İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyüme Rakamlarında Şok

Büyüme Rakamlarında Şok yaşandı. Bugün sabah saatlerinde yaşanan son dakika gelişmesiyle birlikte büyüme rakamları nihayet açıklanmış oldu. Bu son dakika habere göre Türkiye ekonomisinin 2019 yılının ikinci çeyreğine ait olan büyüme rakamları resmi olarak açıklandı. Türkiye yılın ikinci çeyreğine girerken ülke ekonomisinin yüzde 1,5 daraldığı bildirildi.

Tüik’ten Büyüme Açıklaması Geldi

Büyüme Rakamlarında Şok
Büyüme Rakamlarında Şok

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan yazılı açıklamada; yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ait olan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) bilgisi paylaşıldı. Bu hasıla sonuçlarına göre, GSYH tahmini, bir zincir haline gelen hacim endeksi olarak, bu senenin ikinci çeyreğinde geçen dönemin aynı çeyreğine göre tam olarak yüzde 1,5 düşüşe geçti.

Üretim Yönetimi Verileri

Üretim yönetimi verilerine göre cari bedellerle GSYH tahmini, bu senenin ikinci 3 aylık süresinde geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 15 oranında artış göstererek 1 trilyon 24 milyar 226 milyon lira olarak gerçekleşmiş oldu. GSYH’yi meydana getiren tüm aktif faaliyetler üzerinde yapılan incelemelerde bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine nazaran zincirlenmiş hacim endeksine bakıldığında; tarım sektöründeki katma değer yüzde 3,4 artış yaşadı. Sanayi sektörü ise yüzde 2,7, inşaat sektörü yüzde 12,7 oranında azaldı.

Diğer Azalmalar

Ticaret, ulaştırma, otel ve gıda hizmeti çalışmalarının toplamından oluşan hizmetler sektöründe ise katma değerin yüzde 0,3 azalış gösterdiği belirtildi. Anadolu Ajansı “Büyüme Beklenti Anketi”ne katılan ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması, Türkiye ekonomisinin 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 1,8 oranında azalacağı yönünde olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ait olan “Yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla” verilerinide bu sabah saatlerinde açıkladı.

Bu açıklamaya göre, senelik verilere bağlı olarak toparlanan bağımsız yıllık döneme ait gayrisafi yurt içi hasıla, zincirlenmiş olan hacim endeksiyle 2018 yılında bir önceki döneme göre yüzde 2,8 artış gösterdi. Üretim yönetimi verilerine bakıldığında cari fiyatlarla gayrisafi yurt içi hasıla 2018 yılında bir önceki seneye göre yüzde 19,7 bir artış göstererek 3 trilyon 724 milyar 388 milyon lira oldu. Merakla beklenen büyüme rakamları bu verilerle açıklanmış oldu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -