İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BDDK Sosyal Medya Hesapları Konusunda Uyardı

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, sosyal medya üzerinde son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan sahte bankacılık reklamları konusunda vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için uyarılarda bulundu. Uyarıda vatandaşların bu platformlar üzerinde sosyal hesaplardan yapılan paylaşımlara itibar etmemeleri ve kendilerince önlem almaları güvenlikleri konusunda önemli denildi.

Kurumun Logosu Kullanılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yapmış olduğu açıklamada; Sahte hesaplarda Kurumun logosu ile birlikte bankaların isminin kullanılarak görsellerle desteklenip, insanlardan kredi kartlarının aidat ücretlerinin iade edileceği, banka tarafından yapılan çekilişle birlikte bir şeyler kazanıldığının ya da kolaylıkla kredi çekebileceklerine dair vaatlerde bulunulduğu belirtildi.

Bu makalemizi de okumalısınız: Kredilere BDDK ayarı: Tüketime 36 ay, taşıta 48 ay sınırı

BDDK – Sosyal Medya Uyarısı

Do-landırıcılık artık boyut değiştirerek yönünü dijital dünya üzerine çevirmiş durumda. İnsanların maddi ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak yapılan bu sah-tecilik işlemlerinde hem BDDK’nın hem de bankaların isimleri kullanılıyor. Günün büyük bir bölümünün geçirildiği sosyal medya üzerindeki bu yalan haberler ciddi bir mağduriyet yaşatacak gibi görünüyor. BDDK ise böyle bir durumla karşı karşıya kalınmamak adına uyarıda bulunuyor.

Peki, bu sahte reklamlarla yapılmak istenilen nedir?

Bahsi geçen reklamlarda, kredi kartı sahipleri hedef alınmış durumda. Yapılan paylaşımlarla insanlar sahte sitelere yönlendiriliyor. Bu yönlendirme neticesinde İsim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası ve buna benzer olan kişisel bilgilerin girilmesi yönünde ikna edici mesajlar bırakılıyor.

Sahte reklamların bir diğer görevi ise paylaşım linklerinin mobil cihazlara yönlendirilip cihazlara zararlı yazılım yüklenmesi. Bu şekilde kişisel bilgilerin ele geçirilmesinin sağlanması.

 

BDDK Sosyal Medya Hesapları Konusunda Uyardı

Sahte Hesaplar Tespit Edildi

BDDK açıklamasında ; Gerekli olan duyuruların kendi resmi İnternet sitesi bddk.org.tr adresinden yapıldığı, araştırma neticesinde tespiti yapılmış olan bu sahte hesaplara erişimin engellendiği ve gerekli işlemlerinde başlatıldığı belirtildi. Dijital do-landırıcılık ile ilgili hiçbir vatandaşın yukarıda belirtilmiş olan tuzaklara düşmemesi ve bu konu üzerinde hassasiyetle yaklaşması gerekiyor. Sözü geçen bu reklamlara ek olarak İnternet üzerinden güvenlik açığı doğuracak sosyal medya platformlarında rastlanılacak benzer paylaşımlar konusunda da gerekli özenin gösterilmesi şart denildi.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir