İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VİOP’ta Kur Riskinden Koruma Amaçlı İşlemler

VİOP, vadeli işlem ve opsiyon piyasası işlemlerinin kısaltılmış adıdır ve Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler seçenekleri sunulmaktadır. Yatırımcılar, döviz kurunun düşmesi ve yükselmesi durumlarında kayıplar yaşayabilecektir.

Bunu önlemek için ithalatçı firmalar alım yaparak kur riskini yönetebilirler. Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler için Borsa İstanbul tüm yatırımcıları viop bünyesindeki ürünlerden faydalanmaları için çeşitli çağrılarda bulunuyorlar.

Dünya piyasalarında yaşanan değişimler ve ani dalgalanmalar karşısında şirketlerin kur riskine karşı gerekli önlemlerini almaları ve viop bünyesinde işlem gerçekleştirmelerini tavsiye edilmektedir.

Borsa Hizmetleri

Ülkemizde Borsa İstanbul bünyesinde viop, artan işlem hacmiyle yıllardır faaliyet sürdürmektedir. Ülkemizde viop türev piyasasında tek organize piyasa olarak yer almaktadır.

Oluşabilecek kur risklerini bertaraf edebilecek işlemlere sahiptir. Kur riskine karşı tedbir almak isteyenler, viop’ta ileri tarihli döviz kur sabitleme imkânlarını bulabileceklerdir.

Kur gerilemesinde yaşanacak kayıpları azaltabilmek için satış yapılmalı, ithalatçı firma olarak hizmet veriliyorsa mal alımı yaparak kur riskini daha rahat yönetebilirsiniz.

Risklerin Yönetimi

Borsa İstanbul viop’ta risklerin yönetilebilmesi için yatırımcılara çeşitli seçenekler sunmaktadır.

viop vadeli işlem sözleşmeleri kapsamında;

 • Döviz kuru,
 • Pay,
 • Pay endeks,
 • Kıymetli madenler,
 • Emtia,
 • Enerji,
 • Yabancı endeks,
 • Borsa yatırım fonu,
 • Faiz

Seçeneklerini sunarak, firmalara hangi alanlarda yatırım yapabileceklerini ve kur risklerini daha rahat yönetebileceklerini göstermektedir. Döviz kuru yönetimi ve yatırımları için hangi döviz türlerini tercih edecekleri konusunda yol göstermektedir.

Viop Opsiyon Sözleşmeleri

Opsiyonlu sözleşme seçenekleri ile Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler yapabilirsiniz. Borsa İstanbul tarafından oluşturulan seçeneklerde, viop opsiyon sözleşmeleri seçenekleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Döviz,
 • Pay,
 • Pay endeks

Döviz sözleşmeleri için dolar ve TL önerilmektedir. Pay sözleşmelerinde, borsada en fazla işlem gören firmaları sıralanmıştır. Pay endeks başlığında ise, bist 30 endeksi ve mini bist 30 endeksi işlemleri önerilmektedir. Kendilerini kur risklerine karşı koruyarak, kayıp yaşanmasını önlemek isteyen firmalar, Borsa İstanbul önerilerine dikkat etmelidir.

Merkez Bankası Açıklamaları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler için aktif kullanıcı olarak yerini almıştır. Yapılan açıklamalarda, risk yönetiminin ön plana çıkartıldığını ve şirketlerin, yatırımcıların VİOP bünyesinde bulunan ürünlerden faydalanarak risk yönetimlerini daha kolay yapmaları önerilmektedir.

Merkez bankası ve Borsa İstanbul şirketleri bilgilendirmek amacıyla, düzenli olarak toplantılar ve konferanslar düzenlemektedir. Yapılan düzenlemeler ile risk yönetiminin daha etkin yapılmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Aracı Kurumlar

Şirketlerin finansal yatırımlarını yönetmek ve oluşabilecek kur dalgalanma risklerine karşı korunmasını sağlayabilmek için banka ya da aracı kurum hizmetlerinden faydalanmaları tavsiye ediliyor.

Bu kurumlar, şirketleri ve yatırımcıları Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler hakkında detaylı bilgilendirmeler yapacaklardır. Yatırımcılar, Borsa İstanbul bünyesinde yer alan riskini yönet portal erişimine ön kayıtlarını yaptırarak, viop işlemleri hakkında ihtiyaçları olan bilgilere ulaşabilirler.

Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Döviz vadeli işlem sözleşmeleri ihracatçı firmalar için farklı, ithalatçı firmalar için farklı olmaktadır. İhracatçı firmalar için, risk olarak dolar kurunun düşmesi gösterilmektedir. Riskten korunma işlemleri için viop’ta vadeli işlem sözleşmesinde satış yapılması önerilmektedir. Her ihracatçı döviz kurundaki düşüş riskine karşı korunmak ister.

Bu riske karşı vadeli sözleşmesinde belirli sayıda kısa pozisyon satım kararı alır. Alınacak olan önlemler ile dönem sonunda, döviz kurundaki düşüşe karşı risk koruması almış olur ve gelirinizi sabitleyerek, her hangi bir zarara maruz kalmamış olursunuz.

VİOP Güvenli mi?

Borsa İstanbul VİOP işlemlerini güvenli olarak sunmaktadır. Yaptığı viop işlemlerini takasbank garantisi altında sunmaktadır. Yapılan işlemlerde durumu göre takasbank alıcı ya da satıcı pozisyonuna geçerek koruma önlemleri almaya çalışmaktadır.

Viop işlemlerinde risk olmadan işlem yapılmasını sağlamaktadır. Yapılan işlemler incelendiğinde ve Viop işlemlerinin güvenli olduğunu görebilirsiniz. Borsa İstanbul’da Viop işlemleri yapmak istediğinizde, araca kuruluşlar üzerinden hesap açmanızı sağlıyorlar.

Verilen hizmetlerin kapsamı, tüm döviz işlemlerinde kasko görevi görmek ve Viop’ta kur riskinden koruma amaçlı işlemler yapılmasını sağlayarak, şirket ve yatırımcıları koruma altına almaktadır.

Yapılacak işlemlerde, ihracat ve ithalat yapan şirketlerin nakit akışlarına göre pozisyon alınmasını sağlıyorlar. İthalat işlemlerinde uzun vadeli pozisyon, ihracat işlemlerinde ise kısa vadeli pozisyon alarak döviz kurundan gelebilecek risklerden korunabilecek işlemleri yaptırmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -