İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartları kullanıcıları kartlarını sadece alışveriş işlemleri için kullanmaz. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte sunulan birçok özellik arasına provizyon alınması işlemi de girmiştir. Provizyon kelimesi 190 milyon adet kredi kartının belirgin özellikleri arasında yer alır. Provizyon kelimesi ön onay anlamında kullanılır. Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz işlemler ilk olarak kartınıza bekleyen provizyon olarak geçer. Ardından provizyon işleminin kontrolü sağlanır. Çekimin doğru olup olmadığı veya kartla alakalı bir sorun olup olmaması kontrol edildikten sonra işlem onay havuzuna aktarılır.

Provizyon Nedir?

Provizyon işlemi kredi kartınıza yansıyan işlem bekletilmesi olmasından ayrıca kendi başına bir menü olarak da yapılır. Bu işlemin anlamı kartınızdan bir miktar limitin kullanım dışı yani bloke durumuna geçmesidir. Bu sayede bazı işlemler için garantiye alma yolu olarak kullanılır. Bir araç kiralama şirketi size aracı teslim etmeden önce kartınızdan güvence bedeli olarak belli bir miktarın provizyon olarak alınmasını gerçekleştirir. Limit güvence amaçlı kullanıma kapatılır ve kartınızın bekleyen provizyon kısmında görülür.

Provizyon Nasıl Alınır?

Provizyon işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak kredi kartı menüsünden ilerlemek gerekir. İşlem menüleri üzerinden yapılan provizyon işlemi için ayrıca menü oluşturulmuştur. Provizyon menüsüne gelerek bloke edilmek istenen rakam girilir. Satış sırasında izlenen adımların tamamı izlenir. Ardından provizyon işlemi için onay alınır. Slipteki işlem satış yerine provizyon şeklinde belirtilir. Bu şekilde provizyon alınmış olur.

Provizyon Nasıl Yapılır?

Provizyon işleminin yapılması için buna dayanak oluşturacak bir neden olması şarttır. İşlem için menüden ilerlenmesi ve çekim yapılır gibi işlem tamamlanması beklenir. Provizyon işlemi bankadan da gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. İşlem için bankanızın müşteri destek hattını aramanız yeterli olacaktır. Bu sayede provizyon alınması işlemine onay verebilirsiniz.

Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

Provizyon işlemi yapıldıktan sonra sorgulamasının nasıl yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alır. Provizyon alındıktan sonra provizyonun gerçekleştirildiği menü üzerinden işlem detayları kontrol edilerek kolay bir şekilde sorgulama tamamlanır. Aynı zamanda bankanızı arayarak veya internet bankacılığı kullanarak da provizyon sorgulaması kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Provizyon alınmasına ve kartınızın provizyon işlemine izin vermesini sağlamadığınız müddetçe kartınız size ilk teslim edildiği andan itibaren provizyon işlemine açık olacaktır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Provizyon işlemi tamamlandıktan sonra sorgulamada işlemin tamamlandığı görülebilir. Provizyon işleminin süresi onayda bekleyen işlemler ile birlikte değerlendirildiğinde 1 iş günüdür. Bazı kartların işlem özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun için bankanız le görüşerek limitinizin kısıtlanması anlamına gelen bu işlemin iptal edilmesini isteyebilirsiniz. Her zaman için mümkün olmamakla birlikte kart özelliğinize ve aynı şekilde çekim yapılan yerin provizyon işlem süresine göre değişmektedir. Bunun için iptal olasılığı olan işlemi gün sonu alınmadan önce iptal için işleme aldırmanız önerilir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen provizyon alışveriş veya diğer işlemlerinizden doğan provizyondur. Provizyon menüsü üzerinden limit kısıtlamak amacı ile yapılan provizyon işleminden farklıdır. Yapılan işlem veya alışveriş ilk olarak bekleyen provizyona yansır. Bu durum kontrol amaçlıdır. Alışverişin kontrol edilmesi veya kartın çalıntı olup olmamasıyla alakalı bir güvenlik önlemidir. Ayrıca kart sahibinin bilgisi dışında yapılan işlem olması durumunda iptal imkanı verir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İptali

Kredi kartı bekleyen provizyon işlemi 1 gün sonunda kesin alışveriş olarak hesabınıza yansıtılır. Bu süre dolmadan önce kredi kartınızı aldığınız bankadan işlem iptali talep edebilirsiniz.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -