İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelir Belgesi İstemeyen Bankalar

Bankalar; müşterilerinin kendilerinden talep ettikleri kredi ihtiyaçlarına cevap verebilmek için müşterilerinden bazı evraklar talep ederler. Bu belgeler genellikle müşterilerinin almış olduğu kredinin geri dönüşünü sağlamak adınadır. Belgeler arasında yer alanlardan bir tanesi de gelir belgesidir. Fakat genel olarak düzenli bir gelirin sahibi olmayan müşterilere, bankalar kredi vermeye pek yanaşmamaktadırlar. Peki müşterilerinden gelir belgesi istemeyen bankalar var mıdır? Varsa unlar hangileridir. Sizler için bunları hazırladık.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Güvenilir mi?
“12 AY VADE İLE Anında 7.000 TL Almak Mümkün mü?”

Gelir Belgesi İstemeyen Bankalar

Emekli promosyonları, esnafa faiz olmadan kredi verme derken, bankalar artık gelir belgesiz de krei imkanları sunmaktadır. Bu yazıda çalıştığı halde gelir belgesi olmayanlara kredi veren bankaları bulacaksınız.

Otomobil, ihtiyaç veya konut kredisini almak istediğinizde bankasının kapısını çalarız. Fakat bankalar direkt olarak sizin maaş bordronuzun olup olmadığına bakarlar. Bu onlar için hayati bir önem taşır. Çünkü maaş bordrosu demek, krediyi kullanacak olan kişi için teminat değerindedir. Ancak çalıştığı halde maaş bordrosu olmayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Bu insanlar genellikle bankalara başvuruda bulunduklarında olumsuz bir yanıtla karşılamaktadırlar.

Biz de sizler için gelir belgeniz olmadığı halde nasıl ve hangi bankalardan kredi alabileceğinizi araştırdık. Bu yazıyı okuduğunuzda gelir belgeniz olmadığı halde bazı bankalardan kredi almak için yeterli bilginiz olacaktır. Özellikle öğrenci ve ev hanımı statüsünde olanların herhangi bir gelir olmadığından, bankalar tarafından sürekli mağdur duruma düşürülüyorlar. Peki gelir belgesi olmadan kredi çekmek mümkün mü?

Gelir Belgesi Olmadığında Kredi Çekmek Mümkün Müdür?

Yukarıdaki yazıda belirttiğimiz gibi özel veya kamu bankaları kredi isteyen kişilerin bazı bilgilerine bakarak kredi verip vermeyeceklerine karar vermektedirler. Bu gelir belgesinin yanı sıra; kişinin kredi notu, kredi borçlarının hangi düzende ödediği, borç limiti, geçmiş performansları gibi tüm ayrıntıları dikkatle takip ederler. Bunun ilk nedeni mevzuattır. Çünkü bankacılık mevzuatında kişinin borcunu ödeyebilecek bir gelirinin olması şartı aranmaktadır. Bu durum gereğince, bu belgeye sahip olmayan kişilere, mevzuatlar gereğince kredi şansı tanınmamaktadır.

Bordrosuz çalışanlar, çiftçiler ve esnaflar, sürekli olarak çalıştıkları banka varsa, kendi hesaplarına giren ve çıkan parayı teminat göstererek bankadan kredi çekebilirler. Ayrıca bunun dışında gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilmek için çeşitli bazı şartlar şunlardır.

İşte gelir belgesi kredi başvurusu yapabilmek için arananlar;

 • Ek bir gelir belgelemek
 • İpotek tesis ettirmek
 • Sağlam bir kefil göstermek
 • Başlıca taahhütlerde bulunmak olarak gösterilebilir.

Ek belir mevzusu şu şekilde açıklanabilir. Ev hanımlarının herhangi bir gelirleri bulunmaz. Fakat olası bir kira gelirleri varsa bunu göstererek bası kredilerden yararlanmaları olasıdır. Şimdi asıl konumuz olan gelir belgesi istemeyen bankalara gelelim. İşte size gelir belgesiz kredi sunan bankaların listesi.

İlginizi Çekebilir:  Gelir Belgesiz Kredi Fırsatı

Gelir Belgesi Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Odeabank
 • Aktif Bank
 • ING
 • Ziraat Bankası
 • EnPara.com
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Deniz Bank
 • İş Bankası

Garanti Bankası – İlk Kredi

Garanti bankası daha önce hiç kredi çekmemiş olanlara, bordro şartı aramadan 100 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. Tabi Garanti Bankası bu kredi vermek için bazı şartlar arıyor. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Krediye başvuracak olan kişinin sicilinin temiz olması,
 • Konut, ihtiyaç veya otomobil kredilerini daha önce hiçbir şekilde almamış olması,
 • Geçmiş veya mevcut kredi borçlarının olmaması, gerekiyor.

Garanti banktan kredi almak isteyenler, şartlara internet sayfalarından ulaşabilir.

Odeabank

Odeabank sadece belirlenmiş olan limitlerde, müşterilerine gelir belgesiz kredi başvurusu imkanı sunuyor. Kişinin bu belirlenen krediye başvuru yapabilmesi için daha önce kara listeye girmemiş olması, mevcut kredi notunun yüksek olması aranan şartlar arasında yer almaktadır. Ancak internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Odeabank internet üzerinden yapılan başvuruların tamamının kabul etmemektedir. Uygun görülenler varsa, bu kişilerin gelir belgesiz kredi başvurusu onaylanmaktadır.

Gelir belgesi istemeyen bankalar arasında yer alan Odeabank, müşterilerinin başvurularını detaylı olarak incelemektedir. Bu bankadan kredi alabilmek için şubelerine gitmek daha mantıklı olacaktır.

Türkiye Ekonomi Bankası – Pratik İhtiyaç Kredileri

Türkiye Ekonomi Bankası, kısa ismiyle TEB, imza, senet, gelir belgesi, evrak ve kayıt benzeri hiçbir işlemle uğraşmamaları adına, gelir belgesiz kredi başvurusu imkanı tanımaktadır. Ancak bu pratik kredinin onay alabilmesi için TEB’in bazı kurallarının yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bu şartlar şu şekildedir.

 • Kişinin daha önce borcunun olmaması
 • Türkiye Ekonomi Bankasının daimi müşterisi olması
 • TEB’in daha önceki bazı kredi kartlarından faydalanmış olması olarak sıralanabilir.

Bu bankadan kredi başvurusu yapmak isteyenler, internet üzerinden veya şubeye giderek işlemlerini tamamlayabilirler. Ayrıca gerekli belgelerin ne olduğuyla ilgili bilgi müşteri temsilcilerinden alınabilir.

Akbank

Akbank’tan gelir belgesiz kredi almak isteyenlerin kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Kredi puanları yüksek olan kişiler Akbank kredilerinden 40 bin TL’ye kadar faydalanabilmektedir. Aynı diğer bankalarda olduğu gibi gerekli tüm vasıflar yerine getirilse bile, bankanın kredi vermemesi mümkündür. Bu eğerlendirme işlemleri bankanın kendi alanı içinde gerçekleşir. Bankanın kredi verebilmesi için muhakkak şartları öğrenilmelidir. Gerekli tüm şartlar yerine getiriliyorsa, kredi başvurusu sonucunun olumlu olması mümkündür.

Akbank kredisi almak isteyenler, Akbank’a ait olan mobil uygulamayı indirip başvuru yapabilirler. Bunun yanında Akbank internet bankacılığı üzerinden başvuru yapılabilir. Detaylı bilgilere ulaşmak için en sağlıklı yol müşteri temsilcileriyle iletişime geçmektir.

İlginizi Çekebilir:  Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

ING – Mini Kredi

NG, diğer tüm bankalara oranla çok daha düşük miktarlarda gelir belgesi istemeyen bankalar arasında yer alıyor. Zira bu kredi miktarları maksimum 4 bin TL civarında olmaktadır. Fakat bu krediden faydalanmak isteyenlerin ING müşterisi olması şartı aranıyor. Bunun yanında, gelir belgesi dışındaki bütün belgelerin eksiksiz olma şartı aranıyor. Bankalardan düşük miktarlarda kredi çekmek isteyenler, ING müşteri temsilcileriyle iletişime geçerek yeterli bilgi sahibi olabilirler.

Ayrıca ING bankın kendi internet sitesi üzerinden bu krediyle ilgili aranan şartların neler olduğu, hangi şartlar altında gelir belgesiz kredi sunulduğu ile ilgili bilgiye ulaşılabilir.

Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi

Ziraat Bankası, belirli şartları yerine getirmiş olan müşterilerine kredi hakkı tanımaktadır. Ziraat bankasının müşterilerinde aradığı en önemli özellik mutlaka kredi notunun yüksek olmasıdır. Çünkü banka herhangi bir gelir belgesi istemediğinden, sizin daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin ödeme geçmişlerine, dolayısıyla kredi notuna bakar. Fakat Ziraat bankası bunların yanında başka dayanaklar ve bilgileri müşterilerinden istemektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İpotek
 • Güvenli ve sağlam olan bir kefil
 • Varsa kirada olan taşınmaz mülklerin tamamı
 • Ziraat bankasında birikmiş olan altın veya para miktarları olarak sıralanabilir.

Ziraat bankasının şartları görüldüğü gibi biraz da katıdır. Fakat İş bankası gibi bankalara göre kredi verme ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle İş Bankası gibi kredi geri dönüşlerinde zorluklar çıkarmadığını söylemek mümkündür. Ziraat Bankasının kredisinden faydalanabilmek için gerekli bilgileri şubelerinden, müşteri temsilcilerinden alabilirsiniz.

Aktif Bank

Türkiye sınırları içinde tüketicilere kredi sunan bankalardan birisi de Aktif Bak’tır. Bu bankanın kredi imkanlarından faydalanmak için bazı şartlar yerine getirilmelidir. Aktifbank gelir başvurusu talep etmez fakat bunun yerine diğer şartların yerine getirilmesini isteyebilir. Peki, bu şartlar nelerdir?

 • Kullanıcı kredi kullanmışsa kredi notunun muhakkak yüksek olması
 • Kullanıcının ek bir geliri olması halinde bunu belgelemesi
 • Seçilecek olan kredi miktarının, kişinin ek gelirleriyle örtüşmesi

Ayrıca kişinin normal bir geliri varsa ve maaş bordrosu bulunmuyorsa, ispatlaması halinde bankaya kredi için başvuruda bulunabilir.

İş Bank

İş bankası, kredi almak isteyenler için 30 bin limitli kredi imkanı tanımaktadır. Fakat bu bankanın şartları biraz zorlu ve ödeme konusunda acelecidir. Bu nedenle İş bankasından kredi almak biraz daha zor olabilir. Bunun dışında İş bankın gelir belgesiz kredi vermesi için bazı şartların mutlaka yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Müşteri daha önce kredi kullanmışsa kredi notunun yeterli seviyelerde olması gerekir.
 • Kredi notu yeterli olmayanların başvuruları net bir biçimde reddedilmektedir.
 • İş bankasından daha önce kredi kartı alınmış olması ve bu kredilerin düzenli olarak ödenmiş olması gerekir.
İlginizi Çekebilir:  Banka Kredi Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Bunlar ve diğer şartlar yerine getirilirse İş Bank’a kredi için başvuru yapılabilir. Bu başvurular pratik bir biçimde yapılsa bile, sonuç alma kısmı biraz sıkıntılıdır.

 • İş bank gelir belgesi olmadan, kefil istemeden kredi vermektedir
 • Kredinin maksimum tutarı 30 bin TL’dir. Daha yüksek olan başvuru limitleri için başka bankalara başvuru yapılabilir.
 • Kredi başvurusu için şubeye gitmeye gerek olmasa bile, şubeye gitmeniz daha detaylı bilgi alabilmek için önemlidir.
 • Bunun dışında İş bankası kredisine haftanın tüm saatlerine başvuru yapabilirsiniz.
 • Bankanın müşterileri İş bankın kendi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilmektedirler.

DenizBank

Denzibank kendi müşterileri dışında, çoğu kişiye başvuru imkanı tanımaktadır. Gelir belgesi olmayan kişilerin maksimum 55 bin TL kadar SMS üzerinden başvuru yapma hakkı vardır. Başvuru yapıldıktan çok kısa bir süre sonra, sonuç yine SMS aracılığıyla gelir. Kısa sürede kredinin onaylanıp onaylanmadığına cevap veren Denizbank, belirli şartların yerine getirilmesini ister. Bu şartların yerine getirilmesi halinde, Denizbank kredi başvurusu yapılabilir. Bunun için Denizbank müşteri temsilcileriyle görüşülebilir veya Denizbank internet sitesi üzerinden yeterli bilgi alınabilmektedir.

Enpara

Enpara.com, QNB Finansbank’ın şubesi olmayan bankasıdır. Müşterilerinin gelir belgesi olmaması halinde kredi şansı tanımaktadır. 30 bin TL’ye kredi alınabilen bankadan gerekli belgelerin verilmesi şarttır. Gerekli olan belgelerin verilmemesi durumunda, kredi alabilmek biraz daha zorludur. Eğer krediye başvuru yapılmak isteniyorsa, ayrıca banka şubesine gidilerek, işlemler daha detaylı yapılabilir.

Müşterilerinden gelir belgesi istemeyen bankalar var mıdır?

Görüldüğü üzere birçok banka gelir belgesi olmadan kredi imkanı tanımaktadır. Fakat bu bankaların ortak özellikleri gelir belgesi dışındaki aranan şartlardır. Bu şartların yerine getirilememesi sonucunda, kredi almak biraz güçtür. Ayrıca hemen hepsinde aranan özelliklerin başında kredi notunun yüksek olması gelir. Bu nedenle bankalara başvuru yapılmadan önce kredi notu sorgulaması yapılması, varsa diğer ek gelirler belgelenmesi, kredi sürecinin olumlu olması için önemli olabiliyor.

Başvuru Yapılmadan Önce

Belirtilen bankaların birçoğuna internet üzerinden ulaşılabilse bile, gerekli olan belgeler öğrenilerek şubeye gitmek daha mantıklıdır. Ancak istemeyenler bu durumda İnternet üzerinden başvuru yaparak, kendilerine uygun olan kredi miktarlarının verilip verilmediğini öğrenebilirler. Bunun yanında başvuru sonrasında kredi onaylanabilir ve yukarıda belirtiğimiz miktarların aşağısında bir miktar kredi olarak size sunulabilir. Bu tamamen bankanın kendi politikasına bağlıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir