İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıfbank Kredi Faiz Oranlarında İndirime Gitti – Vadeler 60 Ay Oldu

Bankaların faiz indirimi uygulamasına Vakıfbank’ta “Vakıfbank Kredi” olarak katıldı. Tüketicilerine vermiş olduğu konut, ihtiyaç, bireysel ve taşıt kredilerinde faiz indirimi yapan banka yapmış olduğu açıklamayla birlikte 1,5 milyon liraya kadar olan konut kredilerinde aylık olan faiz rakamını 1,63’ten 1,49’a kadar indirdi. Taşıt kredilerinde ise ikinci ve sıfır araçlarda indirime giderek 1,72 olan faiz rakamını 1,55’ lere kadar çekti.

Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Vakıfbank duyuru yaparak kredi faizlerinde ciddi bir indirime gittiğini açıkladı. Banka tarafından yapılmış olan açıklamada ise borç yapılandırması ve de KOBİ’lere verilen destek sonrasında taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarında indirim sağlanmış oldu.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Vakıfbank konut kredisi kullananlar 1,5 milyon liraya kadar olan kredilerinde aylık faiz olarak 1,43 ile kredi çekebilecekler. Banka önceden bu rakamı 1,63 olarak uyguluyordu. Aynı şekilde 2. el ya da sıfır bir araç almak istediğinizde kredi kullanırsanız bu durumda ödeyeceğiniz aylık faiz oranı ise 1,55 olacaktır.  

Bireysel olarak kullanılan ihtiyaç kredilerinde ise 1.59’dan kredi kullanılabilecek. Burada da faiz rakamı Vakıfbank Kredi olarak 1,77 olarak verilecek.

Bu faiz indirimi ise tüketici kanadında olumlu yansıma buldu. 10 yıl vadeyle 100 bin lira konut kredisi alacak olan birisi toplamda 13 bin 120 TL gibi bir avantaj sağlar. Aynı miktarda 48 ay vade ile taşıt kredisi kullanılması durumunda sağlayacağınız avanta ise 6 bin 469 TL olacak.

Eğer ki 10 bin liralık bir ihtiyaç kredisi alır ve bu krediyi de 36 ay vade ile tamamlarsanız bunun size kazandıracağı miktar 490 TL oluyor.  

VakıfBank, daha öncede KOBİ’lere kredi indirimiyle destek olmuştu.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben. Vatandaşların son zamanlarda yaşadığı sıkıntılardan biri olan kredi kartı ve ihtiyaç kredileri konusunda çalışma yaptıklarını belirtti. İhtiyaç kredilerinde şu an vade miktarı 36 aya kadar uzatılıyor. Daha önceden 60 ay olan kredi vade süresi düşürülmüştü Vatandaşlar bu şekilde taksit miktarlarındaki artış nedeniyle de sıkıntı yaşamışlardı. Bunun ekonomiye etkisi ise olumsuz yönde ciddi olmuştur. Ali Akben ihtiyaç kredilerinde taksit sayısının tekrardan 60 aya çıkarılacağını söyledi. Aynı şekilde taşıt kredilerinde de düzenlemeye gideceklerini belirtirken burada 48 ay olan kredi vade sayısının da 60 aya kadar çıkarılacağı duyuruldu.

BDDK dan Açıklama

BDDK başkanı Mehmet Ali Akben  yapmış olduğu açıklamada yapılacak olan bu çalışma sayesinde tüketicilerin elleri biraz daha güçlenecek ve bu sayede iç piyasada ciddi bir hareketlenme yaşanacak.  

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Başkanı Mehmet Ali Akben açıklamalarını şu şekilde gerçekleştirdi. “Fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredi vadesi 48 aydan 60 aya yükselecek. Halihazırda 6 ay olan bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredi vadesini 12 ay olarak yeniden düzenliyoruz. Banka kredilerinde vadelerde yapacağımız değişiklik finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri için de aynen geçerli olacak.

Bu çalışma beraberinde farklı düzenlemeleri de getiriyor. Kredi kartlarında taksit sınırında yapacağımız düzenleme ile bilgisayar alımlarında ve taşımacılıkla ilgili harcamalarda taksit sayısı 6’dan 12’ye yükselecek. Seyahat acenteleri ile ilgili olarak yurt içinde yapılacak olan harcamalarda taksit bilindiği gibi 9 oluyordu bu taksit ise 12 aya çıkarılıyor.  

Akben, daha önce yaptıkları düzenleme ile tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyelerinin, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabildiğini anımsattı.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

Bir yorum

  1. Vahip Vahip 7 Mart 2019

    Faydalı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jojobet - Vbet giriş -