İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi?

Kredi kullanmak istiyorsunuz ancak eşinizin sorunlu kredisi var, bu durumda Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi?Bankacılık işlemlerinde son yıllarda dikkate alınan ekstra bir unsur, eşin kredi puanı dır. Genel olarak kredi kartı, kredi çekme ve hesap açtırma gibi işlemlerde kişilerin bireysel kredi puanlarına bakılarak karar verilir. Bu duruma göre bakiye ya da limit belirlenir. Herkesin kendine ait ve kendine özel olarak bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notları belirlenirken; yapılan ödemelerin miktarlarına, zamanında yapılan ödemelere, gecikmeye uğramış ödemelere, borçlara, harcamalara göre kriterler dikkate alınır. Bu kriterler belli bir oranda hesaplanarak kişilere kredi puanı tanımlanır.

Bazı insanların kredi puanları oldukça düşük olduğundan bankalar çeşitli şekillerde önlemler alarak müşteri bankadan uzaklaştırma kararı verebilir. Örneğin, kara liste adı verilen kredi puanı en düşük olan müşterilerin bulunduğu listeye girmiş kişilere 5 yıl boyunca kredi kartı dahil herhangi bir kredi çekilmesine de izin verilmemektedir. Bankalar kişilerin kredi puanlarını birbirleri ile paylaştıkları için bir bankada kara listeye girilmesi durumunda tüm bankalar için de aynı durumda olunduğu düşünülmelidir.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Güvenilir mi?
“12 AY VADE İLE Anında 7.000 TL Almak Mümkün mü?”

KBB Puanı Yükseltme

Bu durumdan kısa sürede kurtulmanın bazı yolları vardır. Fakat bu yollar tamamen kişilerin elinde bulunan imkanlar dolayısıyla şekillenmektedir. Örneğin, bir bankada kredi kartı borcunun 6 aydan fazla şekilde üst üste ödenmemesi banka tarafından kartın kapatılması ve en yakın zamanda karta el konulması için yeterli bir sebeptir. Öte yandan, bir kere kredi kartı iade etmiş kullanıcının kredi puanını yükseltmesi için yapabileceği en önemli adım, elinde kalan kartlarla çok daha düzgün ödemeler yapmak, hiçbir şekilde borcun gecikmeye girmemesini sağlamak ve mümkünse içerideki borcun en kısa zamanda kapatılmasını sağlamak olacaktır.

Kredi kartı ekstrelerinde görünen en düşük ödeme limiti olan asgari ücretten daha fazlasını ödeme tarihleri içerisinde bankaya yatırmak kesinlikle düşük kredi puanları için bir avantaj olarak görülmektedir. Bu şekilde çeşitli yollarla kredi puanı yükseltilebilir. Fakat kişilerin bu anlamda en çok merak ettiği soru; “Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi?” şeklindedir.

Eşin Yasal Takipte Olması Krediye Engel Mi?

Bankalar genel olarak evli çiftlerin kredi çekme taleplerinde müşteri olarak yine çift şekilde bir algılamaya gider ve muhatap olunan kişi dışında eşinin de kredi puanına bakmak isteyebilir.

Bu anlamda eşin kredi puanı kişinin kredi çekmesinde etkili olur demek mümkündür.

  • Eşin üzerinde bulunan yasal takip durumu bulunmaktaysa, bankalar yine çift olarak algılamaya gider ve muhatap olunan kişiye kredi vermeyi reddedebilir.
  • Kredi puanı düşük olan çiftlerden birinin en kısa sürede kredi puanını yükseltmek için girişimlerde bulunması doğru olacaktır.

Aksi takdirde yasal olarak 5 yılda bir silinen sicil kayıtları etkilerini uzun süre devam ettirebilmektedir. Örnek olarak, kara listeye girmiş bir kişinin 5 yıl içerisinde herhangi bir şekilde kredi çekebilmesi ya da kredi kartı talebinde bulunabilmesi mümkün değildir. Fakat 5 yıl sonra temizlenen sicil kayıtları neticesinde hemen kredi puanı yükselmez ve kişilerden kredi puanını yükseltici hareketlerde bulunulması beklenir. Bu süreçte kredi puanı düşük olan kişinin ödemelerini zamanında yapması, otomatik ödeme talimatı vermesi, düşük limitli bir kredi kartı kullanması doğru olacaktır.

Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi?

Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi konusunda verilen bilgilere göre, kişilerin kredi çekme durumlarında eşlerin de kredi puanlarına dikkat edildiği hatta oldukça etkili olduğu görülebilmektedir. Düşük kredi puanlı eşin, muhatap olunan kişi için kredi çekmesini zorlaştırması gibi eşin kredi puanı düşük değilse, muhatap olunan kişi için kredi çekmesini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda özellikle ev kredilerinde ev halkının da kredi puanlarına bakılmak istenmesi mümkündür. Böyle zamanlarda kredi puanı düşük ev halkının haneden gösterilmemesi istenilen kredinin daha sorunsuz ve hızlı çekilmesi için doğru olacaktır.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -