İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

700 Kişiye İş İmkanı

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde ”Alman Birliği Günü” sebebi ile resepsiyon düzenledi. Resepsiyona katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Akyurt’ta bulunan Volkswagen’e ait Man Şirketi’ne ait arazisinin yatırım yeri olarak kullanacağını, bu sayede 700 kişi daha iş sahibi olabileceği ayrıca da 425 milyonluk yatırım sağlanacağını” belirtti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ” Almanya’nın Türkiye için önemli bir dost ve müttefik olduğunu, tarihsel geçmişinde de bu ülkelerin ekonomik ve siyasi alanda etkileşim içinde olan iki ülke olduğunu söyledi. Varank, Almanya’da yaşamını sürdüren 3,5 milyon Türk vatandaşının bu ilişkilerin ve iş birliğinin devamlılığı konusunda oldukça etkili olduğunu da kaydetti. Yıllarca süren bu işbirliğini kurumsallaştırılmasının sağlanması halinde ticaret, yatırım ve turizm konusunda önem bir gelişme sağlayacağını söyledi.

Çözüm Masaları Kuruldu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ülkemiz topraklarında üretim ve yatırım yapan Alman sanayicilerin ve yatırımcıların sorunlarını en hızlı ve sorunsuz şekilde sonuçlandırmak ayrıca kendilerinden gelecek farklı önerileri de değerlendirmek için Alman Masası’nı oluşturmuştur. Bunun karşılığı ve iş birliği olarak da Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde kurulan Türk Masası gösterilmiştir. Varank ayrıca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının piyasada yeni oluşumları desteklediğini, yatırım süreçlerini kolaylaştırma ve prosedürleri en aza indirgeme yolunda yoğun çalışma ve araştırmalar içinde olduğunu da belirtmiştir.

452 Milyon Liralık Yatırım Resmi Gazetede Yayımladı

Akyurt’ta bulunan Volkswagen’e ait Man Şirketi’ne ait arazisinin yatırım yeri olarak kullanacağını Cumhurbaşkanımızın onayından geçerek Resmi gazetede de yayımlanmıştır. Böylece hem 700 kişiye iş imkânı sağlanırken hem de 452 milyon lira değerinde bir yatırım sağlanacaktır. Varank bu ivmenin yukarı yönlü devam etmesini ve Berlin’de yapılacak olan JETCO ( Türk-Alman Enerji Forumu ve Türk-Alman Ekonomi ve Ticaret Komisyonu ) görüşmelerinden de olumlu haberler geleceğini beklediğini belirtmiştir. Varank ayrıca AB üyeliği konusunda Almanya’dan destek verilmesinin ülkemizin tam AB’ye tam üyelik müzakerelerinin gidişatı ve diğer konularda oldukça etkili olacağını söyledi.

İş ve Dostluk İçin Adım

Türkiye ve Almanya’nın karşılıklı konularda saygı ve eşit karşılık, dürüst iş birliğinin güçlendirilerek devam etmesini istediğini dile getiren Varank, her iki devletin de Türk-Alman dostluğu için güzel adımlarını beklediğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -