İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz Neden Yükselir Ve Düşer?

Çeşitli ekonomik dalgalanmalar yaşatması nedeniyle mrek edilen konulardan biri olan Döviz Neden Yükselir? Basit bir tabir ile anlatmak gerekirse, döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelerdir. Döviz neden yükselir sorusuna en güzel cevap, borsa ya da altın fiyatları ile ilgili düşüşler ve yükselişler olduğu gibi, döviz kurları da bazı sebeplerden dolayı bazen düşer bazen de yükselir. Genel olarak döviz kurlarındaki oynamalar, arz ve talep dengesine göre belirlenir. Daha temel olarak anlatmak gerekirse, döviz kurlarındaki çeşitli hareketlenmeler, döviz miktarının azlığına ya da fazlalığına göre belirlenir. Bir ülke, başka bir ülke ile alışveriş yaptığı zaman, bazı ödemelerde bulunur. Bunun sonucunda, döviz taleplerinde bulunur. Böylelikle, döviz talebi ne kadar fazla ise döviz kurları da o denli artar.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Nedir?
“12 AY VADE İLE 7.000 TL Anında Nasıl Alınır?”

Döviz Neden Yükselir Ve Düşer?

Eğer döviz talebi daha az ise bu defa döviz kurları düşmüş olur. Tüm bu, yükselmelerin ve düşüşlerin sebebi olan döviz taleplerine ise cari açık denir. Örneğin, ülkemizde son zamanlardaki döviz kurları sürekli olarak yükselme gösterirler. Bunun sebebi, cari açığın yani döviz talebimizin fazla olmasıdır. Döviz kurlarının düşmesine ya da yükselmesine sebep olan tek etmen bu değildir.

Döviz Kuru Ve Siyasi İstikrar

Siyası istikrar da döviz kurlarını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Borsa, ülkelerin siyasi durumları konusunda oldukça hassastır. Hassas olan bu terazi, ülkelerdeki siyası gerginlikler yahut beklenmeyen siyasi olaylar sebebi ile yerinden oynayabilir. Aynı zamanda, döviz kurları belirlenirken o ülkenin ekonomik durumu oldukça önemli bir faktördür.

Ülkenin ekonomisi ne kadar güzel işlerse o ülke bazındaki döviz kurları da o kadar düşer. Ekonomi ile bağlantılı olarak o ülkeye gelecek olan turistlerin sayısı da artacağı için otomatik olarak döviz kurları düşer. Basit bir dille bu konuyu inceleyecek olursak, örneğin Antalya’ya X ülkesinden bir turist geldi. Bu turist X parası ile Antalya’da harcamalar yaptı. Bu durumda Türkiye’nin elinde X parasının artmasından ötürü, X ülkesinden edeceği döviz talebi düşecektir. Bu da otomatik olarak TL ve X parasının döviz kurlarındaki yerini TL lehine döndürecektir.

Peki, yatırım aracı olarak kullanılan diğer bir araç ile dövizin ilişkisi nasıl ilerler? Genellikle altın ile döviz arasındaki ilişki incelendiğinde, açık bir şekilde, zıt orantılı ilerlediklerini görürüz. Örneğin, borsa ve altın fiyatları düşüşe geçtiğinde Doların fiyatı yukarıya doğru çıkar.

Ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Eğer bir ülkede ekonomik istikrarsızlık, siyasi istikrarsızlık ya da politik süreç ile ilgili gelişen türlü bozulmalar mevcut ise, tüm yatırım birimlerinin fiyatlarının yükselmesi ile karşılaşabiliriz. Yani, bir ülke ne kadar güvenli ve istikrarlı bir şekilde yoluna devam ederse o ülkenin para birimi otomatik olarak daha fazla değerlenir.

Trump Döviz İçin Ne Yapıyor?

Tüm bunların yanı sıra, sadece ülke içerisinde değil, dış ülkeler ile yapılan anlaşmalar ya da zıtlaşmalar sonucunda döviz kurları harekete geçebilir. İki ülkenin para ilişkisi, çeşitli anlaşmazlıklar durumunda kur bazında değişiklik gösterebilir. Yahut ekonomik anlamda güçlü olan bir ülkenin bir başka ülke hakkındaki söylemleri, o başka ülkenin parasının anında değer kaybedeceği anlamına gelebilir.

Son zamanlardan bir örnek verecek olursa, son Amerika seçimlerinde Donald Trump’ın seçilmesi ön plana çıktığı zaman Meksika parası değer kaybetmeye başladı. Bunun sebebi Donald Trump’ın Meksika konusundaki olumsuz görüşlerini dile getirmesiydi. Trump, başkan olmaya yaklaştığı anda ise Meksika parası Dolar bazında hızla değer kaybetmeye başladı. Eğer, dövizi bir yatırım aracı olarak kullanmak istersek, az önce bahsetmiş olduğumuz tüm durumları göz önünde bulunmamız gerekebilir. Böylelikle, yatırımlarımızı daha güvenli halde yapabilir, döviz kurlarını ve ülkelerin durumlarını yakından takip ederek, paralarımızın güvenliğini sağlayabiliriz.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -