İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küresel Piyasalarda Son Durum

Sabah saatlerinde gelen bir habere göre küresel piyasalarda son durum a göre hisse senetlerinin ticaret jestleriyle yükseldiği bilgisi konuşuluyor. Uluslararası piyasa sektöründe ABD vadeli hesapların Washington ve Pekin arasındaki karşılıklı jestlerle yükseldiği ifade ediliyor.

Hisse Senetleri Endeksi

Küresel Piyasalarda Son Durum
Küresel Piyasalarda Son Durum

ABD ve Avrupa hisse senetleri Pekin ve Washington arasındaki karşılıklı ticaret jestleriyle bir çok Asya endeksiyle birlikte büyük bir oranda yükseldi. Yen ve tahvil piyasası sert bir düşüşle gerilerken, yuan artı puan kazanarak yükselişe geçti. Hisse senetleri ABD Başkanı Donald Trump’ın 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanması beklenen ekstra yüzde 5’lik tarifeyi yaklaşık iki hafta süreyle ileri bir tarihe ertelemesi ve Pekin’in ABD’den tarım ürünü satın almayı değerlendirdiği haberi ile hisse senetleri birçok bölgede bir üst seviyeye yükseldi. Hong Kong hisse senetleri ise negatif bir şekilde ayrıştı.

ABD genelinde yapılan tarife erteleme atağı. Çin’in tarife sistemi uyguladığı bir takım ürünlere muafiyet tanımasının bir gün sonrasında geldi. Ve yaklaşan görüşmelere ait olumlu atmosferi destekleyerek dikkat çekti. Bununla birlikte offshore yuan yükseldi ancak yen gerileme yaşadı. Trump resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı gönderisinde Çin ürünlerine uygulanacak olan ekstra yüzde 5 gümrük vergisini iki hafta süreyle ertelediğini ifade etti. Çin’in ise, Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara iletmiş olduğu habere göre bazı ünlü şirketlere ABD’den ürün satın almaları konusunda izin verebileceği bilgisi verildi. Çin’in gerçekleştirmeyi planladığı tarımsal ürün alımının soya filizi fasulyesi ve çok tüketilen domuz etini de kapsadığı ifade edildi.

Çarşamba günü Çin geçen yıl yüzde 25 ek vergi konulan bazı Amerikan ürünlerine yönelik olarak bir muafiyet listesi sunmuştu. Ünlü CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti olarak görev yapan Michael McCarthy, “Değişikliğin doğasında somutluktan ziyade sembolik olması gereklidir. Ancak yapılan bu hamleler yine de yatırımcılar tarafından iyi bir şekilde karşılandı” diyerek yorum yaptı. Ayrıca, Perşembe gününün bir diğer dikkat çeken noktası düşük faiz oranları ile beraber diğer potansiyel adımlara yönelik beklentileri içeren Avrupa Merkez Bankası toplantısı olacak.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -