikkat edilerek havale işlemleri yapılır. Bunun için yine herhangi bir bankada hesabınızın bulunması gereklidir. Yurt içi ve yurt dışı bankaların tamamına havale işlemleri yapılır.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı
Hafta Sonu Havale Yapılır mı

Bankaların Havale Ücretleri

Bankaların havale ücretleri banka ile anlaşmalı ise belli bir miktar sınırlandırılması ile havale ücreti alınmamaktadır. Ancak diğer durumlarda havalenin miktarına göre BDDK kurallarınca belirlenen sınırlar dahilinde ücret alınmaktadır.

Havale İle EFT Arasındaki Fark Nedir?

Bankacılık işlemlerindeki havale ve EFT işlemlerini açıklarsak;

Havale; ilgili bankanın merkez ve tüm şubeleri arasında yapılan para transferini anlatır

EFT ise Bir bankadan hem kendi merkez ve şubelerine hem de diğer bankalara yapılan para transfer işlemlerini anlatır. EFT havaleyi de kapsayarak daha çok ve geniş bankacılık hizmeti demektir

Havale Saatleri

Bankacılık havale işlemleri için havalenin yapılacağı bankaya gitmek için açılış ve kapanış saatlerini bilmek gerekir. Bankaların çalışma saatleri 09.00-12.30 – 13.30-17.00 arasında olmaktadır. Ancak internet bankacılığı ile havale yapılacak ise günün her saati havale işlemi yapmak mümkündür.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Merkez ve şubeler aracılığı ile değil de internet aracılığı ile havale yapılacak ise hafta sonu da dahil her gün işlem yapabilmek mümkündür. Ancak tüm bankalar hafta sonu yapılan kendi bankası dışında bir bankaya EFT üzerinden yapılan para transfer işlemini bekleterek ilk iş günü aktif hale getirmektedir.

Yani daha net anlaşılması için aynı bankadan aynı bankaya yapılan havale ve EFT işlemleri karşı tarafa hafta sonu olsa bile ulaşırken, aynı bankadan farklı bankaya yapılan havale ve EFT işlemleri için hafta sonu işlem yapılmış ise ilk iş günü karşı tarafa yansıtılmaktadır.

Mesai Saatleri Dışında Havale Yapılan Bankalar

Mesai saatleri dışında havale yapan bankalar mevcuttur. Ancak bu bankalar havale işlemlerinde ekstra komisyon ücreti alabilmektedir. Fazla havale ücreti ödememek ve mağduriyet yaşamamak için bankaların belirlediği zaman diliminde havale işlemlerini gerçekleştirmek gerekir. Bu saatler hafta içi bahsi geçen saatler olmaktadır. Hafta sonu havale işlemleri içinde bir sonraki iş günü dikkate alınmalıdır. RSMİ tatillerde de mağduriyet yaşamamak için resmi tatil öncesi havale yaptırmak gerekir.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -