İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Piyasaların Merkez Bankası Başkanı Açıklamasını Bekleyişi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine temmuz ayı itibarı ile başlayan Murat Uysal’ın bugün Ankara Sanayi Odası ile eylül ayı değerlendirmesi yapması bekleniyor. Göreve gelir gelmez faizi 425 puan baz geriye çeken ve faizlerin ise %24 oranından %19.75 civarına gerilemesine neden olan başkanın yapacağı yorumlar ile piyasayı etkilemesi bekleniyor. Piyasalar tarafından oldukça etkili bir şekilde beklenen yorumların nasıl olacağı ise piyasaların değişim yaşamasına neden olacak gibi duruyor.

Ağustos Gelişmeleri

Merkez Bankası
Merkez Bankası

Temmuz ayında göreve gelir gelmez hemen faiz indirimi yapılmasına karar veren ve piyasaların daha ılıman bir hal almasına neden olan başkan ağustos ayında da iyimser bir tablo oluşmasına neden oldu. Ağustos ayında Türkiye Bankalar Birliği ile yapmış olduğu sunum sonucunda enflasyon oranlarında meydana gelen iyileşmenin son derece iyi yönlü olduğunu açıkladı. Parasal anlamda yaşanan sıkılığın ise enflasyonda meydana gelmesi beklenen sürekliliği etkileyeceği şeklinde bir takım açıklamalarda bulundu. Bundan dolayı da yine piyasaların daha ılıman ve yatırıma odaklı bir şekilde yön almasına neden oldu.

Eylül Ayı İndirimleri

Eylül ayının gelmesi ile birlikte bu ay yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamalar da yine aynı şekilde beklenmeye başlanmıştı. Toplantı sonucunda yapılan açıklama ile birlikte yine faiz indirimine gidilmesi söz konusu olmuştu. Politika faizini bu kez de %16.50 oranlarına kadar çekmeye karar verdiklerini söyleyen başkandan piyasalar oldukça olumlu etkilendi. Yapılan yorumlar ve analizler sonucunda enflasyon oranlarında düşme beklentisi ve faizlerin düşürülmesi gibi konularda olumlu açıklamalar gelmesi bir takım canlanmaları da beraberinde getirdi. Bundan dolayı eylül ayının son görüşmesinden çıkacak olan açıklamalar da merakla beklenmeye başlandı.

Ankara Ticaret Odası Toplantısı

Ankara’da yapılan toplantı ile birlikte eylül ayının genel değerlendirmesinin yapılması ve ardından da birlikte bir açıklama yapılması bekleniyor. Piyasalarda ılımlı havanın oluşmasına katkı sağlayan Murat Uysal için yine olumlu bir yorum yapıp yapmayacağı konusunda bilgi bekleniyor. Piyasalarda daralma devam ederken yapılacak olan olumlu açıklamaların ise son derece önemli olduğu kabul ediliyor.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -