İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiliz Tur Operatörü Şirketi Battı

178 yıllık bir deneyimi olan; İngiliz tur operatörü olarak görev yapan Thomas Cook’un şirketi yanlış davranışlarından dolayı maalesef iflas etti. Uzun yıllar hatta uzun yüzyıllardır adından söz ettiren işletme; tutarsız harcamaları yüzünden hazin bir son yaşadı.

İngiliz Basını Açıklama Yaptı

İngiliz tur operatörü
İngiliz tur operatörü

Konuyla ilgili sabah saatlerinde gelen bir haber İngiliz basınında gündeme oturdu. Dünya genelinde hizmet veren en büyük ve en köklü seyahat acentelerinden olan 178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook ne yazık ki iflas etti. Popüler şirketin iflas etmesiyle birlikte tam olarak 20 bin kişi işini kaybederek işsiz kaldı.

Açıklamadan Başlıklar

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’ndan (CAA) yapılan yazılı ve raporlu açıklamaya göre, Thomas Cook’un, iflastan kurtarma çalışmalarına bir süre devam ettiği ifade edildi. Ancak iflas kurtarma çalışmalarının ve görüşmelerinin ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi. Bu görüşmelerin hemen sonrasında şirketin ticari faaliyetlerine alınan kararla son verildi.

Ünlü Şirket Battı

Faaliyetlerine son vermek zorunda kalan 178 yıllık Thomas Cook, işletmesini kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden ve çabalarından olumlu sonuç alınamaması üzerine resmi olarak battı. Bu çöküşle birlikte işletme bünyesinde çalışan 20 bin kişi işsiz kaldı. 178 yıllık bir asıra dayanan şirketin iflas etmesiyle birlikte; İngiltere genelinde 9 bin, tüm dünya üzerinde de 20 bin kişi işini kaybetmiş oldu.

Bu üzücü gelişmenin hemen ardından Türkiye’nin de arasında bulunduğu birçok ülkeden, İngiliz vatandaşlarının geri getirilmesi için büyük bir operasyon başlatılması için karar verildi. Bu operasyon çerçevesinde yaklaşık olarak 150 binden fazla İngiliz tatilcinin ülkelerine geri getirilmesi öngörülüyor. Ancak üst yönetici olarak görev yapan Johnson bu konuda desteklerini esirgemeyeceği sözünü verdi. İflas etme konusuna ilişkin olarak Thomas Cook’un Üst Yöneticisi Peter Frankhauser’de şirketin iflasından büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirerek, milyonlarca müşterisinden ve binlerce çalışanından özür dileyen bir açıklamada bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Ünlü Marka Forever İflasın Eşiğinde

Bu açıklamalardan sonra İngiltere Başbakanı Boris Johnson’da tatilcilere yardımcı ve destek olunması için her türlü desteğin verileceğini ve ellerinden gelen her konuda yardımcı olacaklarını ifade etti.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.