İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Artan ihtiyaçlar, acil nakit ihtiyaçları ve işsiz kalınan durumlarda en çok merak edilen durumlardan bir tanesi çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusudur. Kredi çekmenin her türlü belli başlı şartları bulunuyor. Ancak sigortalı mevcut bir yerde çalışanlar için kredi çekebilir miyim sorusu oldukça merak ediliyor. Çalışmayanlar kredi çekebilir mi konusunu sizler için derledik.

Çalışmama Durumu Kredi Çekmekte Kriter Midir?

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusunu cevaplamak için tek kriterin çalışmak olup olmadığına bakmak önemlidir. Kredi çekebilmek için çalışıyor olmak tüm bankalar için en önem verilen adımlardan bir tanesidir. Çünkü bankalar düzenli bir geliriniz olmadığında kredi borcunuzu ödeyebileceğiniz konusunda emin olamaz ve borcunuzu ödeyemediğinizde sizden bu parayı tahsil edemezler. Ancak yine de çalışan olma dışında belirli durumlarda kredi alabilmek mümkündür.

Bunu da Okumalısın
Faturalı Hatta Kredi
“Max:12 AY VADE İLE Max:7.000 TL”

Çalışmama Durumunda Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Olan İstisnai Durumlar

Her ne kadar bankalar çalışıyor olma durumunu bir şart olarak belirlese de bir takım istisnai durumlar bulunuyor. Eğer belirli şartları sağlıyorsanız çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusunu olumlu olarak cevaplamak mümkün. Bu şartlar:

  • Sahip olduğunuz ve üzerinize kayıtlı olan gayrimenkulleriniz varsa ve
  • bu gayrimekullerden kira geliri elde edebiliyorsanız,
  • Çiftçiyseniz ve yaptığınız çiftçilikten kazandığınız geliri kanıtlayabiliyorsanız,
  • Herhangi bir şirkette bir ortaklığınız varsa ve bu ortaklık size düzenli gelir imkanı yaratıyorsa,

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusuna cevap buluyor. Bu süreçte önemli olan şey düzenli bir geliri ispat edebiliyor olmaktır. Bir yerde maaşlı çalışmasanız dahi veya bir yerin şirket sahibi olmasanız dahi eğer düzenli bir geliriniz varsa ve bu düzenli geliri belgelerle ispatlayabiliyorsanız kredi çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kobilere Kredi Nedir?

çalışmayanlar kredi çekebilir mi

İpotek ve Kefil Bulma Durumunda Kredi Çekilebilir Mi?

İpotek ve kefil süreçleri sayesinde çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusu en sık karşılaşılan sorulardan bir diğeridir. Çalışmama durumunda birini kefil olarak göstermek veya üzerinize kayıtlı olan herhangi bir evi, arsa, araba gibi üzerinize kayıtlı olan mal varlığını ipotek ettirmek de kredi kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Ancak yine de kredi verme durumu bankadan bankaya değişmekle beraber ipotek ve kefil üzerinden kredi verme oranları oldukça düşüktür. Kısaca ipotek ve kefil süreçleri ile kredi çekebilir miyim diye merak edenler için; bankadan bankaya değişse de kredi çıkma imkanı oldukça düşüktür.

İşe Başlama Durumunda Kaç Ay Sonra Kredi Çekilebilir?

Bu şartlar bankadan bankaya değişiyor olsa da en son çalıştığınız yerden minimum 3 ay çalışmanız şartı aranıyor. Bu süre bazı bankalarda çok daha uzun süre olabilir. Ancak ilk defa sigortalı bir işe başlayacaksanız veya daha önceki sigortalı işlerinizin süresi de 1 yılı doldurmadıysa geçerli olmayacaktır.

Çalışmayanlar Kredi Kartı Alabiliyor Mu?

Kredi kartına artık üniversite öğrencileri bile sahip olabiliyor. Kredi kartına sahip olmak çok meşakatli ve şartları olan bir durum olmasa da, yine de bazı bankalar daha önceden bankadan işlem geçmişine sahip olmuş, önceden borca girip kredi kartını ödemememiş kişiler kredi kartına sahip olamıyorlar. Bunun için önce borçların temizlenip kredi notunun yükseltilmesi ve birkaç yıl kara listeden çıkmayı beklemeniz gerekiyor.

Belirtilen Şartlar Sağlanmadığında Yine De Kredi Çekilebilir Mi?

Herhangi bir şekilde sigortalı bir yerde çalışmıyorsanız -çalışsanız dahi süre, toplam sigortalılık zamanı gibi şartları sağlamıyorsanız- çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusunu olumlu yanıtlamak oldukça zor bir hale geliyor. Bundan sonraki ikinci başvuracağınız adımın gelirinizin olduğunu ispatlamak olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi gelirinizi ispat edebileceğiniz herhangi bir belge vs. yoksa kredi çekebilmek için bir diğer yola başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Neden Kredi Alamıyorum?

O bir diğer yol ise ipotek ve kefil durumudur. Ancak diğer şartlar sağlanmadığında bankalar sadece ipotek ve kefil durumunda kredi vermeye sıcak bakmazlar. Bankadan bankaya değişse dahi -eğer alabilirseniz- sahip olacağınız kredi düşük bir kredi olacaktır. Ancak tüm bu sayılan maddelerin şartını sağlamıyorsanız kredi çekebilir miyim sorunuz olumsuz yanıtlanacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir