İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin ve ABD Geriliminde Vergi Çıkmazı

Çin ve ABD arasında yaşanan gerilim nedeniyle oldukça fazla ticaret yapan kurumun zarar görmesi bu sene en çok konuşulan durumlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. En son olarak Çin’den gümrük vergileri konusunda yaptırım gelmesine çok kızan Trump bu konuda bir misilleme yapmayı düşünüyor. Farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre misilleme yapmak için ise vergilerin ikiye katlanması yoluna gitmeyi planlıyor. Bu durum Çin ve ABD arasındaki durumun giderek daha da büyümesine neden olacak gibi duruyor.

Karşılıklı Vergiler

ABD başkanı Trump en son olarak 1 Eylül’de Çin için ek vergiler uygulamaya karar vermişti. Ek gümrük vergileri ile karşı karşıya kalmak zorunda kalan Çin bu konuda 23 Ağustos’ta 75 milyar dolar değerinde olan mallara ek vergi koyarak bir misilleme yaptığını açıkça ortaya koymuştu.

Bu durum ise Trump’un fazlaca tepki vermesine ve öfkelenmesine neden oldu. Bu konu için neler yapılacağına dair bilgi edinmek ve danışmak için ise hemen Beyaz Saray’da toplantı yaptığı biliniyor. Bu toplantıda fikrinin ise iki katına çıkarılmak istenen vergiler olduğu bilgisi de basına ulaştırıldı.

Uyarılar

Bu toplantı kapsamında vergilerin artırılmasını isteyen Trump için toplantıda bulunan kişilerden uyarılar geldi. Bu adımın atılmasının ekonomik anlamda ve hisse senetleri bazında bir takım olumsuzluklar meydana getirme ihtimalinin olduğu da dile getirildi. 23 Ağustos tarihinde bir tweet ile piyasalar bile kapalıyken Çin ürünlerine %5 oranında ek vergi koyduğunu açıklayan başkandan bir misilleme daha gelmesinin ise piyasalara nasıl yansıyacağı merak edilmeye başlandı.

Kesinlik Olmaması

Trump tarafından yapılan misilleme ve alınan ekonomik yaptırım kararlarının birçok şirkete zarar verdiği ise konuşulan durumlar arasında kendine yer edindi. Bu durum için üç farklı kaynaktan bilgi ala ve vergiyi ikiye katlamak için adım atmak isteyen Trump kanadından herhangi bir açıklama gelmedi.

Ansızın yaptığı bir duyuru ile yeniden vergi konusunda misilleme yapabileceği konusu da konuşuluyor. Kesin bilgi gelinceye kadar Çin ve ABD arasında yaşanan gerilimin sonuçları ise sadece öngörülüyor.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -