İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesi. Aracınızı değiştirmek ya da sıfır bir araç almak istediğiniz de o araç için kullandığınız kredi miktarına taşıt kredisi denilmektedir. Araba kredisi bilinen kredinin biraz dışındadır. Çünkü burada bu kredi ile yalnızca araba alabilirsiniz. Burada sıfır ya da ikinci el bir araç alıp almamanız fark etmez. Sonuçta alacağınız araç için banka borç tamamlanana kadar ipotek işlemi koyacaktır.

Taşıt kredisi alabilmenin yolu yalnızca bankalar değildir aynı zamanda otomobil firmaları kendi bünyelerinde de kredi ihtiyacı olanlara sağlamaktadır. Örneğin şu şekilde belirtebiliriz bir ford bayiine gittiğinizde bayiden ayrılmadan kredi çekebilirsiniz. Üstelik bazı otomobil firmaları taşıt kredisinde sıfır faiz uyguluyor. Bunu kampanyaları takip ederek görebilirsiniz.

Taşıt Kredisi almak için nasıl bir yol izlenmeli?

Araba kredisi almak istediğiniz de yapmanız gereken tek işlem diğer kredi işlemlerinde olduğu gibi nüfus cüzdanınızı alarak banka şubesine gitmektir. Hatta bazı bankalar taşıt kredisi kullanmak isteyenler için SMS ya da telefon iletişimini yeterli olarak görüyor. Ancak bu şekilde başvurduğunuzda bunun yalnızca bir ön talep olduğunu bilmelisiniz. Bunun içinde kesin sonuç alabilmek için banka şubesine gitmeniz gerekiyor.

Banka sizden nüfus cüzdanınızın yanı sıra bir de gelir belgesi isteyecektir. Eğer ki siz maaşınızın yattığı bankadan bu krediyi talep edecekseniz belge zaten onlarda mevcuttur buna gerek kalmaz.

Taşıt Kredisi ile Nasıl Bir Araç Alabilirim?

Taşıt kredilerinde aracın markası veya modeli önemli değildir. bunun için ikinci el bir araç içinde kullanabilirsiniz. Ancak burada kredi şartları bankalara göre değişiklik gösterebilir

Araç Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Maddi gelir belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Noter satış sözleşmesi
 • Araç üzerinde takyidat olmadığını kanıtlayan belge

Taşıt Kredisi

Kredi Sicili Kaç YıldaTemizlenir?

Hayatta isteğimiz ve alacaklarımız hiç bitmiyor bazen yeni bir ev, yeni bir araba ya da eğitim için acil nakde ihtiyaç duyabiliyoruz. Bankalar ise bu durumda ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek en önemli destekçimiz ve bizim için kredi verebilecek birçok banka şubesi var. Taşıt kredisi seçerken pek çok banka ve alternatif arıyoruz ve seçimimiz bizim için en avantajlı banka hangisi için olursa ondan yana kullanıyoruz.

Evet, yukarıda saymış olduğumuz bizim bankadan isteklerimiz ancak bir de işin bankanın bizden istekleri kısmında var. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki son yıllarda Türkiye’de kredi ve kredi kartı borçlarında ciddi bir artış var bu da bankaların artık bir takım unsurlara daha fazla dikkat etmesini sağlıyor. İnsanlar kredi ya da kredi kartı kullanırken aslında sonraki dönemlerde ihtiyaçları halinde ne yapacaklarını düşünmüyorlar. Örneğin geç ödenen kredi ve kredi kartı aynı zamanda sizin kredi sicil notunuzu da etkileyecektir.

Peki, kredinizin bozuk olması durumunda kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi sicili nedir?

Kredi sicili bir banka ile ilişkilerinizin başladığı günden itibaren bugüne kadar olan notlarınızın bütününü gösterir.  Bu nedenle bankaya olan ödemelerinizi aksatmanız durumunda kredi sicili doğrudan etkilenecektir.

Bozuk Kredi Sicilim Kaç Yılda Temizlenir?

Kredi sicili her 5 yılda bir düzenlenir. Bu anlamda kredi siciliniz de bozukluk varsa bu süre içerisinde borçlarınızı düzgün bir şekilde ödediğiniz de siciliniz 5 yılda temizlenecektir.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -