İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternet Bankacılığı

İnternet günlük hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Öyle ki alışveriş yapmak, oyun oynamak gibi eylemler bile internet üzerinden yapılabiliyor. Son yıllarda geliştirilen uygulamalarla internet üzerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oldu. Bu tür uygulamalara İnternet Bankacılığı deniyor. İnternet bankacılığı sayesinde bankaya gitmeden birçok bankacılık işlemi yapılabiliyor. Bu işlemler arasında havaleyle para gönderme, hesaplar arası para aktarma ya da döviz işlemleri gibi birçok şey mevcut.

İnternet Bankacılığı Uygulamaları Neler Sağlıyor?

Ülkemizdeki hemen hemen tüm bankalarda internet bankacılığının hizmetleri bulunuyor. Bunun için Play Store ya da AppStore üzerinden bankanın uygulamasını indirmek yeterli. İstenirse Windows platformlarından bilgisayar üzerinde de bu uygulamalara ulaşmak mümkün. Uygulamalar indirildikten sonra belirlenen kullanıcı adıyla ve belirlenen yüksek güvenlikli şifreyle giriş yapılıyor.

İnternet bankacılığının uygulamaları üzerinden tüm vadeli ya da vadesiz işlemleri yapılabiliyor. Yeni hesaplar tanımlamak da bunlara dâhil. Bunun dışında fatura ödenmesi, vergi ve harçların ödenmesi gibi konular da yine bu hizmetler arasında. Yine bu uygulamalar sayesinde bağış yapılabilir ve şans oyunları oynanabilir.

İnternet Bankacılığı
İnternet Bankacılığı

Sigorta poliçesi işlemleri ve bireysel emeklilik sistemiyle alakalı işler internet bankacılığıyla halledilebilir. Hesaptan para gönderme yani havale, EFT ve yurtdışı para gönderme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Kart şifrelerinin değiştirilmesi, bilgilerin güncellenmesi, altın ve döviz alım satımı gibi yatırım işlemleri de yapılabilir.

10.000 TL 60 Ay Vade için En Çok Tercih Edilen Bankalar

BankaDetay
AKBANKKredi Detayı
DENİZBANKKredi Detayı

İnternet Bankacılığının Avantajları

İnternet Bankacılı’ğı kişilere birçok avantaj sağlar. Şubeye gitmeden oturduğunuz yerde işlemleri halledebilmek mümkün. Ayrıca bankalar belli saatlerde açıklardır, internet bankacılığı 7/24 hizmet verir. Ayrıca bankalarda yapılacak işlemlerde yüksek komisyon ücretleri istenebiliyor. Bankalar şubelerindeki yükleri de azaltmak amacıyla insanları internet bankacılığına yönlendiriyor. Bu nedenle bu ücretler şubelere göre daha düşük.

İnternet bankacılığıyla alakalı bazı bilgiler ise aslında o kadar da güvenli olmadığı yönünde. Sanal korsanlar tarafından internet bankacılığı şifrelerinin ele geçirilip, para kaybı yaşanacağı iddaa ediliyor. Bankaların güvenlik personelleri bu anlamda profesyonelce çalışıyorlar. Bu nedenle de internet bankacılığı işlemlerinde herhangi bir güvenlik riskinin oluşması oldukça düşük, bankalar bu konunun üzerinde çalışıyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -