İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan Açıkladı Özel Endüstri Bölgesi Statüsü Kazanan İller Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Bursa, Adana ve İstanbul’da tespit edilen bazı alan ve bölgeler, yine bazı şirketlere ait özel endüstri bölgesi statüsü kazandı. Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle bu alanların, özel endüstri bölgesi olması kararlaştırılarak, bu husus ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karar içeriklerine göre, İstanbul’da ki Arnavutköy ve Esenyurt ilçeleri kapsamında bulunan toplam 18.2 hektarlık alan ve bölge Baykar Makina San. ve Tic. A.Ş. adına İstanbul Özel Endüstri Bölgesi statüsü kazanarak, ilan edildi. Adana’da ki Yumurtalık ilçesi kapsamında bulunan toplam 84,9 hektarlık alan ve bölge ise EMBA Elek. Üret, A.Ş. adına Adana Özel Endüstri Bölgesi statüsü kazanarak, ilan edildi. Bursa’da ki Gemlik ilçesi kapsamında bulunan toplam 76,4 hektarlık alan ve bölgenin de Gemlik Gübre San. A.Ş adına Bursa Özel Endüstri Bölgesi statüsü kazanarak, ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Münferit Yatırım Yeri

Bu üç Özel Endüstri Bölgesi dışında ayrıca Ankara’da ki Çubuk ilçesi kapsamında bulunan toplam 31,3 hektarlık alan ve bölge de MAN Türkiye A.Ş. adına münferit yatırım yeri olarak belirlenerek tahsis edildi ve karar yayımlandı. Karar içeriğine göre bahsi geçen yatırımcı tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hesabına yatırılacak miktarın da sabit yatırım miktarının binde biri olması hususu belirlendi.

Kamulaştırma Kararları

Bölgede devam eden kentsel dönüşüm ve gelişim yapılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, Trabzon’da ki Ortahisar ilçesi Çömlekçi Mahallesi mülki sınırları içerisindeki bazı taşınmazların Trabzon Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması yönündeki karar da yayımlandı.

Yine bölgede süren kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları kapsamında planı yapılan “Millet Bahçesi ” yapımı amacıyla Trabzon’da ki Of ilçesine bağlı Sulaklı Mahallesi mülki sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların da Of Belediye Başkanlığınca acele kamulaştırılması hususunda karar verildi.

İnşası süren Çekerek Hidroelektrik Santrali projesinin tamamlanması için Zile, Çekerek ve Aydıncık ilçelerinde bulunan bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Resmi Gazete de yayımlanan bir başka karar ile de Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Teftiş Kurulu Tüzüğü yürürlükten kaldırıldı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -