İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mark Mobius Altın Yaklaşımı Yaptı

Dünya piyasaları alanında son derece iyi analizler yapması ile tanınan ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius yatırımcılara önerilerde bulundu. Yatırımcıların portföyünde altın bulundurmasının oldukça iyi bir yatırım olacağının altını çizdi. CNBC kanalına yaptığı açıklamalar ile hesabında altın bulunduran kişilerin uzun vadede iyi yatırımlar yapmış olacağını da vurguladı.

%10 Oranında Yatırım

Mark Mobius tarafından yapılan açıklamalar göre bankaların faiz indirimleri konusunda çok iyi tablolar söz konusu olmuyor. Bundan dolayı da para arzında bir artışın yaşanması bekleniyor. Para arzındaki artışın insanları yatırım olarak altına yönlendirmeye başlamasının da kaçınılmaz bir sonuç olduğunu da aktardı. Merkez Bankaları’nın faizlerin düşürülmesi yolu ile sisteme sürekli para akışı sağlamaya çalışmasından yola çıkan ünü analist yatırımcıların %10 oranında bir kısım altın yatırımı yapmalarının akıllıca olduğunu söyledi.

Mark Mobius
Mark Mobius

Paranın Değer Kaybetmesi

ABD yönetimin izlediği yollardan bir tanesi de güçlü bir şekilde dolar anlayışından yana olmamalarıdır. Mobius’un fikirlerine göre doların değer kaybetmesinin diğer paraların da değer kaybetmesi ile aynı olması bekleniyor. Bu durum da dolaylı yönden tüm para birimlerinde değer kaybı yaşanmasının söz konusu olmasını doğuruyor. Bunun için bankalar da hisse senedi alımlarına yönelmeye başlıyorlar. Tüm para birimlerinin değer kaybetmesinin ise yatırımcıların altına yönelmesine neden olması gibi bir sonucu doğuruyor. Bundan dolayı yatırım aracı olarak altının öneminin daha da artması söz konusu oluyor.

Bankaların Bile Altın Alması

Ekonomide meydana gelen belirsizlik durumları bankalar da dahil olmak üzere birçok yatırım kuruluşunun altın almasına neden oldu. Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan rapora göre Merkez Bankaları da altın almaya devam ediyor. Bu yılın henüz ilk yarısında 374 ton altın alımı yaptıkları da rapor ile birlikte ortaya çıktı. Yapılan anketlere katılan kişilerin %11 oranında rezervini altından yana artırmak istediği ortaya çıktı. Çin kanadından gelen bilgiler de aynı şekilde altın rezervinin yükseltilmesi şeklinde oldu. Yatırımcının da analizlerine bakıldığında altın güvenli liman olarak görülen ve her kesimden yatırımcıyı kendine çekmeyi başaran bir yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -