İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aramco Yine Bildiğini Okumaya Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan SİHA saldırısına uğramıştı. Büyük tepki uyandıran bu saldırı görülene göre pek de umulanı elde edemedi. Dev petrol şirketlerinden biri olan Aramco’nun ilk halka arz planı için bankacılar çeşitli çalışmalar düzenliyordu. SİHA saldırıları sonunda arzın yarıya inmesine yönelik, analist sunumu için yetkililer takvime bağlı kalacaklarını belirtti. Konuya bizzat yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre enerji devi olan Aramco analistlere yapacakları sunumu birebir planlamış oldukları haliyle gerçekleştirecekler. Hassasiyet gerektiren bir durum olması sebebiyle bilgiyi edindiğimiz kaynaklar isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Bunun yanı sıra kasım başında Suudi borsasında listelenmesi planının ertelendiğine dair şirket yöneticileri herhangi bir bilgi vermediğini gözlemlemiş durumdayız.

Peki, Aramco Sunumu Ne Zaman Yapacak?

Edindiğimiz bilgilere göre Aramo analist sunumunu 22 Eylül tarihinde yapacak. Fakat edinilen farklı kaynakların vermiş oldukları bilgilere bakacak olursak da Yemenli İran destekli Husilerin iddiası gerçekleşen saldırıların oldukça büyük olduğunu ve halka arzın gelecek aylarda sunulmasının neredeyse imkânsız olduğunu belirttiler.

Aramco
Aramco

Başka bir kaynaktan edinmiş olduğumuz bilgilere bakacak olursak onlar da şu şekilde: Halka arzın ne kadar süre erteleneceği Aramco’nun tam üretime ne zaman başlayacağına bağlıdır, şeklinde tepkiler gelmiş durumda. Dev Suudi enerji üreticisi olan şirket günlük üretiminde 5.7 milyon varil kaybetmiş olduğu belirtildi. Aktarılan bu bilgiler doğrultusunda ise şirket sözcüsü herhangi bir açıklama yapmadı ve sessizliğini korudu.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol Konuya Tepkisiz Kalmadı

Opec genel sekreteri olan Muhammed Barkindo ile uluslararası enerji ajansı başkanı olan Fatih Birol Suudi Arabistan’da petrol sahalarına yapılan bu amansız saldırıları ele alarak bir görüşme gerçekleştirdi. Edinmiş olduğumuz bilgilerden Opec kaynakları, Birol ve Barkindo’nun Suudi yetkililerin durumu kontrol altına almalarından dolayı duymuş oldukları memnuniyeti dile getirdiklerini ve bu ikilinin önümüzdeki birkaç gün içerisinde ise iletişim ile görüşme halinde olacaklarını belirtti.

Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda kaynaktan söylenen bir diğer bilgi ise Suudi Arabistan’ın petrol üretimlerinin neredeyse yarıya düşmesine neden olan bu saldırıların görüşülmesi nedeniyle Opec ve ortaklarının da acil toplantı yapmasının şimdilik masada olmadığını belirtti.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -