İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Gıda Enflasyonu Düşürme Yöntemi

Ekonomi Bakanı Albayrak tarafından açıklanan en son ekonomi paketi kapsamında gıda konusuna son derece fazla önem verildiği gözler önüne serildi. Gıda konusunda alınacak olan önlemlere ek olarak aynı zamanda marketlerde sunulan fiyatların karşılaştırılması da mümkün hale geliyor.

Yapılacak olan program kapsamında gıda enflasyonun düşürülmesi ve tek haneli rakamların yakalanması için tüketicinin fiyatları karşılaştırmasına önem veriliyor. Bunun için mobil uygulama sayesinde tüketiciler alışveriş sırasında aldıkları tüm ürünlerin fiyatlarını karşılaştırma ve arada fark olanları fark etme konusunda şans elde ediyorlar. Vatandaş market fiyatları konusunda bu detaylara bağlı olarak hakkını aramak için de harekete geçebiliyor.

Gıda Enflasyonu Sorunu

Enflasyon rakamları üzerinden son derece fazla etkisi olan durumlardan bir tanesi de gıda rakamları üzerinde meydana geliyor. Bu sene açıklanan rakamlar bu konuda önlem alınmasını zorunlu kıldığından dolayı yeni ekonomi paketinde bu konuya değinilmesi bekleniyordu.

Değinilen uygulamalar ve alınan önlemler ile birlikte gıda konusunda oldukça farklı fiyatlar sunan marketlerin arasındaki farkları müşterinin fark etmesi mümkün hale getiriliyor. Beklenen etkinin yapılması durumunda ise 2020 yılı sonunda %8,5 oranında, 2022 yılında ise %4.9 oranında bir rakam elde edilmesi amaçlanıyor. Bu sayede Türk lirası üzerinden yapılan alışverişlerin artması ve gıda konusunda istikrarsız olarak devam eden fiyatlardaki artışın daha düzenli hale gelmesi de isteniyor.

Seraların Etkisi

Yeni ekonomi paketinde yer alan tek durum mobil uygulamalar olmuyor. Mobil uygulamalara ek olarak sera işleten kişilerin de bazı tedbirler alarak daha çok üretim yapmasının teşvik edilmesi de bekleniyor. Gıda enflasyonuna önemli katkı sağlaması beklenen bu adımın detayları ise yatırım teşvikleri şeklinde açıklandı. Yatırım noktasında son derece farklı seracılık faaliyetlerine yapılacak olan destekler tüketicinin korunmasına ve sera üreticilerinin de oldukça fazla gelir elde etmesine katkı sağlamak amacıyla yapılıyor.

Gelişim ve enflasyonun düşürülmesi konusunda yapılan bu girişimlerin uzun vadede sonuç vermesi de beklentiler arasına girmeyi başardı. Enflasyonun gıda açısından düzenlenmesinin ekonomide gerçekleşen rakamlar üzerinde de olumlu etki yapması isteniyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -