İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Findeks Notu ve Kredi Notu Ne Demektir?

Kredi notunuz sizin bankadan çekeceğiniz kredi ya da alacağınız kredi kartlarında en alt koşulu belirleyen faktörlerden bir tanesidir.  Bu durumu günlük hayat içerisinde bahsedecek olursak kredi notu bir anlamda sizin güvenilir kişi olup olmadığınızı ortaya koyar.

Eğer kredi notunu düşük ise bu durumda bankaya başvuru yapmanız halinde sonucunuz olumsuz olacaktır. Fakat başvurunuzun olumlu olması halinde kredi notunuz yüksek demektir. Bu makalemiz ise özellikle kredi notu düşük ve bankalarla arası iyi olmayanları yakından ilgilendiriyor. Aşağıdaki bilgilendirme metnimizde findeks notu nedir, kredi notu değerlendirmesi nasıl yapılır ve kredi notu iyi olan herkes kredi alabilir mi gibi ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Findeks Notu Nedir?

Kredi notu bir anlamda findeks notu olarak da tanımlanmaktadır. Findeks notunuz bankanın dikkate aldığı bir konudur. Herkeseyekredi adresimizden yapacağınız faturaya kredi başvurunuz esnasında da sizin kredi sicilinize bakılacağından dolayı eğer ki siciliniz bozuk yani kredi notunuz düşük olursa bu durumda operatörünüz size istediğiniz faturaya kredi imkanını sağlamayacaktır.

Kredi Notu Değerlendirme

Düşük kredi notunuzun olması demek findeks notu da düşük olduğu anlamına gelecektir. Bunun içinde yükseltilmesi sizin acil para ihtiyacınız için önemli bir konu olacaktır.

Her banka kredi ve kredi kartı vermeden önce sizin notunuzu değerlendirir ve bu not doğrultusunda hareket eder. Eğer ki siz değerlendirme neticesinde kredi kartı alamamış ya da kredi çekememiş iseniz bu durumda findeks notu düşmüş olacaktır. findeks çeşitli risk gruplarına göre düzenlenir ve bu gruplar ise 5’e ayrılmaktadır. Risk gruplarının kullanımı bankanın size hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağlayacaktır.  Aşağıda findeks risk gruplarının puanlama derecesi bulunmaktadır.

  • 1–699: En Riskli
  • 700–1099: Orta Riskli
  • 1100–1499: Az Riskli
  • 1500–1699: İyi
  • 1700–1900: Çok İyi

Yukarıdaki risk gruplarını incelediğiniz zaman ise en alt gruptaki 1- 1699 arasındaki grubun kredi alabilmesi mümkün değildir ve her banka bu gruptaki müşterilerinin taleplerini dikkate bile almadan geri çevirir. Orta riskli grup olan 700–1099 arasındaki grup ise kredi ve kredi kartı başvurusunun reddedileceği gruplardandır. Yüksek olasılıkla bankaya bu şekilde bir talepte bulunulması halinde reddedilecektir.  Az riskli olan grupta ise kredi kartı ile kredi başvurusunun kabul edilme olasılığı yüksektir.

Bu grup başvuruda bulunabilir. Büyük ihtimalle de başvurusu kabul edilecektir. İyi olan gruptaki kişilerin ise başvuruları direk olarak kabul edilir. Bankalar için çok iyi olan gruptakiler en güvenli olan müşteri kitlesidir. İstedikleri zaman başvuruda bulunarak kredi ve kredi kartlarına sahip olabilirler. Düşük faizli krediler çok iyi grupta olanlara ayrıcalıklı olarak verilecektir.

Kredi ve Kredi Kartı Alımını Etkileyen Faktörler

Banka öncelikli olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz Findeks Notu na bakar ancak bu durumların istisnai olduğu hallerde vardır. Ve bu durumlar ise müşteriye özel olarak uygulanabilir. Mesela en az riskli olan grupta iseniz bu durumda istediğiniz zaman kredi ya da kredi kartı alabileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Ya da bir kez reddedildi artık hep reddedilecek değildir.

Banka kredi verirken aynı zamanda kişilerin toplam borçlarına ve gelirlerine bakar. Sizin bir krediniz var ve ödemeleriniz çok iyi gidiyor ancak geliriniz ancak şu an çekmiş olduğunuz kredinizi karşılıyorsa bu durumda ikinci bir kredi alabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bankalar kredi notundan sonra gelir belgesine dikkat ederler. Bir insanın düzenli olarak aylık gelirinin olması ve bu gelirin belgelenebiliyor olması önemli bir konudur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir